Levéltár

Áll még a TITÁSZ-üdülő?

2014. március 02.


A blogSzolnok két írása kapcsán érkezett e-mail az ország másik végéből. Aminek tulajdonképpen az a lényege, hogy áll-e még az egykori TITÁSZ-üdülő a Ligetben. Megtaláltam. Áll.

Kedves blogSzolnok!

Egykori osztálytársam hívta fel az oldalukra a figyelmemet, amit azóta is örömmel böngészek. Én ugyanis a hetvenes években jártam középiskolába Szolnokra, amihez így sok szép emlék fűz. Azóta ritkán járok arra, de jól esik a városról olvasni.

Januárban olvastam önöknél a Tiszaliget változásáról, ami kicsit elszomorított, mivel gyerekkoromban, a hatvanas-hetvenes években sok időt tölthettem ott apukám révén.

Aztán nem sokkal később a TITÁSZ történetét feldolgozó könyvről is olvashattam a blogon. Ennek is nagyon megörültem, mivel ezt a könyvet apukám nagy becsben tartotta. Ugyanis ennek a cégnek volt nyugdíjazásig a dolgozója. Mezőtúri kisgyerekként ezért juthattam el néhányszor a Tiszaligetbe, ahol a TITÁSZ-nak volt egy üdülője.

Emlékeim szerint, az üdülő képe az önök által bemutatott könyvben is benne volt. Az erkély alatt lévő V alakú oszlop miatt jellegzetes épület volt. Amikor középiskolás voltam, még állt, de ennek több mint harmincöt éve. Vajon megvan még ez az üdülő? Vagy olyan sorsra jutott, mint a Tiszaliget változásáról szóló írásukban említett épületek?

Üdvözlettel:

Dr. C-né Teréz (Nagykanizsa)

Tisztelt Olvasóm!

Köszönöm, hogy a távolból is olvas.

Megnéztem, a TITÁSZ-üdülő képe valóban szerepel a Tiszántúl villamosításának története 1888-1972 című könyvben, a 370. oldalon a következő képaláírással: "Szolnok, Tisza-ligeti vízisporttelep".

A teraszt tartó V-oszlop valóban jellegzetes, de nekem nem sokat mondott. Így inkább abból indultam ki, hogy mivel a vállalati üdülők a Liget város felőli oldalán sorakoztak, ha még áll, ott kell keresni. Mivel az üdülősor a Tiszavirág híd környékén kezdődik, gondoltam, onnan indulva végignézem az épületeket. Pontosabban a Liget belseje felé néző homlokzatukat, mivel úgy tűnt a régi képen, az üdülő mögött lévő nyárfasorból, hogy a gát az épület mögött volt.

A gyaloghídról a gátra vezető lépcsőn lejőve, majd a híd alatt az üdülősor előtt futó utcáig elérve a homlokomra kellett csapni. Lassan három éve, mióta átadták a Tiszavirág hidat, a keresett épület mellett járok el. Csak mivel a hídra felvivő rámpa a ház első emeletének magasságában fut, soha nem vettem észre az erkélyt tartó oszlopokat.

Tehát, ha nem tévedek, a TITÁSZ egykori tiszaligeti üdülője ma is áll, a Tiszavirág híd rámpája mellett közvetlenül, a sportcsarnok felőli oldalon. Megvan a jellegzetes V oszlop is.

Sok örömét azonban nem lelné benne tisztelt olvasóm. Bár az épületet ugyanis láthatóan nem olyan régen felújították, egyik ajtaja felett pedig ott a felirat, hogy Liget bár, az utóbbi években azonban vevőre vár, és még vár, magára hagyva pusztul. Pedig milyen jó vendéglőt lehetne belőle csinálni.

Vagy inkább a Tiszaliget múltját bemutató kis múzeumot. Mert úgy tűnik, sokaknak vannak emlékei a Ligetről. Lenne mit bemutatni kezdve az egykori Móricz ligetről, a Tiszaliget képülésén keresztül, a mai sportéletig, az itt elért sportsikerekig.

 

Tisztelettel:

Bajnai Zsolt

szerkesztő

blogSzolnok

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki iskolasor 1930 körül
A szolnoki iskolasor két háború között utoljára elkészült épületének az átadása után készülhetett ez a felvétel. A kor egyik legsikeresebb kiadójánál képeslappá lett fotó az akkori Baross utca 64. szám, a mai Jólét ABC elől fotózva mutatja a belvárost és a vasútállomást összekötő utcát.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Közös siker emléke
Ha nem éppen egy újabb vészhelyzet elhárítása lenne a közös feladat, akkor minden bizonnyal ennél az emléktáblánál is lett volna koszorúzás. Meg előtte talán kicsit helyre is állítják a Városháza falán a 2000-es nagy árvíz elleni védekezés valamennyi résztvevőjének emléket állító táblát.

A Szoborpark további képei