Levéltár

A Lestyán-házról

2022. augusztus 24.


A Szentháromság tér sarkáról a nyár elején eltűnt a Lestyán kereskedő háza, jelenleg egy üres telek van a helyén. A bontás idején írt AKB bejegyzésre viszonylag sokan reagáltak.

Az eredeti bejegyzés: Jogos vagy jogtalan?

"Elkezdődött a Mária és a Templom utca sarkán, lényegében a Szentháromság tér oldalában az egykori Lestyán-féle ház bontása. Ha ezzel párhuzamosan kikerült volna egy beruházási tábla, ami egyértelműen elárulja, hogy mi a tulajdonos szándéka és mire kapott engedélyt, akkor meg lehetne előzni a találgatásokat. Tényleg lebontják? Valóban háromemeletes társasház épül ide is? Jogos vagy jogtalan az aggodalom? Csak azért, mert sem a tulajdonos, sem az engedélyeket kiadó város nem kommunikál a szolnokiakkal. És hallgat a körzet önkormányzati képviselője is. Vagy nincs itt semmi látnivaló? Közünk?"

Cs. György: Ezt a házat 1949-ben az én házammal egyidőben államosították. A mai napig a városi tanács majd a városi önkormányzat egy fillért nem költött rá, hagyták lepusztulni. Most megvette egy vállalkozás, akit nem akarok megnevezni, naná, hogy lebontja. A vállalkozást ismerve minimum kétszintes (tetőtér-beépítéses) antracit szürke és fehér borzalmat fog oda építeni. Lerombolva a régen kialakult utcaképet és a barokk templom látványát súlyosan sértve. Természetese a belváros már nyomasztó zsúfoltságát is növelni fogja. Valószínűleg a Szentháromság tér tele lesz parkoló autókkal. Számomra érthetetlen, hogy a budai várba visszaépítik a régi épületeket, Szolnokon meg pusztítják. Életem során, Szolnokon csak bontást és épületrobbantást láttam. Azokat a förmedvényeket, amiket a helyükre építettek vagy átépítettek a modernség szava mögé bújva, jobb lett volna, ha nem csinálják meg.

 

V. Dorottya: Drága Miska bácsi! Apám mestere volt. Apám a sarkon lévő boltban kezdte, mint kereskedő segéd. Nézd végig a Mária utcát! Borzalmas, mi lett belőle.

 

V. N. Anita: Ó a sarki kis élelmiszer bolt! Valaha, sok-sok éve ott voltam eladó, mielőtt az ÉKV eladta. De jó volt. Sajnálom, hogy elbontják.

 

S. Róbert: Elméletileg annak az utcaképnek helyi védettnek kellene lennie a Templom út felől. Elvileg, elméletben.

 

K. Zoltán: Jó lenne azt hinni, hogy a felújítása kezdődik a tetőszerkezet cseréjével, de félő, hogy ez naivitás.

 

Gy. Peti: Nesze nektek előre megy.

 

P. Judit: Én is elborzadva figyelem, ahogyan Szolnok szép, történelmi házai egymás után tűnnek el. Minap jártam Sopronban, ott megőrizték az óvárost? Ott miért sikerül, itt miért nem? Ezért is van az, hogy Szolnok egy múlt nélküli város. Ezek után kétségem sincs a Tisza Szálló sorsát illetően sem.

 

B. Beáta: Szép szolnoki polgári házak lassan teljesen eltűnnek. Esetleg az új csilivili társasházra jó esetben kerül egy márvány emléklap a régi épületre és a lakóira emlékezve.

 

Nné Kati: Az "önérdek" sokkal erősebb a "közérdeknél"! Mi közünk hozzá...?

 

S. T. Csöpi: Tudomásom szerint önkormányzati bérlakások voltak. Én azt hittem, hogy felújítják a lakásokat. Valaki írja már le, hogy mi lesz ott?

 

Sz. Erzsébet: Egy ismerősömnek volt ott lakása. Valamikor önkormányzati lakások voltak, de a lakók megvásárolták. Kiöregedtek, és az örökösök nem tudtak megegyezni az eladásban. Mindig volt valaki, aki betartott. Akkor több vállalkozó is meg akarta venni társasházépítésre. Ennyit tudok róla.

 

B. István: Hétfőn viszem oda a láncos kotrót bontani.

 

K. Péter: Végre ez a csúfság is megújul, vagy egy teljesen új épület lesz. Én itt lakóként örülök neki!

 

K. Zoltán: Egy omladozó rendezetlen torzó volt az egész.

 

K. Petra: Oké, de akkor valami egyedi legyen ne egy fehér szürke minimál stílus, ami most is megy, attól kiver a víz.

 

K. Péter: Nekem tetszik, olyanba lakom. Ez szubjektív. Vagy milyen legyen 30 évvel ezelőtti sárga, 15 évvel ezelőtti minden bézs?

 

K. Norbert: Véleményem szerint a jelenlegi háznál csak szebb épülhet oda, így teljesen jogos az építési engedély kiadása.

 

B. János: Csak abban az esetben kell kitenni azt, hogy mi épül, ha pályázati beruházás történik. Magánszemélynek nem kell kiírni, hogy mit fog a saját tulajdonában csinálni.

Részemről nem arról szólt a témával kapcsolatos felvetés, hogy egy meglehetősen lepusztult házat szabad-e, lehet-e elbontani. (Az külön lapra tartozik, hogy miért jutnak sorra ilyen sorsa a város tulajdonában lévő régi épületek. Lásd a Baross utcai "kis Madas-házat" vagy a Gábor Áron tér sarkán lévő kúriát, vagy a tűzoltóság melletti házat!) Azzal sem vitatkoztam, hogy a tulajdonosnak jogában áll a törvényi keretek (nem kiskapuk) betartása mellett fejleszteni, beruházni, a lehető legtöbbet keresni.

A felvetéseim arról szólnak, hogy a szolnokiaknak van-e közük a város legszebb terén történő beruházásokhoz? Avagy majd csak akkor szembesülünk az eredménnyel, amikor az már megváltoztathatatlan? A város illetékesei, a telek tulajdonos miért nem tesznek ki egy táblát - még ha nem is kötelező, csupán a városlakók megnyugtatására -, hogy mi a szándék ezen a fontos telken? Vagy van valami takargatni, titkolni való?

A közösségi felületekre érkező kommentek alapján úgy tűnik, nem csak engem izgat a dolog. És az elmúlt három hónap alapján az is biztos, hogy egy valakit viszont hidegen hagy, mi történik a Szentháromság tér sarkán: Szolnok 10-es számú egyéni képviselői körzetének önkormányzati képviselőjét. De miért?

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Reklámfotó
Még át sem adták a képen látható házakat, talán még Várkonyiról el sem nevezték azt a teret, de képeslap már hirdette a fejlődő város, vagy a rendszer dicsőségét. Úgy négy évtizeddel ezelőtt.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.

A Szoborpark további képei