Levéltár

Előző havi kommentelő

2022. október 02.


A néhai Damjanich uszoda és hullámai. A vállalhatatlan vasútállomás és a szép emlékű Múzeum étterem épülete. Ne meg a társadalmi munka emléke és a közösségi költségvetés. Szeptemberi reakciók.

A Dami hullámai

A blogSzolnok Facebook oldalán időről időre megváltoztatom a borítóképet, általában egy-egy régebbi Album rovatbeli cikkből és az ahhoz tartozó képeslapból, fotókból választok. Szeptember első hétfőjén a 2019-es Beton Szolnok című blogbejegyzésre és az egykori Damjanich uszoda képére esett a választásom.

http://www.blogszolnok.hu/album_beton_szolnok

A Dami még ma is hullámzik. És a hullámai másfelé is vernek.

M. Katalin: Nekem tetszett a Dami, annyira sajnálom. A Tiszaligetit is sajnálom, egy alapos felújítás kellett volna csak mind a két strandra, és most lenne hová menni. És ne írja le senki, hogy ott a MÁV strand, mert az akkor is ott volt mikor még megvolt ez a kettő is, egyszerre.

Sz. Tamás: A mi szeretett Damink, ami a város meghatározó pontja volt.

D. Norbert: Legyünk őszinték, a 18. századból csak két templom maradt meg, régebbről semmi. A 19. századból a Megyeháza, templom, meg biztos más is, nem minden épületnek tudom a korát, de a zöme 20. századi, szerintem a régi épületek is század eleji, vagy századfordulósak. De régebbi épület semmi, max. az a pár török kori rom a néhai vár területén.

H. Anikó: Mondj egy nagyon jellemző dolgot Szolnokról! Térkő.

Oné E. Erzsébet: A Hild tér és a Kossuth tér nyáron katlanná vált.

P. Katalin: A sok parkról, fás, ligetes (helyről) azért ne feledkezzünk már meg: Széchenyin, Tiszaliget, Nefag kiserdő, Gólya park!

Oné E. Erzsébet: A mai Erste bank épületének elejét nem engedték lebontani anno (...)

K. Andrea: Akkor... jó volt... szerettük, de azóta sok víz lefolyt a Tiszán, meg a Zagyván. Mára elavult, korszerűtlen monstrum lenne. Az emlékeink jók és rosszak megmaradtak... Nincs min jajongani, a többit el kell engedni!

I. Éva: Denemszerettem... randa zöld felület elfoglaló volt. Igaz, télen, ha lehetett bent úsztam reggelente, de inkább kint ha nem volt hó.

 

Régiségek emlékei?

A szolnoki vasútállomás állapotáról a Naplóm rovatban, a város napja kapcsán elmélkedtem.

http://www.blogszolnok.hu/naplom_a_varos_napjahoz_meltatlan

Másoknak is voltak gondolataik:

T. István: (...) Kb. 30 évvel ezelőtt nézett így ki egy pályaudvar az országban.

I. Éva: Szomorúan adok igazat, bár utoljára több éve "vonatoztam", de ismerősöm rendszeresen, és semmi jót nem tud mondani, sajnos. Nem értem és felfogni sem tudom, hogy miért.

G. István: Hát ráférne egy kis felújítás az állomás létesítményeire.

F. István: Nem csak a vasút maradt le.

 

A Szolnoki házak sorozatban bemutatott Kossuth tér 5. számú ház kapcsán persze másfajta észrevételek érkeztek.

http://www.blogszolnok.hu/1xvolt_szolnoki_hazak_60_a_kossuth_ter_5

Az ilyen hozzászólásokat azért szeretem, mert valamit hozzátesznek a város múltjához.

H. Mária: A pince kialakításakor nagyon sokszor feltört a talajvíz, e végett is elhúzódott az építkezés. Azt hiszem, vastag betonfalazással szorították ki a talajvizet. A lakásokba cserépkályhákat építettek be, szénnel tüzeltünk, minden lakáshoz volt a pincében egy kis széntároló. Majd, amikor bevezették a gázt, az udvaron alakítottak ki 40 db tároló helyiséget, de már ezek sincsenek meg, azóta garázsok épültek, és akinek nem volt garázsa, azoknak a lakóknak az udvar baloldalán alakítottak ki tárolókat.

I. Éva: Akkori fiatalok szerettük a "Múzeumot", 1966 decemberétől pedig munkahelyemről jártunk oda társasággal.

 

Emlékekről másként

Szintén a múltat idézte a Naplóm rovatban szeptember 6-án megjelent A társadalmi munka emlékére című írás, amiben arra próbáltam utalni, hogy mennyi ingyen végzett munka veszett kára, felejtődött el, lett magányvagyon.

http://www.blogszolnok.hu/naplom_a_tarsadalmi_munka_emlekere

De úgy tűnik - és lehet, hogy ez így helyes -, a többségnek más jut eszébe erről a kihalóban lévő fogalomról.

