Levéltár

Újra a békás kútról

2018. április 17.


Zombori Sándor fotóalbumából származó kép alapján azt feltételeztem, a Verseghy előtt is volt egy békés szökőkút. Tévedtem, Az egy másik kút volt. A békás kép azonban így is kuriózum.

A 2018. március 13-án, az 1xVolt rovatban megjelent Kőbéka és szökőkút című cikk (http://www.blogszolnok.hu/1xvolt_kobeka_es_szokokut) megjelenése után szinte azonnal érkezett két komment:

 

Halász Géza

Kedves Zsolt! Ezúttal ellent kell, mondjak. Kicsi gyerekkoromtól, évekig minden nap (jó időben) a parkban játszottunk a barátaimmal, ismertünk minden fát, bokrot, és nem volt még egy békás szökőkút. A fényképen Zombori Sándor mögött a megyeház van, sőt, előtte felismerhető a kis kerek napozó, a strand sarkában. (Szerintem.)

 

Almási Sándor

Jól látszik ezen az 1960-as légifelvételen, hogy csak két békás szökőkút volt, a Verseghy gimi előtt nem volt semmi ilyen.

 

Aztán eszembe jutott, hogy bő két hónappal korábban kaptam egy levelet, ami pont a Verseghy gimi előtti szökőkútról szólt?

 

Péter Ferenc

A blogSzolnokon nemrégiben közzétett cikkedben - már nem emlékszem a címére - szóvá tetted, vagy kérdezted, hogy a Tisza park, a Tisza szálló és a református templom közötti részén volt valaha egy szökőkút és egy játszótér. Olvasva a cikket, beugrott, hogy van arról a szökőkútról fotóm. Egykori Verseghys diákként sokat csavarogtunk az osztálytársaimmal a Tisza-parton, egy lyukasóra alkalmával is így tettünk, akkor készült ez a fotó. Én ülök a kör alakú szökőkút peremén. Az átmérője emlékem szerint kb. 8-10 méteres lehetett, és hasonlóan működhetett, mint a mindnyájunk által ismert két Kossuth-téri kút. Körben a falon, belül egy csövön voltak a fúvókák, középen egy csőcsonk, amelyből vélhetően függőlegesen fújta a vizet. Azért írom, hogy vélhetően, mert amikor a fotó készült, (1966) már nem működött, de a medence épségben megvolt. Pontosan szemben volt a közepe a Verseghy főbejáratával.

Halász Géza hozzászólása után jobban megnézve a Zombori Sándor albumából származó képet, osztanom kell a véleményét, miszerint nem volt harmadik békás szökőkút, a fotón a Verseghy-park kútja látható, háttérben a Megyeházával. Ez a kút valóban látszik még a Szolnokról 1960-ban készült légifelvételen, amire Almási Sándor utal. Azt megnézve azonban egy nagyon fontos megállapítást tehetünk. Zombori Sándor a második, azaz a belvárosi hídhoz közelebb eső békás kút mellett állhatott, hisz a Megyeháza és a Halász Géza által említett napozó csak így kerülhetett a képen mögé. Ez pedig azt is jelenti, hogy talán ez az egyetlen ismert fotó a hatvanas években elbontott, második békás szökőkútról.

A légifelvétel és Péter Ferenc levele, illetve az általa küldött fotó alapján azonban kijelenthetjük, hogy valamikor a Verseghy gimi előtti parkban is volt egy szökőkút. Hogy az mikor épült, meddig működött és mikor bontották el, sajnos nem tudom. Egyelőre elégedjünk meg annak rögzítésével, hogy az a szökőkút létezett és a Kossuth tériekre hasonlított.

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Centenáriumi szolnoki képek
Ez a háromképes mozaikképeslap egészen biztos, hogy 1970-ben látott napvilágot, ugyanakkor a felhasznált fotók 1963 és 1970 között szinte bármikor készülhettek Szolnokon. Ráadásul e soha fel nem adott képeslapra egy olyan 60 filléres bélyeg került, ami szintén 1963 óta volt forgalomban.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.

A Szoborpark további képei