Felénk

Kavalkádból kitűző

2011. szeptember 04.

Tegnap óta van szolnoki kitűzőm. Olyan, amelyik nemcsak a városhoz tartozást jelképezi, hanem azt is, hogy Szolnokon létezik civil összefogás és civil akarat. Mert a jelvény megvásárlásával az egykori Mária-szobor újbóli felállítását is támogattam.

A város napjához kapcsolódóan szombaton eltűntek az autók Szapáry útról. Pontosabban volt néhány, de azok csak olyanok, amelyeket a helyi veterános egyesület állított ki. Igaz, ezekkel se nagyon lehetett volna mozdulni, hiszen kissé bonyolult egy helikopter, egy JAK-52-es meg vitorlázó repülők között szlalomozni. Hogy a városban működő rengeteg civil szervezet sátráról, és a körülöttük hömpölygő sokadalomról nem is beszéljek.

Az egyik ilyen sátornál találkoztam Pogány Gábor Benővel, a Szolnoki Művészeti Egyesület elnökével, aki már kétszer is mesélt a Mária utca végén felállítandó Mária-szoborról. Arról a szoborról, amit 1847-ben a hálás szolnokiak azért állíttattak a Mária utcában, hogy így fejezzék ki hálájukat két tűzvész sikeres megfékezéséért. A szobor bő évszázadon keresztül állt a helyén, majd bekerült a plébánia épületébe, hogy aztán furcsa módon a rákóczifalvai Macimúzeumban kössön ki.

De, mint a Kérdezem rovat legutóbbi interjújában olvashatták, a szobor ma már a Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében van, egy hét múlva pedig - azaz szeptember 12-én délután négykor - felállítják a Mária utca és a Szentháromság tér találkozásánál. Aki a napokban járt már arra, az láthatta, hogy serényen dolgoznak a szobor alapozásán.

Azzal, hogy ezer forintért megvettem a Pogány Gábor Benő által tervezett kitűzőt - ami stilizálva látható az új Tiszavirág-híd, amelynek tartópillérjei egy szívet is formálnak - ötszáz forinttal járultam hozzá a szobor felállításának másfélmilliós költségeihez. Mint az alkotó és szervező elmondta, a másik ötszáz forint a kitűző gyártási költségeit fedezi, tehát még az tervezés, az árusítás és annak megszervezése is önkéntes alapon történik.

Ahogy láttam, nemcsak én vásároltam ilyen kitűzőt a Szapáry utcai civil kavalkádon. És talán nemcsak engem fog évekig arra emlékeztetni, hogy 2011-ben Szolnok város közössége helyreállítja azt, amit 1847-ben ugyanennek a városnak az akkori közössége a helyére tett.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A Pelikán parkoló helye
Ha megtaláljuk ezen a több mint ötvenéves fotón a szolnoki nagypostát, akkor egyértelmű lesz, hogy a városnak melyik részén járunk. A néhai Csarnok és Pillangó illetve a ma is létező Jászkürt és Baross utcákat látjuk 1971-72 körül, amikor már épült a Pelikán szálló és a vízügyi irodaház.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kubista figyelő
Vár? Figyel? Őriz? Mindhárom igaz lehet Czinder Antal egyetlen szolnoki köztéri alkotására, a néhai KISZ-táborban található Ülő fiú című szoborra. Az embernagyságú, körülbelül egy méter magas talapzatra helyezett mészkőalkotás hat év alatt készülhetett el, és 1979 májusában került a helyére.

A Szoborpark további képei