Album



Segítség! Hol és mikor készült ez a kép?

2016. április 23.

A mellékelt fotó hátulján az szerepel: Hubay Ferenc utca, 1964. november. Jelenlegi ismereteim alapján azonban azt kell, mondjam, vagy a dátum, vagy a helyszín nem stimmel. Sőt, az is előfordulhat, hogy mindkettővel baj van. Kérem, segítsenek! Például azzal, hogy a kortársak megmondják: hol volt a Major szabó háza.

Első ránézésre minden fenntartás nélkül elfogadtam, hogy ez a fotó a Hubay Ferenc utcában készült, nagyjából a mai zebránál. A bal oldalon látható házsor eltűnt, jobb oldalon a Boldog Sándor István körúti ház lóg be, aminek az aljában régen a hangszerbolt, ma pedig egy butik működik. A villanyoszlop mögött, a távolban a Kossuth téri Múzeum étterem lakóháza áll a rengeteg kiugró erkélyével. Már csak azon akartam gondolkodni, hogy a macskaköves utca közepén, a villanyoszloptól balra Zuk vagy Nysa furgon látható-e.

Aztán be kellett látnom, hogy jelenlegi tudásommal akárhogy is bogarászom ezt a képet, a fenti leírás több pontos is hibádzik.

A fenti okoskodásomat ugyanis az ismeretlen fotós által megadott dátum miatt azonnal cáfolnom kell. Mert amennyiben valóban ott állt volna a fényképész, ahol írtam, akkor ez a kép nem készülhetett 1964-ben. Sőt, 1959 előtt kellett volna készülnie. A jobb oldalon lévő házat ugyanis abban az évben adták át, és akkorra a Ságvári körút folytatása is elkészült. Azaz 1964-ben egy ilyen kép előterében már sem a bal szélen lévő, szépen stukkózott ház, sem a villanyoszlop előtt, a képbe belógó kaliba nem lehetett volna a helyén. Ha viszont a fotózás helyét jól adom meg, és esetleg mégis 1959-re szeretnénk datálni a képet, akkor meg a Múzeum étterem 1962-re elkészült épülete cáfolja ezt az okoskodást.

Az is eszembe jutott, hogy az utca és a fotós által felírt időpont is stimmel, csak éppen nem a mai zebrától, hanem lényegében a rövid sétálóutca közepéről, a jelenlegi esküvői ruhaszalon környékéről készült a kép. Így a jobbra látható házfal a Kossuth téri "Fradi" ház északi homlokzata, ami mögött 1964 őszén akár még egy felvonulási kaliba is állhatott. Ezt a logikát viszont megcáfolja a Múzeum étterem épülete és a színházi jegypénztárnak is helyet adó bérház közötti távolság, ami jóval kisebb, mint ahogy ezen a képen látszik.

Azt gondoltam, hogy Szolnok 1937-es térképe, amin nemcsak az utcákat, de a telkeket, azaz házhelyeket is jelölik, esetleg segíthet. Amennyiben valóban a Hubay utcát mutatja a kép és a Kossuth tér irányába nézve, akkor a fotós csak a Csarnok utcai kereszteződéstől - azaz nagyjából a mai Agórától - dolgozhatott, hiszen a bal oldalon egymás mellett sorakozó hat vagy hét, szorosan egymás mellé épített ház csak így helyezhető el. A térkép szerint a Hubay utca páratlan oldalát ugyanis a Csarnok utca felől hat darab kisebb telek, majd egy utca, aztán ismét két telek, aztán egy újabb utca torkolata és végül még két telek alkotta a Kossuth térig. Ha csak az utca bal oldalát, azaz a régi házakat látnám, feltétel nélkül elfogadnám a helyszín és az időpont megjelölését, hiszen a Múzeum étterem épületéig elfogadhatónak gondolnám a képen érzékelhető távolságot. Azonban ezen a fotón látszik az utca jobb oldala is, és így azonnal nem stimmel ez a logika, hiszen akkor mi lehet a jobbra látható ház. Az 1964-ben már álló Pártház hátsó része, esetleg a néhai konferencia terem biztos, hogy nem. Egyszerűen azért, mert egyik sem így néz ki. Esetleg lehetne még az a megoldás, hogy a Pártház mögött egykor álló régi ház látható a képen, ám a formája miatt ez is kizárható. De, ha mégis jó ez a fotózási helyszín belövése, és a házak is rendben vannak, akkor meg a dátum nincs rendben, hiszen 1964-ben valahol már látszódnia kellene a Ságvári körútnak és a jellegzetes házainak.

Van továbbá a képen egy épület, amivel sehogy sem tudok mit kezdeni. A régi házak mögül néz felénk nagy ablakaival egy új emeletes ház. Ez egyszerűen nem lehet a Múzeum étterem épülete, mert annak a Sólyom utca felőli oldalán nem ilyenek az ablakok, illetve mintha nem is így illeszkedne a Kossuth téri és az oldalsó homlokzat.

Segítséget kérek! Valaki magyarázza meg, hogy hol tévedek! Nagy segítség lenne például, ha valaki beazonosítaná a kép előterében lévő Major (?) szabó házát, mert az egyértelművé tehetné, hogy hol készült ez a felvétel.

Hogy a képpel egykorú apróhirdetési fordulatot idézzek: Minden megoldás érdekel!

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kórház a vár szélén
Szerencsére nem vagyok járatos ilyen épületekben, így csak megérzésre mondom: az ország egyik legszebb környezetében áll lassan fél évszázada a szolnoki MÁV kórház. Ami valamikor kedvelt képeslap téma is volt, így az anzikszok megőrizték az épületnek azt újkori képét, amit mi már sose láthatunk.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Petőfi Szolnokon
Negyvennégy éve, hogy a szolnoki március 15-ei ünnepségek a mai ÉPFA iskola bejáratánál, Simon Ferenc Petőfi-portréjánál kezdődnek. Ezen kívül három másik arcképe/szobra is van a költőnek a városban. Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Petőfi Sándor minden szolnoki látogatására jut egy.

A Szoborpark további képei