Album



Divaldék Szolnokon

2025. március 22.

A felvétel baloldalán látható első ház, illetve az ugyanazon az oldalon távolabb feltűnő nagyobb épület ma is áll a szolnoki Baross utcában. Ott, ahol a megörökített utca fut, jelenleg az úgynevezett 1-es parkoló található. Ha ez idősebb Divald Károly fotója, akkor csak 1897 előtt készülhetett.

E szolnoki képeslap jobb felső sarkában lévő felirat miatt - "Divald Károly, Budapest" - biztosak lehetünk abban, hogy ezt a felvételt a 19. század második felének egyik leghíresebb magyar fényképésze vagy vállalkozásának valamelyik munkatársa készítette. Az 1830-ban született Divald Károly, aki a szabadságharc idején honvédként szolgált, majd Bécsben gyógyszerésznek tanult, végül a Felvidéken nyitott patikát, 1860-tól foglalkozott fotózással is. A kiegyezést követően pedig nemcsak Eperjes gyógyszerésze és saját műteremmel rendelkező fotográfusa volt, de szép lassan az egyik legismertebb tájfényképész is lett, aki - ami akkoriban nem volt egyszerű - sok képet készített a Tátráról és a felvidéki városokról. Majd egyre komolyabb nyomdát és kiadót hozott létre, ahol akkor újdonságnak számító albumokat is készített, és tulajdonképpen nem nagyon volt az országnak olyan települése, ahová ő vagy az alkalmazottai ne jutottak volna el.

Szolnokon is jártak, szerintem a vasút miatt már egészen korán. Az pedig biztos, hogy miután Divald 1891-ben a fiait is bevette vállalkozásába, illetve Budapesten nagyon komoly kiadót - stúdióval és nyomdával - nyitottak, ahonnan már az egész országot kiszolgálták, a századforduló előtti években többször is meg kellett fordulniuk Szolnokon. Amit több, jellegzetesen keretezett képeslapjuk is bizonyít. És miután Szolnok belvárosát és vasútállomását a Baross utca kötötte össze, aminek a 19. század végén még csak az eleje mutatott városias képet, kijelenthető, hogy e képeslapon megörökített helyszínen is többször kellett járniuk, így nem véletlen, hogy fotózták is.

Persze nem tudható, hogy a mellékelt fotót idősebb vagy ifjabb Divald Károly, esetleg valamelyik alkalmazottjuk készítette-e. Pedig, ha kijelenthető lenne, hogy idősebb Divald Károly munkája, akkor azt is mondhatnánk: így nézett ki a szolnoki Baross utca 1897, azaz a mester halála előtt. Természetesen nem zárható ki, hogy ez a felvétel a 19. század utolsó évtizedében készült, hiszen a megörökített házak akkor már álltak. Illetve az itt bemutatott képeslapot 1904. június 6-án postázták Szolnokról Lajosmizsére, tehát a fotósnak - a fák lombjai miatt - legalább egy évvel korábban, azaz tényleg a századforduló kornyékén kellett dolgoznia.

A felvétel bal oldalán lévő Kindlovics-bazár ma is a helyén van, és ott, ahol gyógyszertár felirat látható, most egy pékséget találunk. A következő, még látható földszintes ház helyén a jelenlegi ékszerbolt épülete áll, aminek felső részét mostanában újították fel. Ezt követően, bár nem látszik, de kell még egy földszintes háznak lennie, aminek a helyére később az egykori 1-es ABC épületét húzták fel. És mivel a felénk tűzfalát mutató épület homlokzatát a kilencvenes években megőrizték, nemcsak azt mondhatjuk, hogy az ott a Sütő utca sarkán lévő bank, hanem megállapíthatjuk azt is, hogy a Baross utca páros oldalán milyen sorrendben épültek az első emeletes házak.

A Sütő utca másik oldalán, a képen legtávolabb feltűnő földszintes ház, illetve a fotó jobb oldalán sorakozó épületek mára eltűntek. A jobb szélen lévő első földszintes házban működött a szolnoki Hungária kávéház, ami a mellette lévő - bár ugyanazon a telken álló - földszintes épületekkel együtt a második világháború után nem sokkal semmisült meg, helyükön a hetvenes évek elejéig egy kis tér volt. A következő, nagyobb épületet azonban csak 1973-ban bontották le a 4-es út korszerűsítése miatt, hogy az akkori Beloiannisz, azaz régi és mai Baross utca tengelye a helyére kerülhessen. Divaldék 1903 előtt készült felvételén azonban a Baross utcának az eleje még egy klasszikus főutca képét mutatta, ahol a házak földszintjén üzletek sorakoztak, közülük nem egy, kifejezetten szép, fából készített portállal rendelkezett, miként ez a kép bal oldalán, a Kindlovics-bazár földszintjén is látható.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Serénykedés a Kossuth téren
Amennyiben ennek a fotónak a hátuljára helyes dátumot írt az ismeretlen fotós - és miért ne tette volna -, akkor két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, hogy Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékművét csak 1963-ban állították fel. A másik pedig, hogy a 77 lakásos társasház előbb készült el, mint az úgynevezett Fradi-ház a Kossuth téren.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A munka hőseinek emlékére
A Mátyás király út egyik négyemeletes házának sarkán található egy 46 éves emléktábla, aminek a betűi mára szinte teljesen kifakultak. Pedig egy igazi korrajz abból az időből, amikor nemcsak a történelem és a művészet nagyjai kaphattak emléktáblát, hanem a kétkezi melósok is.

A Szoborpark további képei