Felénk

Rendszerváltó év Szolnokon: 1989. november

2019. november 28.

Leomlik a berlini fal, Szolnokon meg Lenint koszorúzta az utódpárt. Romániában egyre súlyosabb a helyzet, Szolnokon viszont elszállítják a Munkásőrség fegyvereit. Felfüggesztik a konvertibilis valuta eladását, miközben a Pelikán parkolójában schillingért kínálnak Suzukikat.

Bár csak a hónap végén rendeztek népszavazást az egykori állampárt vagyonának az elszámoltatásáról, az MSZP-vé lett MSZMP szolnoki ingatlanainak sorsa az egész novembert végigkísérte. A szocialista párt megyei koordinációs bizottsága bejelenti például, hogy lemondanak a Szolnok központjában álló pártházról. Azt javasolják, hogy egészségügyi, oktatási vagy kulturális célra hasznosítsák az épületet, amiben az év végéig néhány dolgozójuk még lézeng, illetve, ahol a megújulás jegyében "polkaszinó" szervezésével próbálkoznak. Az SZTK viszonylag gyorsan be is jelentkezik a "fehérházra", hiszen ekkor zajlik a rendelőintézet felújítása, aminek következtében a Hősök terén lévő épület jelentős része nem fogad betegeket.

Ugyancsak a november 26-ai, később "négyigenes" jelzővel illetett népszavazás témája volt a Munkásőrség leszerelése, ami abban a hónapban már gőzerővel haladt. A Széchenyi lakótelep mögött lévő szolnoki Munkásőr parancsnokságról például november 7-én (!) kezdte meg a Magyar Néphadsereg a fegyverek elszállítását. Amivel párhuzamosan a kommunista milícia ingatlanainak a sorsa is téma lett. És Szolnokon már ekkor felszínre került a rendszerváltás egyik fontos topikja. A leszerelést végignéző parancsnok a Munkásőrség ingatlanai körüli osztozkodás kapcsán ugyanis kifakadt, hogy a helyi szocdemek nevében olyan valaki követeli a vagyontárgyak szétosztását, aki két héttel korábban még munkásőr volt.

A hónap utolsó vasárnapján tartott népszavazás harmadik kérdése a munkahelyi pártszervezetek megszüntetését érintette, ami addigra már jórészt értelmét vesztette. Az állampárt ugyanis annyira elolvadt, hogy már vadászni kellett az új pártba átlépőket, a Tiszaligetben működő pártiskola pedig a bezárás szélére jutott. Igaz, volt még 32 jó ütemérzékkel rendelkező káder, aki 1989-ben kezdte meg a pártfőiskolai tanulmányait, de mint egy cikkből kiderült, nekik már egy alaposan megrostált, gyorstalpaló oktatással kellett beérniük. Az intézmény kollégiumát középiskolások foglalták el, a termeket pedig leginkább tanácsi dolgozók képzésére használták.

A népszavazás egyetlen, igazi tétet jelentő kérdése a köztársasági elnök megválasztásának módja volt, ami miatt először feszültek komolyabban egymásnak az akkor még ellenzéki pártok. Az SZDSZ, a Fidesz, a kisgazdák és a szocdemek azon az állásponton voltak, hogy a köztársasági elnököt majd az új parlament válassza meg. Az MDF, az MSZP és a szocialista szatellit szervezetek viszont abban voltak érdekeltek, hogy 1990. január 7-én, közvetlen elnökválasztás legyen. Az MDF Für Lajost, az MSZP pedig Pozsgay Imrét látta volna szívesen az elnöki székben, amivel a parlamenti választást is el lehetett volna odázni.

A választók 62,8%-os részvétele mellett a többség (53,7%) a ma is működő, parlament általi köztársasági elnök választására voksolt. A választók meggyőzésébe, illetve önmaguk építésébe a szolnoki pártszervezetek is elég sok energiát fektettek. Az SZDSZ Darázsfészek címmel indított vitafórumot az akkori Szobaszínházban, az MDF szegényeket segítő piacok és adománygyűjtések szervezésével operált, miközben a szocik élvezték a megyei napilap nyújtotta előnyöket. A Fidesz pedig küzdött a három nagy mellett, például avval, hogy gyertyagyújtásos megemlékezést szervezett a két évvel korábbi, brassói munkásfelkelés áldozatainak emlékére.

Miközben az egykor baráti szocialista Romániában megállni látszott az idő. Napirenden voltak a román-magyar határon való átszökések - egyik nap egy pásztor és családja 150 állattal dobbantott hozzánk -, a határátkelőkhöz érkezők vegzálása, és már Tőkés László üldözéséről is lehetett olvasni a magyar lapokban. Miközben Bulgáriában megbuktatták Todor Zsivkovot, az akkor leghosszabb ideje regnáló kommunista vezetőt, Prágában is megtörtént a rendszerváltás, Berlinben pedig leomlott a fal. Ez utóbbi oly váratlanul érte az NSZK-t, hogy a legendás Kohl kancellárnak lengyelországi látogatását kellett megszakítania a hír hallatán.

