Felénk
Az idei közmeghallgatás elé
2021. november 18.
Két éve, az új testület első közmeghallgatása előtt összeírtam 10 dolgot, amiben változás reméltem. Tavaly a járvány miatt elmaradt a közmeghallgatás, és addigra a tízből mondjuk, fél felvetésem már megvalósult. November 25-én ismét közmeghallgatás lesz. Csak bővült a listám.
Van annak előnye, ha az ember naplót vezet. Nyoma marad annak, hogy mit gondolt mondjuk, két évvel ezelőtt, az új képviselőtestület első közmeghallgatásakor.
http://www.blogszolnok.hu/naplom_a_kozmeghallgatas_ele
Persze hátránya is van a dolognak, hiszen elővehetőek a két évvel ezelőtti felvetések, amelyekből egy év alatt mondjuk, fél felvetés valósult meg, két év elteltével pedig pontosan ugyanannyi. Pedig szerintem nem eget rengető, földtől elrugaszkodott felvetéseim voltak.
http://www.blogszolnok.hu/felenk_online_kozmeghallgatasom
Mivel nem szeretem, ha nincs fejlődés, a máig meg nem valósult 10 felvetésemet ezúttal kiegészítem néhánnyal.
De kezdjük a kétéves felvetésekkel és sorsukkal.
1. A város honlapja többet áruljon el a közgyűlés tagjairól és munkájukról
Alig vagy inkább semmi sem történt. A város honlapjára 18 képviselőből 6 még ma sem töltötte fel az életrajzát, igaz, a felkerülők is inkább csak a "feladat" letudására jók. És továbbra sem tudható, hogy képviselőink milyen ügyeket vittek, egy-egy kérdésben miként szavaztak, mikor és hol lehet velük élőben találkozni. Azaz, addig voltunk nekik fontosak, amíg székhez jutottak.
2. A közgyűlés tagjai élő és rendszeres kapcsolatot tartsanak a választókkal
Nézőpont kérdése. A gyümölcsosztást, a mások projektjeinek sajátként való "eladását", a közösségi oldalakon való okoskodást és egymás szapulását nem sorolnám ide. Saját képviselőm esetében viszont érdekelne, mit gondol a belváros régi házainak elpusztításáról, a gyenge utakat tönkretevő építkezésekről, a közlekedési és parkolási káoszról. De nem nyilatkozik meg. A közgyűlésben szavaz, gondolom, a tiszteletdíjat felveszi, aztán egy hónapig semmi. Csak az én képviselőm ilyen?
3. Épített örökségünk védelme
A "Szomorú Krisztus" közel két éves kálváriája legalább eljutott addig, hogy a szobrot elszállították. De lesz-e parkoló a régi Magyar Rádió helyén? Sikerül-e elérni befektetőknek, hogy a Nemzeti nagyszálló hátsó traktusát lebontsák, és bumfordi társasházat húzzanak fel a helyén? A Mária út és a Szentháromság tér sarkára tényleg 10 méter magas társasház épülhet? Hány régi polgári ház dózerolható még a belvárosban? Meddig alakítható ki bármilyen homlokzat a Szapáry úton? De nem sorolom az általam már sokszor feltett kérdéseket. Hisz két év alatt nem történt semmi vagy alig-alig valami.
4. Mi épül Szolnokon?
Egy aprócska rendeletet kellett volna hozni, meg némi támogatást adni a hatóságnak, és már pipálhatnánk is ki ezt a felvetést. Mert tudnánk, hogy a város különböző pontjain éppen ki, mit épít, és ha baj van, bárki tudja, kihez forduljon, netán nagyjából mindenki tisztában lehet azzal, meddig lesz felfordulás az adott környéken. Tudja valaki, hogy a Madách és a Mária út között ki és mit épít? Tényleg 45 lakásos társasház kerül oda? Persze, ha mindez ki lenne írva, lehet, hogy a környékbeliek már háborognának a majdani parkolás miatt, hisz 45 újabb autó azt a két utcát meg fogja fojtani.
5. Közérdekű ingatlan kataszter
Lehet, hogy volt vagy van ilyen, netán készült vagy készül, de a városházára jellemző titkolózás miatt a nyilvánosság nem tud róla. És azok a befektetők sem, akiket esetleg ilyesmivel lehetne a városba csábítani. Meg azok sem, akik ahelyett, hogy szétnéznének a meglévő ingatlanok között, inkább rombolnak és építenek.
6. Vigalmi- vagy lakónegyed a belváros?
Ezt a kérdést hosszú hónapokra zárójelbe tette a covid. De remélem, ez nem lesz többé így. És, ha már a bezárások időszakát nem használtuk fel ennek a kérdésnek a rendezésére - amiben olyan minimumok is beleférnének, hogy például a Hild téren merre néz a színpad -, akkor legalább a téli hónapokat ki lehetne használni, még az újabb szezon előtt. És ez nem csak a zajokról, de az olykor a hétvégéket jellemző, a belvárost elöntő szemétről is szólhatna.
