Levéltár

A harmadik kép megoldása

2021. szeptember 26.


Három, az MTI/MTVA fotóarchívumában található szolnoki kép aláírásainak a javításához kértem segítséget még tavasszal. Kettő egyértelműen megoldódott korábban. Most a harmadik is.

Még április közepén írtam három, a Magyar Távirati Iroda (MTI) archívumában található, szolnoki vonatkozású, pontosabban szolnoki képaláírással rendelkező fotóról.

http://www.blogszolnok.hu/leveltar_harom_helyszineles

 

A "Konflis Szolnokon, de hol?" alcímmel közzétett, a távirati iroda szerint 1969. augusztus 15-én készült kép megfejtése viszonylag gyorsan sikerült. Alig két héttel később már megírhattam, hogy az MTI - ma már az MTVA része - fotóján, a régi szolnoki állomás előtt Tassi Sándor, a város egyik utolsó konflisos személyfuvarozója látható.

http://www.blogszolnok.hu/leveltar_tassi_sandor_az_allomasnal

 

A második fotóról, amely az MTI szerint a szolnoki Tisza-hidat ábrázolta, nagyon gyorsan egyértelművé vált, hogy csak a Tisza stimmel, a város és a híd nem. Azon a képen a Tokajnál lévő tiszai átkelő látható.

 

A harmadik - a legkorábbi felvétel - viszont kicsit bonyolultabbnak tűnt.

Kovács Géza 1947-ben készült felvétele a leírása szerint Szolnokon a Gábor Áron teret mutatja a Szentháromság-szoborral. A fényképezés idejét nem vitattam. Azt azonban igen, hogy a képen a szolnoki Szentháromság-szobor lenne. Mert alakja és formája szerint inkább a szolnoki Mária-szobornak tűnt, amely jelenleg a Szabadság tér és a Pólya Tibor út találkozásánál áll. Szolnok legrégebbi, máig fennmaradt szobra nem biztos, hogy mindig ezen a helyen volt, az azonban elég valószínű, hogy 1930-ban már a mai helyén állt. Így kicsi a valószínűsége, hogy a második világháború után átvitték volna a Gábor Áron térre.

Nem zártam ki, hogy tévedek, és a kép valóban a Gábor Áron teret mutatatta, és 1947-ben ott állt vagy ott is állt egy másik, a Pólya Tibor úti Mária-szoborhoz hasonló emlékmű.

Gulyás Katalin, a Damjanich Múzeum munkatársa egy képeslappal egyértelművé tette, hogy hol készülhetett a fotó.

 

"Kedves Zsolt!

A Három helyszínelés című bejegyzés egyik képéhez talán megtaláltam a megoldást.

A tér elnevezését összekeverhette valamivel a fotós, de a szobor megnevezése helyes - és ott áll ma is. Ez valószínűleg a Tabán déli vége lesz. A (mellékelt) képeslap az 1920-as években készülhetett (bár 1933-ban adták fel), de az emlékmű mögött lévő épületek szerintem azonosak. A kisebbik házon az ablakok kiosztása, mérete más - ám ez szerintem még belefér. Vagyis a mai Balogh Kálmán utca híd felőli sarkát látjuk.

Régi tabániakat kéne erről kérdezni...

Üdvözlettel:

Gulyás Kata, DJM"

Köszönöm a segítséget mindenkinek, aki ötleteket, támpontokat adott a három ?szolnoki? fotóhoz.

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az ötvenes években Szolnokon
Nem tudhatjuk, hogy az Újlaki Téglagyár Bérelszámoló és nyilvántartó osztályának dolgozói mit gondoltak, amikor megkapták Mancika és Imre képeslapját Szolnokról, mi azonban ennek köszönhetően kicsit bepillanthatunk az ötvenes évek Ságvári Endre utcájára.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.

A Szoborpark további képei