Levéltár

Újra a békás kútról

2018. április 17.


Zombori Sándor fotóalbumából származó kép alapján azt feltételeztem, a Verseghy előtt is volt egy békés szökőkút. Tévedtem, Az egy másik kút volt. A békás kép azonban így is kuriózum.

A 2018. március 13-án, az 1xVolt rovatban megjelent Kőbéka és szökőkút című cikk (http://www.blogszolnok.hu/1xvolt_kobeka_es_szokokut) megjelenése után szinte azonnal érkezett két komment:

 

Halász Géza

Kedves Zsolt! Ezúttal ellent kell, mondjak. Kicsi gyerekkoromtól, évekig minden nap (jó időben) a parkban játszottunk a barátaimmal, ismertünk minden fát, bokrot, és nem volt még egy békás szökőkút. A fényképen Zombori Sándor mögött a megyeház van, sőt, előtte felismerhető a kis kerek napozó, a strand sarkában. (Szerintem.)

 

Almási Sándor

Jól látszik ezen az 1960-as légifelvételen, hogy csak két békás szökőkút volt, a Verseghy gimi előtt nem volt semmi ilyen.

 

Aztán eszembe jutott, hogy bő két hónappal korábban kaptam egy levelet, ami pont a Verseghy gimi előtti szökőkútról szólt?

 

Péter Ferenc

A blogSzolnokon nemrégiben közzétett cikkedben - már nem emlékszem a címére - szóvá tetted, vagy kérdezted, hogy a Tisza park, a Tisza szálló és a református templom közötti részén volt valaha egy szökőkút és egy játszótér. Olvasva a cikket, beugrott, hogy van arról a szökőkútról fotóm. Egykori Verseghys diákként sokat csavarogtunk az osztálytársaimmal a Tisza-parton, egy lyukasóra alkalmával is így tettünk, akkor készült ez a fotó. Én ülök a kör alakú szökőkút peremén. Az átmérője emlékem szerint kb. 8-10 méteres lehetett, és hasonlóan működhetett, mint a mindnyájunk által ismert két Kossuth-téri kút. Körben a falon, belül egy csövön voltak a fúvókák, középen egy csőcsonk, amelyből vélhetően függőlegesen fújta a vizet. Azért írom, hogy vélhetően, mert amikor a fotó készült, (1966) már nem működött, de a medence épségben megvolt. Pontosan szemben volt a közepe a Verseghy főbejáratával.

Halász Géza hozzászólása után jobban megnézve a Zombori Sándor albumából származó képet, osztanom kell a véleményét, miszerint nem volt harmadik békás szökőkút, a fotón a Verseghy-park kútja látható, háttérben a Megyeházával. Ez a kút valóban látszik még a Szolnokról 1960-ban készült légifelvételen, amire Almási Sándor utal. Azt megnézve azonban egy nagyon fontos megállapítást tehetünk. Zombori Sándor a második, azaz a belvárosi hídhoz közelebb eső békás kút mellett állhatott, hisz a Megyeháza és a Halász Géza által említett napozó csak így kerülhetett a képen mögé. Ez pedig azt is jelenti, hogy talán ez az egyetlen ismert fotó a hatvanas években elbontott, második békás szökőkútról.

A légifelvétel és Péter Ferenc levele, illetve az általa küldött fotó alapján azonban kijelenthetjük, hogy valamikor a Verseghy gimi előtti parkban is volt egy szökőkút. Hogy az mikor épült, meddig működött és mikor bontották el, sajnos nem tudom. Egyelőre elégedjünk meg annak rögzítésével, hogy az a szökőkút létezett és a Kossuth tériekre hasonlított.

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Tűzvész után
A szolnoki Belvárosi Nagytemplomot megörökítő fotót nagyjából két évtizeddel korábban készíthették, minthogy az képeslapként Sátoraljaújhelyre került. A postázás dátumának kiderítésében a feladó - Dobayné - aggodalma, a fotózás idejének meghatározásában pedig egy hiányzó épület segített.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kép a pártbizottság falán
A mai Baross út és Boldog Sándor István körút sarkán álló hatemeletes irodaház közel negyedszázadon keresztül az állampárt és csatolt intézményeinek - például munkásőrség - a helyi székháza volt. A Centrum felé egy tanácsteremmel, amink az egyik falát hatalmas falikép díszítette.

A Szoborpark további képei