[1xvolt]

Városrészek az 1959-es térképen

2023. november 22.

Szolnok második világháború utáni első, lakosságnak is szánt térképe sok mindenről mesél, így több részben is foglalkozni fogok vele. Először nézzük a városrészeket, az éberségből eltitkolt ipari üzemeket és a helyi közlekedést. A Csáklya utcai híd ötlete már ezen a rajzon is ott lehet.

Szolnok huszadik századi változásait, fejlődését a legjobban talán a városról készült térképek mutatják. Merthogy kevés ilyen készült. Az 1927-es első, a mai értelemben vett modern - utcákat, utcajegyzéket, keresőhálót alkalmazó - várostérképet, annak 1937-es javított kiadása után, majd csak 1959-ben követte egy újabb ilyen kiadvány. Már ezeket is érdemes egymással összevetni, hogy lássuk, mi változott a második világháború előtt és után. Az 1959-ben az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal Kartográfiai Vállalata által készített, és 5600 példányban kiadott térkép azonban számomra sokkal érdekesebb a következő évtizedek és Szolnok belvárosának átépítése fényében. Ezért is gondoltam, hogy újra előveszem ezt a térképet, ami immár nemcsak másolatban, összefirkálva, de eredetiben is a birtokomban van. Mivel ez a térkép rengeteg dologról mesél, ebben az első részben a városrészekről és a közlekedésről ejtenék szót.

Ránézve erre az 1959-eskiadványra - aminek adatfelvétele minden bizonnyal az előző években történt - az első, ami szembetűnik, hogy Szandaszőlős még hiányzik róla. Ennek nagyon egyszerű a magyarázata: az a városrész akkor éppen rövid, önálló, nagyközségi életét élte, tehát nem volt keresnivalója egy ilyen szolnoki kiadványon. Ennél sokkal érdekesebb, hogy a cukorgyár utáni, déli ipari területek sincsenek rajta, holott tudjuk, az ötvenes évek végén már nemcsak a Tiszamenti Vegyiművek működött, de a hozzá tartozó lakótelep egy része is készen volt. Sőt, a vegyiművek és a cukorgyár között már a Mezőgép ősének számító gépállomás is létezett. Ezekre a hiányokra az éberség lehet a magyarázat, mert miként sem a szovjet, sem a magyar laktanyák nincsenek jelölve a rajzon, egyetlen gyár vagy üzem sem került a térképre. Az akkor még közvetlenül a Tisza partján lévő Cukorgyári sporttelep az egyetlen, ami arra utal, hogy a városban ipari üzemeknek is kellett lenniük.

Nem éberségből, hanem későbbi születésük miatt nem szerepelhet ezen a térképen a Széchenyi városrész, de még annak a helye sem. Mindössze a Kisgyep néhány utcáját találjuk a város északi részén, a vasúti töltésen túl. Ugyancsak nincs még nyoma a Tallinn városrésznek, hiszen annak építése majd éppen e térkép megjelenésének évében indul el az akkori Vöröscsillag út végén. Ehhez elengedhetetlen volt a Ságvári (Boldog Sándor István) körút kiépítése, ami ezen a kiadványon még csak út, illetve az Ady és a második Zagyva-híd közötti része szaggatott vonallal, azaz csak tervként van jelölve. A későbbi Kun Béla, ma Szolnok ispán körútról természetesen még ennyi szó sem esik ezen a térképen. De ugyancsak hiányzik még a Pletyka falunak a 4-es főúttól északra eső része, amit jóval e térkép megrajzolása után kezdtek el tervezni és beépíteni.

Közlekedési szempontból két különleges információ szerepel ezen a térképen. Az egyik, hogy a Szolnok-Debrecen vasútvonal Zagyva és Tisza közötti nyomvonalának egy része 1959-re e térkép szerint elkészült, míg további részét csak tervezték. Ez a nyomvonal váltotta ki a hatvanas évek közepére a Bimbó út mentén, a néhai Alcsi vasúti megállót érintő szakaszt, amivel kapcsolatban én kételkedem abban, hogy 1958-59 körül - amikor e térképet a valóságban rögzítették - az új nyomvonalból bármi is készen lett volna. Ugyanúgy csak terv lehetett, mint az új sínpálya és a Besenyszög felé vivő főút kereszteződésénél lévő temető.

Van azonban egy ennél izgalmasabb, szaggatott vonallal jelölt, tervezett út, amit sajnos a fontos intézmények jegyzéke részben letakar. Ez pedig a Debrecen felé vivő főút és a 442-es találkozásától - nagyjából a mai Helikopteres körforgalomtól - a Tiszaligeti "töltésre" tervezett út. Aminek a vége talán pont a Tisza partján bukkan elő, éppen szemben a jobb parti Hullám utával. Eddig sehol se találkoztam ezzel, de e térképet böngészve fel kell vetni a kérdést, miszerint egy második, belvárosi Tisza-híd terve már az ötvenes években is felmerült? Akkor, amikor Szolnoknál nem három, hanem csak egy közúti híd állt, ez teljesen logikus felvetésnek tűnne.

Érdemes talán néhány szót az 1959-es helyközi közösségi közlekedésről is szólni, ha már a korabeli térképészek fontosnak tartották a buszvonalakat - sajnos számozás nélkül - feltenni a kiadványukra. E szaggatott vonalakból az látszik, hogy helyijáratú busz közlekedett Szandaszőlős irányába, a Holt-Tiszán túlra, a Szolnoki Állami Gazdasághoz, az ekkor még jóval kisebb lélekszámú, és leginkább építési területnek számító, mai Tallinn városrészbe. Ugyancsak buszvonal futott végig a mai Tószegi-Temető, akkor Vöröshadsereg útján és a Kőrösi úton az ipartelepek felé, valamint a mai Nagysándor József útra, amit nem nagyon értek, de lehet, hogy a buszközlekedési vállalat telephelye már akkor is azon a részen működött. Az biztos, hogy 1959-ben még nem létezett semmiféle buszpályaudvarunk, hanem a Szabadság téren, a Varga Katalin Gimnázium környékén működött a MÁVAUT autóbuszállomása, azaz oda érkeztek és onnan indultak a helyközi vagy távolsági járatok.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kórház a Pityó partján
Szolnokinak, sőt talán ma már nyitott szemmel járó szolnokinak kell lenni ahhoz, hogy erről a legalább ötven évvel ezelőtti fotóról elsőre megmondja valaki, mi is látható rajta. Mert lehetne ez az épület akár egy üdülőhelyen álló szálloda, vagy valami elegáns hely frissen épült apartman háza, netán egy iparvállalat irodaháza. Mi azonban tudjuk, hogy ez az 1967-ben átadott szolnoki MÁV kórház.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Fiú rossz helyen
A Megyeháza és Technika Háza között lassan öt évtizede gubbaszt egy kő kisfiú. Sokáig újságosbódé takarta, és ma sem szívderítő a környéke. A vicces fiatalok azonban egy ideje leszoktak arról, hogy hétvégenként megfordítsák. Az alkotásnál érdekesebb az alkotója.

A Szoborpark további képei