Album



Reklámfotó

2010. szeptember 05.

Még át sem adták a képen látható házakat, talán még Várkonyiról el sem nevezték azt a teret, de képeslap már hirdette a fejlődő város, vagy a rendszer dicsőségét. Úgy négy évtizeddel ezelőtt.

Képeslapokat általában olyan ismert épületekről és tájakról szoktak készíteni, amelyek kedveltek, megmutatásra érdemesek, szépek vagy különlegesek. Egy éppen csak készülő, talán még nevet sem kapott térről és utcáról azonban csak a szocializmusban készítettek képeslapot, amint azt, ez a hetvenes évekből való példány is bizonyítja.

Ha jobban szemügyre vesszük a képet, látható, hogy a 18 emeletes és a mellette sorakozó négyszintesek is még üresek. A hetvenes évek elején volt már némi autóforgalom a városban, azonban a Ságvári Endre és a Szántó körutak kereszteződésében - világos nappal - egyetlen jármű sem közlekedik. Minden bizonnyal azért, mert az utakat még nem adták át a forgalomnak.

Hogy a kép pontosan mikor készülhetett, azt csak azok tudnák megmondani, akik emlékeznek arra, hogy az első lakók mikor költözhettek be ezekbe a házakba. A Zagyva túloldalán álló másik, az emlékezők szerint idősebb 18 emeletest 1970-ben, Lenin születésnapjának 100. évfordulóján adták át. Tehát ez a kép azt követően készült. Azonban az is biztos, hogy 1975 előtt, mert akkor már állt a város újabb büszkesége, a 24 emeletes a vasútállomásnál.

Miért gondolta valaki, hogy itt az Alföld közepén az emberek toronyházakban szeretnének lakni? Nem hinném, hogy a telekárak indokolták az égbe törést.

Két dolgot még érdemes észrevenni ezen a lapon. Az egyik, hogy a 18 emeleteshez illesztett szolgáltatóház nem egyidős a toronyházzal. Arra valamikor később lehetett pénz vagy igény. Illetve, ha benézünk a jobb oldalon álló négyemeletesek között, akkor az is jól látszik, hogy a Kodály Zoltán iskola is maximum tervasztalon létezhetett ekkoriban.

Ma már érdemes lenne erről a térről, ugyanebből a szögből képeslapot készíteni. Nem azért, mintha a világ sok táján tudnák, hogy hol áll ez az épület. Inkább azért, mert ez Szolnok egy jellegzetes pontja, és ha már így alakult: büszkék lehetnénk arra, hogy az országban mi rendelkezünk a legtöbb toronyházzal, ráadásul csak nekünk van három - falunyi lakossággal bíró -, máig lakott "felhőkarcolónk".

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Bontás és építés
Nem lehetett okuk panaszra a helyi építőipari cégeknek 1975-ben, hiszen ahogy a mellékelt képen is látszik, éppen befejezéséhez közeledett a vízügyi székház építése, és hamarosan indult a Kossuth tér utoljára felhúzott irodaházának beruházása.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Elvonult óvodások
Valamikor 2001 tavaszán sérült meg a Verseghy park sarkán három évtizedig álló Vonulók című szobor. Bár az alkotó, Laborcz Ferenc lánya kijavította a műalkotást, de az azóta sem került vissza Szolnokra. A Vonulókat négy évtizeddel később is látnoki munkának nevezte egy művészettörténész.

A Szoborpark további képei