 

F. Mária: Én megtanultam meszelni, igazi hosszú nyélű meszelővel. Azt hiszem, egy iskola tornaterme volt, amit társadalmi munkában rendbe raktunk. Az a pár óra munka senkinek sem ártott, jó volt a hangulat.

S. T. Mária: Lelkesen ment a munka.

I. Éva: Vargás gimnazistaként a cserjéket kezdtük "kihuzigálni" a Hídtól a Tisza kanyarig. Nem szakszerűen és nem mindet, de örömmel, mert nem volt tanítás. Kukoricát törni is szívesen mentünk társadalmi munkába - ugyanezért.

H. Mária: ...én bozótirtásra lettem kirendelve!

Sz. Jolán: Emlékszem még a szocialista brigádok közötti versenyekre. Még véradásra is együtt mentünk és beírtuk a naplóba. Én a Vosztokon, az óvoda kerítését festettem az egyik hétvégén. Önként mentünk, mert jó hangulatban teltek ezek az összejövetelek, akkor nem utálták egymást a munkatársak.

 

Közös közünk

Nagyon sokan reagáltak a Közünk Szolnokhoz? című írásra is, bár leginkább ennél éreztem, hogy sok kommentelő a cikket nem olvasta el, csak írt.

http://www.blogszolnok.hu/naplom_kozunk_szolnokhoz

K. Anna: Így kellene gondolkodniuk a megválasztott városvezetőinknek...

B. József: Mondjuk, ez tényleg jó ötlet lenne, én is támogatom. Meg árnyék városfejlesztési hivatalt is kellene pluszban állítani akkor.

K. József: Netán még a pénzügyekre is rálátása lenne az embereknek? Csak nem gondolod? (Irónia vége)

Ané N. Anikó: Igen, én támogatom! (Mármint a cikk bevezetőjében feltett kérdéseket - A szerk.)

S. É. Györgyi: Úgy vélem, hogy az emberek többsége most az "életben maradásért" küzd. Leköti minden energiáját, hogy túlélje a válságot.

K. Alexa: A körzet szavazói nem azért választják meg a képviselőt, hogy képviselje a körzetét? A körzet képviselőjének fogadóórái nem valami hasonlóra hivatottak?

F. Juli: Nem ezért lennének (!?) az önkormányzati képviselők?

R. Irén: Ők mikor kérdezték meg a véleményedet?

K. József: Azért van olyan, aki szinte napi rendszerességgel.

R. Irén: A közösségi kertnek örülnék.

Ismét be kell vallanom, hogy nagyon utálom a Facebook-ot. De azt is el kell ismernem, hogy nélküle sajnos jóval kevesebb olvasóhoz jutnék el. Egészen hihetetlen számomra, hogy egy bő évtized alatt miként adtuk fel az információszerzési csatornáinkat, és lettünk egyetlen felület rabjai. De ezen hiába háborgok.

Azon viszont szeretnék egy kicsit morogni - ismét -, hogy sokan képtelenek megérteni a facebookos cikkmegosztás lényegét (vagy én csinálom rosszul). A blogSzolnok írásainak csak a címe, a bevezetője (lead) és egy, az adott íráshoz kapcsolód jellegzetes kép kerül ki a Facebook felületre. Tehát, ha valaki csak a képet kommenteli (pl. "Én is jártam itt"), vagy a lead alapján kezdi el leírni, netán hiányolni azt, ami a cikkben amúgy benne van, az roppant kellemetlen. Ennél csak az a rosszabb, amikor valami teljesen más témát kezdenek az adott cikk FB-s megosztása alatt taglalni. Lehet, hogy majd egyszer - talán szilveszterkor - leszegy összefoglaló, amiben a témákhoz nem illő kommenteket gyűjtöm össze a térkövekről, a béna aszfaltozásról és a régen minden jobb volt, a nekem úgy jobban tetszett típusú bejegyzésekkel.

Úgyhogy, kommenteljenek bárhogy! Elolvasom és hasznosítom a megjegyzéseiket.

És köszönöm, hogy olvasnak.

Javasolják másoknak is!

Köszönöm

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Újrahasznosított Kádár
A szolnoki Szapáry utcán álló Kádár cukrászda külsejéről és belsejéről 1904 előtt készített fotókat a közelben műtermet működtető Szigeti Henrik udvari fényképész. Azt sajnos nem tudom, hogy Kádár és Szigeti között mi volt a megállapodás, de a felvételek minimum két kiadást megértek.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Alapos emléktábla
A Baross utca 9. számú ház utcafrontján május 14-én helyezte el a Szolnoki Római Katolikus Egyházközség Dr. Tóth Tihamér, az 1939-ben elhunyt veszprémi püspök emléktábláját, ami jelenleg nemcsak a város legújabb ilyen mementója, de talán a legalaposabb is.

A Szoborpark további képei