Felénk

Pusztuló örökség

2012. április 17.

A kőhordó tragacs összerogyva, a faladik helye üres, a múzeum feliratú vasajtón lakat, és a poros ablakokon benézve sincs nyoma semmiféle kiállításnak a Milléren. Pedig a szolnoki Szabadtéri Vízügyi Múzeumot országos jelentőségű műszaki örökségként is számon tartják.

Szolnok turisztikai látványosságaira rákeresve az interneten, nagy valószínűséggel az első tíz ajánlat között fog felbukkanni a milléri Szabadtéri Vízügyi Gyűjtemény. Az így előkerülő leírásokból megtudható, hogy a Tisza egykori ágából létrejött Millér csatornát a folyó szabályozásakor, 1862-ben zsilippel zárták le. Jó harminc évvel később, 1895-ben - más források szerint tíz évvel korábban - szivattyútelep is épült a Millér és a Tisza torkolatához, ami minden bizonnyal legalább egy évszázadon át működött. (A leírások szerint a Röck gépgyár itt elhelyezett masinája a mai napig üzemképes!)

Emlékeim szerint a nyolcvanas évek közepén már kiállítóhelyként és múzeumként működött a szivattyútelep ma is impozáns, dupla kéményes épülete. Van, aki állítja, 1983-ban már az épület körül kialakított szabadidőpark - sportpályák, játszótér, táborhely - is létezett. Arra tisztán emlékszem, hogy 1987-ben ide vonultunk ki a városból az esedékes honvédelmi napot megtartani, és jót szórakoztunk a mű kézigránátok dobálásával. Sőt, olyan emlék is él bennem, hogy ugyancsak a nyolcvanas évek második felében, úttörőtáborban voltam itt valakinél látogatóban. Tovább kutatva agyamban, azt is biztosra merem állítani, hogy 1991-92 környékén a Millér még egy rendezett, vállalható közterület, park és liget volt.

Aki esetleg a netes keresgélés után dönt úgy, hogy felkeresi hazánk egyik legjelentősebb szabadtéri vízügyi gyűjteményét, az készüljön fel a csalódásra. A Besenyszögi úton, a vasúti aluljáró után rögtön, egyetlen tábla jelzi, hogy ott kell lekanyarodni a vízügyi múzeum felé. Kezdetben még akár optimisták is lehetünk, hiszen gondozott horgásztó mellett haladunk el, pár méterrel később azonban már jobb, ha az útra koncentrálunk, mert katasztrofális állapotban van. Igaz, innentől kezdve már semmi nem utal a múzeum közelségére. Az útelágazásnál is emlékezetből fordultam jobbra.

Megérkezve leginkább az jutott eszembe, hogy remélem, az idegenek nem nagyon találnak ide.

Az egykori szivattyúház épülete persze ma is gyönyörű. A valamikori Millér szabadidőpark és környékét bemutató tábla viszont rozsdás és kopott. A múzeum feliratú ajtón lakat, az ablakok mögött üres tárolók. A szabadtéren kiállított eszközök többsége kopott vagy korhadt, a feliratok hiányosak vagy érthetetlenek. A Tisza-vidék 200 éves vízgazdálkodását bemutató, a térség vízrajzát, valamit vízépítési munkálatait és technikáját felvonultató kiállítás, amit a hazai műszaki örökségek között tartottak nyilván, lényegében megszűnt.

Pedig ez az eltapsolt örökség fontos pillére lehetne a szolnoki turizmusnak. Főleg, hogy ha engedve a kor igényeinek, az elmúlt évtizedek tiszai árvizeit, a védekezés emberfeletti munkáját is megmutatnánk. Gondoljanak bele, Szolnok lehetne a hazai technikatörténeti kiállítások fellegvára, ha a repülőmúzeum mellett normálisan működne a Millér, és esetleg a régi indóház környékén egy vasúttörténeti parkunk is lenne. Olyasmit mutathatnánk meg - a közlekedést és az iparosítást -, ami ezt a várost egykor felemelte.

Jelenlegi formájában azonban inkább titkolni kellene mindazt, ami a Milléren a Szabadtéri Vízügyi Múzeumból megmaradt.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

'79 szolnoki eredményei
Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (MMIK), Skála Tiszavidék áruház és Lajos József Tiszai hajósok című domborműve a belvárosi Tisza-híd lábánál. Mindhármat 1979-ben avatták, így a színházat ábrázoló Csobaji fotó igazi kakukktojás ezen az 1982-ben feladott négyképes szolnoki anzikszon.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mária-szobor
A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.

A Szoborpark további képei