Persze miközben körülöttünk zajlott a világtörténelem, voltak dolgok, amelyek jobban izgathatták a szolnokiakat. Például az, hogy november 3. és 20. között felfüggesztették a nyugati fizetőeszközök árusítását Magyarországon. Az előző év januárjában indult bevásárló turizmusnak köszönhetően ugyanis az ország lényegében kifogyott a nyugati valutákból, amin a lakossági valutaszámlák bevezetése sem segített. A baj olyan komoly volt, hogy térítésmentesen lehetett repülőjegyeket visszaváltani. A zárlat feloldását követően a valutaellátmány is csökkent, immár csak évi 50 dollárt, vagy négyévente egy összegben 300 dollárt biztosított az állam az útlevéllel rendelkezőknek. Nem véletlen, hogy kilőttek a feketepiaci árak, illetve virágzott az Abonyi úti felüljáró tövében a szolnoki "lengyelpiac", ahol külön soron árultak a "mariahilferesek", azaz az Ausztriából magánimportálók.

Ilyen körülmények között nem csoda, ha nagyon sokan keresték a meggazdagodás, vagy legalább a túlélés lehetőségét. Amit sokan az úgynevezett biogilisztában véltek megtalálni. Szinte nem volt olyan nap, amikor ne jelent volna meg biogiliszta hirdetés - olykor több is - a megyei napilapban, sőt az OTP büszkén nyilatkozott arról, hogy már 51 millió forintot - ez mai áron nagyjából 10 milliárd forint - helyezett ki a gilisztázóknak. Igaz, az első halvány utalások is megjelentek a biogilisztázás árnyoldalairól, de a tragédiákkal szegélyezett bukásra még pár évet várni kellett.

Az év végéhez közeledve nagy beruházások már nem voltak a városban. A Városi Tanács közterület-fenntartó és városgondnoksági részlege saját céljaira 11 millió forintból felújította a Szabadság tér 3. szám alatti épületet. Azaz a Gyömörrey-házat, ami később munkaügyi központként, ma pedig a Varga Katalin Gimnázium egyik szárnyaként működik. Nem emlékszem, és nyomát se találtam, hogy ez az elég komoly beruházás kiverte volna a szolnokiaknál a biztosítékot. Pedig ez volt az az év, amikor nem volt karácsonyi falu, mivel a korábbi házikók tönkre mentek, és nem futotta a felújításukra. Így két hétvégi vásárral kellett beérniük a helyieknek.

A másik jelentősebb beruházás a szolnoki temetőben zajlott, ahol elkezdődött a ravatalozó alapozása. Amihez a város lakói nagyjából 1 millió forintot adományoztak. Maga az épület a következő évben készült el, és bár akkor az illetékesek úgy nyilatkoztam, hogy a temető még 20 évig tudja kiszolgálni Szolnokot, azért erre azóta már plusz tíz évet ráhúztunk.

És zárjuk ezt a három évtizeddel ezelőtti hónapot egy kis kultúrával. November 25-én mutatta be a Szigligeti Színház - még a "kiskoszosban" - Schwajda György direktor új drámáját, A 301-es parcella bolondját. A Taub János rendezte darab főszerepét Kézdy György játszotta, de feltűnt benne Mucsi Zoltán is, aki akkor még a szolnoki társulat tagja volt. A rendszerváltás kérdéseit feszegető előadást egyébként harminc évvel később a kecskeméti Katona József Színház tűzte műsorára. (Ha valaki lemaradt volna az ősbemutatóról.)

De a színház mellett is volt bőven szórakozási lehetőség a városban. Mert miközben az Ifjúsági Iroda jótékonysági koncertet szervezett a helyi zenekarokkal, járt a városban Cseh Tamás és az Első emelet is, volt Csillagfény diszkó a Sportcsarnokban Benkő Lászlóval és Csiszár Jenővel, sőt a Radnóti Színház a Hetvenkedő katonával (Eperjes Károllyal és Gáspár Sándorral a főszerepben) vendégeskedett nálunk. A mából nézve persze kicsit vicces - legalábbis számomra -, hogy a céges haknik "sztárjai" 1989-ben is azok voltam, mint 2019-ben. A Skála Tiszavidék megnyitásának 10. évfordulójára szervezett, divatbemutatóval egybekötött rendezvényre ugyanis Vikidál Gyulát és Kovács Katit hívták meg a szervezők.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Színház és kontraszt
E fotó készítésekor még Berényi Gábor volt a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója, ám mire képeslap lett a felvételből, már Székely Gábor állt a Tisza-parti teátrum élén. Az 1963-ban átadott és 1990-ig álló "doboz" illetve a mögötte feltűnő Tisza szálló két korszak találkozása egy képeslapon.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A küzdelem emlékhelye
Látszólag csak négy emléktábla meg egy régi faldarab. A valóságban azonban Szolnok legújabb kori történetének egyik fontos emlékhelye. Ráadásul nagyon jól kigondolva, ami miatt a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága is lehetne. Szeretnünk kellene.

A Szoborpark további képei