Felénk

Egy választás képei

2014. július 23.

A színház sarkánál egykor álló Lenin-szobor vörös műkő talapzatára 1990 tavaszán ragasztották ki az első szabad országgyűlési választások, mára emblematikussá vált plakátjait. Ahogy a mellékelt fotók mutatják, 24 évvel ezelőtt minden függőleges felületen tombolt a kampány Szolnokon.

(Nyári ismétlés. Ez az írás 2014. január 30-án jelent meg először.)

A képek minőségéért előre is elnézést kell kérnem, de amikor 1990 márciusában készítettem ezeket a fotókat, még nem tudtam, mi lesz a sorsuk. Csak odáig jutottam, hogy az első szabad országgyűlési választás szolnoki kampányát ilyen módon is dokumentálni kellene. Úgyhogy fogtam a két évvel korábban, a nyugati utazási korlátozások feloldásának köszönhetően beszerzett, meglehetősen egyszerű, 1000 schillinges - tehát 3500 forintos - kis gépemet, és egy 36-os filmtekercset ellőttem a városban.

És itt a béna képeken esetleg mosolygó, fiatalabb "mobilos generáció" kedvéért megemlíteném, hogy anno filmre fényképeztünk. Amihez először is meg kellett venni egy tekercs filmet, ami emlékeim szerint olyan 4-500 forintba került. Majd az ellőtt 36 kockás tekercset be lehetett adni valamelyik fényképészhez - 1990-ben még ebből is több volt a városban -, aki néhány nap alatt előhívta a képeket. Ugyancsak emlékeimre hivatkozva, 8-10 forintért darabonként. Azaz, amikor szembesültem az eredménnyel, a projektben már benne volt majdnem 1000 forintom, miközben a havi fizetésem 5400 forintra rúgott. Szóval béna voltam, a gépem is csak egy kis automata masina volt, de második körre már nem vállalkozhattam. Lehet, hogy ezért is került ez az adag kép annyira a szekrény mélyére, hogy csak most bukkantam rájuk. Pedig már többször kerestem őket.

Számomra ennek a választásnak a legemblematikusabb képe a Lenin-szobor talapzatára ragasztott "Továrisi konyec" plakát, ami a Magyar Demokrata Fórum (MDF) anyaga volt. Emlékeim szerint ez a három plakát jó pár napig díszelgett Lenin lába alatt. Talán még akkor is ott voltak, amikor a választás után a szobrot egy nagy dobozba zárták mielőtt elbontották volna.

Orosz István grafikus plakátjából - aminek egy-egy sértetlen, azaz nem felragasztott darabjáért sokat adnak ma a gyűjtők - egyébként több is volt a városban, amint azt a fotók mutatják. A megörökített helyszínek között egyébként van két olyan, ahova ma már semmi esetre sem lehetne plakátot ragasztani. Az egyik a hajdani buszpályaudvar tetejét tartó betonfal - ez könnyen felismerhető - a másik pedig a pártház előtti, egykori aluljáró fala. Ez utóbbi esetében nehezen jöttem rá, hogy hol a fenében is fotózhattam.

A képeket nézegetve néhány érdekességre felhívnám a figyelmet. Egyrészt a Fidesz két helyi jelöltjére - sajnos nehezen vehető ki a két plakát. A "Hallgass a szívedre, szavazz a Fideszre!" szlogen alatt az egyik körzetben Várhegyi Attila - későbbi polgármester -, a másikban pedig, az egyébként szolnoki Dr. Lévai Anikó - a miniszterelnök felesége - indult. Végül egyikük sem lett képviselő. Sokkal esélyesebbnek tartották akkor az SZDSZ - Szabad Demokraták Szövetsége - jelöltjeit, akik nagy neveket felvonultató kampány-rendezvényeket is tudtak tartani Szolnokon, amint az Aba-Novák előtt készült fotó is igazol. A párt egyik jelöltje Fodor Tamás volt, aki akkor a Szigligeti Színház főrendezőjeként és néhány korábbi ellenzéki megmozdulás - pl. a romániai forradalom idején szervezett szolnoki gyűjtés, vagy a Néplap székház jelképes lefoglalása - szervezőjeként vált ismertté. A másik körzetben pedig Hortobágyi Zoltán újságírót indították a liberálisok, aki az alig egy évvel korábban indult Ma Holnap című lappal szerzett nevet magának. Egyikőjük sem szerzett egyéni mandátumot, viszont Fodor Tamás a megyei listáról parlamentbe került.

Az itt mellékelt képeken sajnos alig látszik a két győztes, az MDF színeibe induló Petronyák László és Halász István plakátja. Részben azért, mert egy kis leragasztás és tépkedés azért belefért a kampányba. Az viszont kivehető, hogy a kampány során Antall József, későbbi miniszterelnök is tartott beszédet Szolnokon. Ahol persze indult az állampárt utódpártja, az MSZP is - nem emlékszem a jelöltjeikre - ?Dolgozói tulajdont!? szlogennel. Mellettük az Agrárszövetség és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt anyagait fedezhetjük még fel a képeken, a Hazafias Választási Koalíció és a Független Kisgazdapárt plakátjait viszont nem, holott ők is állítottak jelölteket Szolnokon.

Komár László néhai énekes azonban nem volt képviselőjelölt. A plakátja csupán azért tűnik itt fel, mert miközben dübörgött a kampány, az élet sem állt meg. Ezt bizonyíthatja a Komár plakát melletti Kulturális rendezvények Szolnokon című falragasz, vagy éppen a Budapesti Tavaszi Fesztivál hirdetése.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szigeti kitekintett
Korán kitavaszodhatott 1905-ben Szolnokon. Szigeti Henrik, aki akkor már közel másfél évtizede volt a város megbecsült fényképésze, azon a tavaszon kitekintett új műterme ablakán, és megörökítette a város főutcáját. A lábai, és így a szemünk előtt, a fák árnyékában az a mai Kossuth utca.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú (?) Krisztus
Szomorú, búsuló, merengő, bánkódó, ülő? Valószínűleg ez az a szobrunk, aminek több neve van, mint amennyi tényszerű adatot ismerünk a születéséről. Az biztos, hogy nem a legöregebb köztéri alkotásunk, ugyanakkor a legrégebb óta ugyanazon a helyen álló.

A Szoborpark további képei