7. Kádár/Tünde
Két éve vetettem fel, hogy egy önmagát turisztikai célpontként elképzelő város nem létezhet a belvárosában legendás cukrászda nélkül. Tavaly ilyenkor úgy tűnt, hogy néhány hónap, és ez a probléma megoldódik. A homlokzatot már látjuk. Azt is sejthetjük, hogy azon a helyen se nem Kádár, se nem Tünde lesz. Várjuk a nyitást.
8. De, ha elindul a vonat. Ha és honnan?
Az idén már 46 éves szolnoki állomással az elmúlt két évben semmi sem történt. Pedig vasutas város vagyunk, a közösségi oldalak szerint az egyik legjobban lobbizó országgyűlési képviselőnk van, és jövőre 10 éves lesz a felújítás terve. De babakocsival vagy kerekesszékkel a peronok ma is megközelíthetetlenek, mindenféle időjárásnak minden utas ki van téve, a kapcsolódó szolgáltatások nemhogy a Balkánon, de attól délre is kritikán alulinak minősülnének. Ez Szolnok kapuja. Egyben a város lobbierejének pontos fokmérője.
9. Bringaváros
Csak annyi lett volna a felvetésem, hogy a bringások által egyébként is kétirányúként használt belvárosi egyirányú utcákban helyi szabályozással és táblákkal legalizálják ezt a helyzetet. De mindaddig, amíg képviselőink inkább autóval járnak, mintsem gyalog vagy bringával, ez csak nekünk probléma. Van bringás reggeli, épülő, de alig karbantartott bringa utak, vállalhatatlan tárolók, és kész. Miért is akarnák a közepesből a jó irányába elmozdulni?
10. Felkészülés a 950 éves évfordulóra
Lehetnek az embernek becsípődései. Nekem ilyen a város múltja, amiben 2025 és 2026 fontos évfordulók lesznek. De ki tudja, ki lesz akkor itt a bálanya? A megválasztott magyar képviselő - legyen bármilyen színű és szintű - alapbetegsége, hogy csak a következő voksolásig lát. Ha netán túléli, akkor meg kapkod. Mert fel se merül, hogy hosszabb távon is lehetne gondolkodni, hisz nélkülünk is felkel a Nap.
Érdemes újabb ötleteket bedobni? A remény hal meg utoljára.
11. Városi közlekedési program
Nyilvánvaló, hogy az átadandó M4-es elkerülő Szolnok városon belüli közlekedésére nem fog gyógyírt jelenteni. Világos, hogy a Csáklya úti híd és a szandai elkerülő csak a propaganda szintjén létezik. Nekünk meg mégis közlekedni, parkolni, élni kellene. Amin olyan apróságok is segíthetnének, hogy például a lassú járművek és gépek, valamint a tanulóvezetői autók 6.30 és 8.00 valamint 16.00 és 17.30 között ne közlekedhessenek a városban. És sorolhatnám, majd egy másik cikkben sorolom is a "hülye" ötleteimet.
12. Nagyberuházások sorsa
Két dolog miatt emelem ide a szolnoki várban éppen álló beruházást, a színház rétestésztává nyúló felújítását és a Tiszaligeti Strandfürdő sorsát. Egyrészt tényleg érdekel, hogy ezek pontosan mennyibe kerültek, mennyivel lettek drágábbak az elhúzódó munkák miatt, a város zsebét mindezek miként érintették, és mikor kerül pont ezeknek az ügyeknek a végére. Másrészt legyen egy olyan eleme is a listámnak, ami jövő novemberre megoldódik. Hisz lesz közben egy országgyűlési választás, amikor ezekre a kérdésekre a válaszok megúszhatatlanok lesznek.
13. Szolnok oktatás
Bevennék egy újabb saját mániát is ebbe a sorba. Erről is sokszor írtam már, de nem elégszer. A NAT lehetővé tenné, hogy a szolnoki iskolákban 1-12. osztályig, minden évben legyen egy óra, ami Szolnokkal foglalkozik. A természetföldrajzával, sportjával, múltjával, épített örökségével, művészeteivel, és lehetne sorolni. Hiszek benne, hogy ha hallhatnának ilyesmiről a szolnoki diákok, akkor pár évtized múlva például nagyobb becsülete lenne az addig el nem pusztított házaknak, erősebb lenne a kötődés, amit üres, csak a pénzről szóló programok soha sem tudnak helyettesíteni.
Jövőre, veletek - velük? - ugyanitt, ugyanezekről? Remélem, lesz változás!
Album

Tükröződés
A megáradt Zagyva vizében tükröződik a Szabadság téri ház 2010 júniusának első vasárnapján.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Déryné hol vagy?
Nem tudtam, hogy Déryné Széppataki Rózának Szolnokon is volt szobra. Legalább hatvan éve veszett nyoma. Horthy Szabolcs egykori főispán megyeházán lévő emléktábláját 78 éve verhették le. A Verseghy park egykori harmadik amforája pedig az Eötvös téren tűnt fel utoljára.