Levéltár

Nem apróság

2025. március 14.


A Kivert Biztosíték (AKB) rovatban csak annyit akartam jelezni, hogy a Szabadság téri egykori bölcsőde kapuja mellől eltűntek a szép, régi utcanév- és házszámtáblák. Fájó sebek szakadtak fel.

Az eredeti bejegyzés: Másnak apróság

http://www.blogszolnok.hu/akb

 

Nné Kati: Értékes területen, "értékes" épület, amely halálra van ítélve.

Á. Márta: Igazi kihasználatlan kincs az amúgy is hanyatló, beszűkülő városunkban. Egyik értéke a torkolatnál. Étterem, szabadidőközpont, gyerekjátszó, kert mozi, és véget nem erő ötlet bazár, ami az enyészeté, mert a jószándékúaknak nincs pénze, a rablók meg talán még nem találtak rá pályázatott vagy ötletet.

Sz. Pné. M. Margit: Szomorú így látni. Szolnok egyik legjobb helyén van. A 60-as években ide jártam bölcsődébe.

Sz. Nándor: Több megkeresés is volt, anno halászati múzeumot akartak létrehozni, de nem adta a város semmire. Kb. mint a technika háza, 79 millióért eladva, de nincs, aki látna benne fantáziát.

K. Tamás: Nekem valamiért rettentően bejön. Maga az épület és ahol fekszik. Ha lenne pénzem...

Sz. Róbert: Simán lehetne belőle étterem.

Sz. Katalin: Az elmúlt napokban többször is jártam arra. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy a város legszebb, meg talán legértékesebb területe ilyen elhanyagolt, szemetes, lepusztult állapotban van. Nemcsak a képen látható épület, hanem a két híd által bezárt teljes terület olyan, mint aminek nincs gazdája. Szomorú látvány a város közepén.

S. Miklós: Egész Szolnoknak nincs gazdája. A piac környéke egy borzalom, de ez csak egy példa.

K. Tibor: Minden az enyészeté lesz, hacsak nem valami Oligarcha a lopott vagyonból meg nem vásárolja, Európa szégyene a magyar vidék.

Ha valaki esetleg csak az eredeti rövid cikk közösségi oldalas megjelenését, illetve az arra érkező reakciókat olvassa, és amúgy nem nagyon ismeri Szolnokot, akkor egyébként az alábbi - talán - helyes következtetéseket vonhatja le:

1. A szolnokiakat igenis érdekli a városuk múltja, története, amiben természetesen kiemelkedően fontosak azok az évek, amelyekhez személyes emlékek kötik őket.

2. A várost elhanyagoltnak, gondozatlannak látják, ami alapvetően bosszantja is őket.

3. Elvesztették a hitüket a tekintetben, hogy bármi - vagy legalább egy régi épület - a helyi érdek mentén, netán valós piaci alapon megújulhat, megmenekülhet. Úgy vannak vele, hogy Szolnokon se történhet már semmi lényeges, ha azt nem az oligarchák pénzszerzése motiválja.

4. Szolnokon is homályos, hogy a város épületei kinek a tulajdonában vannak, és azok éppen milyen célt szolgálnak. Így van ez még a köztulajdonban, a város, azaz a helyi választók birtokában lévő épületek esetében is.

5. A szolnokiak is szeretnek ötletelni, még akkor is, ha az ötletek és a realitás között néha elég nagy a távolság.

A magam részéről ezt még annyival egészíteném ki - bár ez csak engem érdekel -, hogy a hozzászólások alapján a blogSzolnokot elég sokan olvassák, és közülük nem kevesen szeretnek is velem gondolkodni a városról. Aminél kevés felemelőbb dolog történhet egy gondolkodóval.

Tényleg nem gondoltam, hogy az eltűnt utcanév- és házszámtábla ennyi és ilyen reakciót vált ki. De köszönöm! Legyen így máskor is!

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két kép, évtized különbség
A belvárosi híd lábánál lévő, egykori vásárterek helyének rendezését követően, Szolnok legnagyobb közparkjának kialakítása, és a Tisza szálló felépítése után, a környék kedvelt témája lett a képeslapkiadóknak. Talán nem túlzás azt mondani, hogy évtizedenként jelent meg új anziksz a szálló keleti homlokzatával. A most bemutatandó kettő az elsők közül származhat.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy helyi hős emléke
Takács Vendel mindössze 55 éves volt, amikor egy januári, hétfő reggelen a Kőtelekről Szolnokra tartó busz kormánya mögött rosszul lett. Utolsó erejével megállította a járművet, megmentve ezzel hatvan ember életét. A szolnoki buszpályaudvar 7-es kocsiállásánál emléktábla őrzi nevét.

A Szoborpark további képei