Levéltár

A Hubay út 1964-ben

2019. november 10.


Három és fél évvel ezelőtt tettem közzé egy ma már 55 éves szolnoki fotót, aminek mind a készítés helyében, mind a datálásában kételkedtem. Ma már mindkettő egyértelmű: a Hubay úton járunk 1964-ben.

Pár héttel ezelőtt Csönge Attilától, a Magyar Nemzeti Levéltár Szolnoki Levéltárának igazgatójától kaptam levelet a "Segítség! Hol és mikor készült ez a kép?" című, 2016. április 23-án közzétett cikkel kapcsolatban.

http://www.blogszolnok.hu/album_segitseg_hol_es_mikor_keszult_ez_a_kep

 

 

"Most néztem az egyik korábbi bejegyzésed a Hubay utcai képeslapról, melynek a helye és ideje kérdéses. Kíváncsiságból rákerestem. A google maps-es légifotó alapján a hátsó nagy épület homlokzatán az ablakok és kémények elhelyezkedése és a ház tagolása szerintem egyezik a Kossuth téri Múzeum étterem épületével:

https://www.google.com/maps/@47.1754564,20.194613,85a,35y,90h,45.03t/data=!3m1!1e3

Ezért megnéztem a Kossuth téri képeslapokat, hátha közelebb jutok a megoldáshoz.

Ezen képeslapok alapján az erkélyek kialakítása is stimmel és mögöttük olyan kis házak vannak, mint a te fényképeden, ráadásul, ha belenagyítunk, akkor a tér felé orgonasípszerűen növekvő a tetők elhelyezkedése a három szélső házon, akárcsak a te fotódon.

Ezen még jobban látszódnak az erkélyek és a hátsó házak, amelyek magasság sorrendben pont megegyeznek a te fotóddal, ráadásul 1964-es fotó.

És megnézve a Ságvári utcán álló épületet a Hubay utca végén, pont ugyanolyan az északi oldala és az északkeleti sarka is az erkélyek ronda és keskeny oldalnyílásával, a szintek számával, a földszint és az emeletek eltérő vakolásával, mint a te fotódon. Mellékelek egy print screent is, amin kiemeltem.

Tehát a kérdés szerintem eldőlt, ez valóban a Hubay utca és a hatvanas évek közepe.

Először is köszönöm az alapos utánajárást. Tehát egyértelműen leszögezhető, hogy az örökségből hozzám került fotó Szolnokon, a mai Hubay utcán, a Kossuth tér felé fordulva készült. A távolban lévő modern emeletes ház a Múzeum étteremnek helyet adó, 1962-ben átadott épület. Míg a felvétel jobb sarkába a Boldog Sándor István körút első, 1959-ben átadott háztömbje lóg be.

És ma már arra is magyarázatot tudok adni, hogy miért nem látszik ezen a fotón a Boldog Sándor István körút négysávos autóútja, és mi lehet az az építési terület, ami a két jobb oldalán látszik.

A nagyszerű Fortepan-on található és 1965-re datált kép lehet a megoldás. Amit a Szapáry útról, a piac irányába nézve készített a fotós, és a mai utca közepén egykor álló szecessziós Kereskedelmi Bank romjait mutatja. Amiből következik, hogy 1964-ben még nyoma sem volt a négysávos útnak, illetve az elbontott bank túloldalán, simán lehetett valamilyen építési terület.

Tehát azon az 1964-es, a Hubay utcát még a bontások előtti pillanatában megörökítő kép kapcsán már csak az a kérdés, hogy vajon egy Nysa vagy egy ZUK parkol az egyik ház előtt.

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mintaképeslap
A Tisza szállót és az akkor még név nélküli parkot ábrázoló képeslapot nézegetve egészen biztosak lehetünk abban, hogy Weinstock Ernő - aki a második világháború után Nagyváradiként volt ismert - 1928-ban hosszabb időt tölthetett Szolnokon, sok mindent megörökített, és több helyre is eladta fotóit.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei