Felénk

bSZ2011: A Bábaképző

2011. december 27.

Mondhatnánk, hogy a Bábaképző sokáig az élet körforgását szimbolizálta, és talán lehetett olyan szülésznő, aki itt tanulta a mesterségét, majd itt segített világra egy településnyi embert, végül itt fejezte be az életét. Egy sokat látott, de talán keveset emlegetett szolnoki ház.

Négy éven keresztül naponta nézem farkasszemet az akkor még Tanácsköztársaság útján, ma ismét a Baross utcában álló Bábaképzővel. A nyolcvanas évek végén egy meglehetősen lepukkant, repkénnyel benőtt, szomorú épület volt, amit akkoriban sokan csak "elfekvőként" emlegettek. Az 1927-ben emelt, a régi képeslapok tanúsága szerint a maga nemében kifejezetten szép épület különböző funkciói már magában is megérnének egy regényt.

Az épületet eredetileg a trianoni határokon kívül rekedt, még a XIX. század végén elindított bábaképzés céljára, azaz szülésznő-képző iskolának építették. Érdemes megemlíteni, hogy a század elején, az egykori vásártéren, a Gólyánál épült víztorony, majd a nem sokkal később elkészült polgári fiúiskola - azaz a gépipari - épületének folytatásaként, a belvárosból a vasútállomáshoz vezető, már-már "sugárút" mellett kapott helyet az intézmény. Ami mellett nem sokkal később a Közgét kezdték felhúzni, igaz befejezni csak a világégés után sikerült. Akkor, amikor a bábaképzőben még mindig a szüléseket segítő szakemberek képzése folyt.

Hogy a bábák képzése mikor fejeződött itt be, nem tudom, csak feltételezem, hogy valamikor a hatvanas években, talán az egészségügyi szakközépiskolák indulásakor. Az azonban biztos, hogy a hatvanas évek végétől a Bábaképző a megyei kórház szülészeteként működött. Sok olyan szolnokit és környékbelit ismertem, akinek a bábaképző volt a "szülőháza".

Viszont, amikor már én nézhettem naponta ezt az épületet, akkor az élet másik végét, a halált szolgálta. A nyolcvanas évek közepén, ugyancsak a megyei kórház ?elfekvőjeként? funkcionált, azaz olyan betegeket hoztak ide, akik kórházi ápolásra vagy ellátásra szorultak, de sok esélyük már nem volt arra, hogy innen gyógyultan távozzanak. Mondhatnánk azt is, hogy ez az épület sokáig élet körforgását szimbolizálta, és talán lehetett olyan szülésznő, aki itt tanulta a mesterségét, majd itt segített világra egy kisebb településnyi embert, végül itt fejezte be az életét.

A szolnokiak még sokáig fogják Bábaképzőként emlegetni ezt az épületet, pedig ma már a kicsit vicces Árpád-ház nevet viseli, gondolom azért, hogy lakói "Árpád-házi királyoknak" érezhessék magukat. A névválasztástól eltekintve azonban érdemes elismerni a beruházó nagyvonalúságát, aki 2007-ben ahelyett, hogy eldózeroltatta volna a nyolcvan éves épületet, új funkciót adva neki, lakóházként mentette meg.

 

EZ A CIKK ELŐSZÖR 2011. NOVEMBER 9-ÉN JELENT MEG A BLOGSZOLNOKON.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A negyvenes évek végén
Ezt a szolnoki városházát ábrázoló képeslapot legkorábban 1954. április 1-jén adhatták ki, mégis azt kell gondolnom, hogy felhasznált fotó minimum fél évtizeddel korábban, azaz a negyvenes évek végén készült. Nem túl jó felvétel, nem is igazán értem, miért éppen ebből lett az 1 forint 20 filléres kiadvány, miközben számtalan jobb kép is volt már Szolnokról. De van egy másik furcsaság is.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.

A Szoborpark további képei