Album



Két Zsiguli taxi Szolnokon

2020. május 09.

Mindkettő a város főterének nyugati végén, az egykori Múzeum étteremmel szemben várakozik. Szerintem vagy 1973 elején, vagy a bordó Zsiga az év tavaszán a fehér pedig őszén. A különböző időpontokban készült képek arra is választ adnak, mikor tűnt el a térről a vécével kombinált buszváró.

A két felvétel közül egyértelmű, hogy a színes kép az idősebb, amit évekkel ezelőtt Rita nevű kedves olvasómtól kaptam, és Danka István hozott közölhető állapotba. Elsőségét a Hubay és a Sólyom utca sarkán álló házak bizonyítják, amelyeknek helyén 1975-re készült el a mai Kossuth tér utolsó új háza, a TB-székháznak nevezett épület. Eredetileg csak erről a színes képről akartam írni - leginkább a tér átépítésének utolsó mozzanata miatt -, ám miközben a régi felvételeim között keresgéltem, rábukkantam a szinte ugyanarról a helyről készült, fekete-fehér felvételre is, amely talán Kardos Tamástól került hozzám.

Kezdjük a régiebbi fotóval, a színes képpel! Az ismeretlen fotós valahol a mai rendezvénytér helyéről dolgozott, ahol még másfél évtizeddel ezelőtt is parkoló volt. A kép korát a hatvanas évek elején épült Múzeum éttermes társasház és a színe miatt "fradi ház" között látható Vízügyi székház segít meghatározni, hiszen, ha az már szerkezetkész volt, akkor legalább 1973-ban kellett dolgozni a fotósnak. Szerkezetkészségét egyébként a tetejéről még hiányzó vörös csillag, az ott lévő daruk, illetve a mai Boldog Sándor István - akkor Ságvári Endre - körút felőli oldalon álló külső lift is igazolja.

Számomra a kép érdekessége, hogy a Hubay utcán parkoló autók - közelebb egy M21-es Volga, távolabb egy, talán a szanálásra váró házak kipakolásában segédkező teherautó - azt igazolják, hogy a hetvenes évek elején, ezen a közterületen átmenő forgalom zajlott, és a mai zebra helyén, ki lehetett kanyarodni a körútra. A másik a bordó Zsiguli taxi melletti droszt oszlop, ami annak idején telefont rejtett, így az előtte várakozó taxis a diszpécsertől címet tudott kapni. Merthogy akkoriban még nem voltak CB-rádiók a taxikban. És, ha már érdekességeket sorolunk, akkor érdemes észrevenni a felvétel bal oldalába belógó épületet, amely a Kossuth téri buszmegálló nyilvános vécével egybeépített házikója. Ez annak idején a Steiner-féle ház előtt állt, amit a hatvanas évek végén, vagy a hetvenes évek legelején bontottak el, hogy megnöveljék Szolnok főterének a területét, és azt nyugatról ne egy 19. században épült ház, hanem két szocialista tömb zárhassa le.

Bevallom őszintén, hogy a később készült fekete-fehér felvételt e buszváróval kombinált vécé miatt is mutatom be. Merthogy eddig nem tudtam, mikor tűnhetett el ez az ötvenes években felhúzott, dupla szolgáltatást nyújtó épület a Kossuth térről. Márpedig, ha elfogadjuk, hogy az előző kép 1973 kora tavaszán készült, és ennek a képnek is még abban az évben meg kellett születnie - hiszen a TB-székházat 1975-ben átadták a Hubay út végén -, akkor ezt a részben "zöldházikót" abban az esztendőben bonthatták el. Hiszen a két fotó készítője majdnem ugyanarról a helyről dolgozott.

A második felvételről azonban már nemcsak a vécés ház hiányzik, hanem a Hubay út elejének régi házai is. Így viszont a Kossuth térről is láthatóak a Ságvári körúti lakóházak hátulról, valamint a Tófenék utat "elzáró", 1974-ben megnyitott Sportáruház. Viszont a Vízügyi székház szinte ugyanolyan állapotban van, mint az előző, korábbi képen. Így nagyon gyanús, hogy a két felvétel készítése között nem sok idő telhetett el. Vagy, ha mégis, akkor a kopasz fákból kiindulva az egyik tavaszi, a másik őszi felvétel.

A fekete-fehér kép furcsasága, hogy a fehér taxi mellől hiányzik a droszt oszlop, amit nem igazán értek. Inkább azt gyanítom, hogy csak máshová helyezték át. Egyébként e két, Zsiguli taxikat megörökítő fotó azért sem készülhetett 1973 tavasza előtt, mert a korabeli napilap akkor adott hírt arról, hogy a Volán 7-es számú vállalata 8 darab Zsigulit szerzett be a szolnoki Volán taxi kínálatának bővítésére.

Két látszólag érdektelen, hasonló beállítású, alig fél évszázados fotó. Mégis mennyi érdekességet és információt rejtenek. Ha ilyeneket találnak otthon, ki ne dobják őket! Mert mesélnek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki megyeháza szellemmel?
Ezen a képeslapon nem látszik, de a postázás dátuma alapján feltételezhető, hogy a már kibővített megyeháza került a fotóra. Ezek szerint pedig a húszas évek közepén növénnyel volt befuttatva az akkor fél évszázados épület főbejárata. Szemben, a bíróság előtt pedig apró kerítés futott.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei