Felénk
TVSZ (13.): Vízállásjelentés Szolnokon
2020. október 29.
Szeptember közepe óta ledes vízállásjelző oszlop áll a Béres József sétányon. A belvárosi Tisza-híd és a Tisza szálló között lévő kijelzőkön az aktuális vízállásról és vízhozamról tájékozódhatunk. De mit is mutatnak a kijelzők? Válaszok a Tanultam Valamit Szolnokról (TVSZ) 13. részében.
A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) szeptember közepén helyezte üzembe a Tiszaparti sétányon azt a ledes kijelző-oszlopot, amelyen a pontos idő mellett a folyó valós idejű vízállása és vízhozama jelenik meg a nap huszonnégy órájában. De, hogy pontosan mit is jelentenek azok a vízügyi adatok, amelyek éjjel-nappal olvashatóak a kerékpárút és a gyalogjárda közé, a gesztenyefák árnyékába állított eszközön, annak megértésében Váriné Szöllősi Irén, a KÖTIVIZIG Vízrajzi osztályának vezetője volt a segítségemre.
A vízállás a föld felszínén lévő állóvizek (tavak) és vízfolyások (pl. folyók) vízmagasságának a meghatározását jelenti vízmérce segítségével, ami azért is fontos, mert így az adott folyó áradását vagy apadását is nyomon lehet követni. A vízmércén - legyen az hagyományos vagy elektronikus - leolvasott érték az adott felszíni víz relatív (viszonyított) magassága egy meghatározott "nulla" ponthoz képest. Tehát, amikor a szolnoki kijelzőn vízállást jelző szám előtt plusz- vagy mínuszjelet látunk, akkor ehhez a bizonyos nullához viszonyított értékről van szó.
Szolnokon ez a nulla érték a Balti-tenger szintjéhez igazodik, ami esetünkben 78,78 métert jelent. Tehát, amikor azt látjuk a Tiszaparti sétányon lévő kijelzőn, hogy a vízállás 300 cm (nincs előtte mínuszjel), akkor a Tisza vízállása 81,78 m. B. f. (méter Balti-tenger felett). Az eszköz felállítása után nem sokkal -241 cm-t mutatott a kijelző, azaz immár nemcsak a szubjektív megfigyelésünkre, de adatokra támaszkodva is meg tudjuk mondani, hogy az elmúlt egy hónap tekintetében emelkedett a folyó vízállása.
A sétányon megjelenő adatok egyébként a Tisza 334,6 folyamkilométerében, nagyjából a szolnoki vízirendőrség magasságában elhelyezett vízmércéről származnak. Ott az észlelés elektronikusan, úgynevezett DATAQUA típusú, a Tisza meder közepéig beérő szondával történik. A keletkező adatokat elektronikusan továbbítják az Operatív Hidrológiai Modulba (OHM), illetve a vizugy.hu weboldalra, ahol folyamatosan elérhetőek és visszakereshetőek az adatok. A szolnoki kijelző valósidejűsége pedig azt jelenti, hogy az óránként egyszer történik az adatok továbbítása, tehát például 15.40-kor a 15 órai értéket láthatjuk. Az elektronikusan mért adatokat egyébként az ugyanennél a folyamkilométernél lévő "vízrajzi házikóban" található hagyományos, zománcos vízmércén kontrollálják, és ha szükséges állítanak az eszközön.
A kijelzőn megjelenő adatokat arra is felhasználhatjuk, hogy mondjuk, az aktuális vízállást összevessük a Szolnoknál eddig mért legmagasabb tiszai vízállással, ami 1041 centiméter volt. A mellékelt fotók október 23-án készültek, amikor tehát közel hét és fél méterrel volt alacsonyabb a Tisza vízállása, mint 2000 áprilisában. A KÖTIVIZIG szakembere elmondta azt is, hogy belvárosi híd lábán lévő vízmérce jelenleg nem kompatibilis a kijelzővel, a hivatalos adatok a vízirendőrségnél lévő 002046-os törzsszámú mércéhez igazodnak.
A Tisza mellett egyébként egyedülálló kijelző a vízállás mellett a vízhozamot is megmutatja másodpercenként köbméterben számolva. Ezt adott szelvényhez számítják egy kétváltozós függvény alapján, ahol figyelembe veszik a folyófelszín esését és a vízállást. Magyarul azt mutatja meg, hogy a Tisza egy adott pontján mekkora mennyiségű víz halad keresztül egyetlen másodperc alatt.
A Béres József sétányon található kijelzőkön - amihez hasonló Budapesten is csak egy található - tehát óránként szolgáltatott, a folyón nem sokkal lentebb mért, pontos és hivatalos adatok jelennek meg. Mint a KÖTIVIZIG osztályvezetője elmondta a felállítással a környéken sétálók és közlekedők tájékoztatása volta cél, bízva abban, hogy ezzel is közelebb vihető az emberekhez a vízrajzi észlelések megértése.
Album

Lába között a tanács
Ezt a felségsértéssel felérő, valamikor 1966 után készült képet már csak a poén kedvéért sem szabad kihagyni. Arról nem is beszélve, hogy a fotó úgy mutatja a Kossuth tér városháza felőli oldalát, ahogy már nem sokkal később sem lehetett látni.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Két lány a papírgyárnál
Feltűnt már Önöknek, hogy Szolnokon milyen sok, fiatal lányt ábrázoló szobor van? Közülük az egyik, talán kevésbé ismert a néhai papírgyár előtt álló páros, amelynek sem a pontos felállítási idejét, sem a valódi címét nem tudjuk. Így akár új értelmet is adhatunk neki.