[1xvolt]
Egykori májusok: strand, nyomda, VTV
2025. május 28.
Hetven éve épült a rádió szolnoki stúdiója, hat évtizede megnyitotta kapuit a Tiszaligeti strand két medencével, 1975-ben hivatalosan is átadták az új Szolnoki nyomdát, negyven évvel ezelőtt pedig megkezdte adását a városi televízió. Szemezgetés egykori májusok szolnoki eseményeiből.
Közkívánatra a Keleti Márton által rendezett, Latabár Kálmán főszereplésével a második világháború utolsó hónapjaiban játszódó Fel a fejjel című filmmel nyitotta meg kapuit ismét a szolnoki kertmozi, ami minden bizonnyal az akkori Vörös Csillag filmszínház mellett, a Sütő utcai telken működött. Ez egyben azt is jelentette, hogy hetven évvel ezelőtt Szolnokon akár három állandó vetítőhelyen is lehetett filmet nézni - televízió ugye még nincs -, miközben a járműjavító művelődési házában (a Milliben) is viszonylag rendszeresek voltak a mozielőadások. Akinek ez a szórakozási lehetőség nem felelt meg, az már naponta - igaz alig egyórában - hallgathatta a Magyar Rádió Szolnoki Stúdiójának adását is, amiben minden bizonnyal folyamatosan beszámoltak a Kolozsvári út 2. szám alatt épülő stúdióról. Ha pedig se mozi, se rádió, és a Sport cukrászda sem felelt meg, akkor 1955 májusában bizton lehetett számítani a helyi halászati szövetkezet újonnan nyíló Halászcsárdájára, aminek a kialakítása hét évtizeddel ezelőtt gőzerővel zajlott a Kossuth út és a Jókai út sarkán. (Fotó: Latabár Kálmán a Fel a fejjel című filmben)
Hat évtizeddel ezelőttről inkább azokat a beruházásokat érdemes kiemelni a korabeli napilapból, amelyek a mai napig meghatározzák a város életét. Bár az új vasútállomás átadásáig még éppen egy évtized volt hátra, elindult a rendezőpályaudvar és a kapcsolódó infrastruktúra rekonstrukciója, amire egy évtized alatt, összesen 1,4 milliárd forintit - mai áron körülbelül 100 milliárdot - kívánt költeni az állam. Ugyancsak hatvan éve zajlott a torkolathoz közelebbi Zagyva-híd rekonstrukciója és 85 millió akkori forintból, már három éve épült a 300 ágyas MÁV kórház a Pityó helyén, aminek átadását 1967-re tervezték. Egy riport szerint akkoriban népesült be a Csaba utca környéke a megyei kórház mellett, ahol sorra építették - sokszor kalákában - kockaházaikat a környék gyárainak dolgozói. (Fotó: A pálya rekonstrukciója a szolnoki állomásnál, Fortepan.hu)
A mából visszatekintve azonban sokkal érdekesebb lehet, hogy hat évtizeddel ezelőtt, 1965. május 15-én nyitotta meg kapuit a Tiszaligeti strandfürdő. A korabeli beszámoló szerint az első napon a háromrészes gyógymedence és a kétezer személyes (?!), közepén napozószigetes strandmedence várta a látogatókat, akiknek két, egyenként 1800 fogasos öltöző és 120 kabin állt rendelkezésére. A cikkekből az is kiolvasható, hogy a megnyitóra nem sikerült befejezni a parkosítást, sőt a munkagépek elszállítását sem, illetve a pénztár melletti vendéglő átadását is csak a következő hónapra ígérték. Hatvan évvel később érdekes azt olvasni, hogy kerékpár- és motortárolót kialakítottak viszont autóparkolót nem, de hát akkoriban kevesek engedhették meg maguknak a személygépkocsit.
Az 1975-ös év a szolnoki emlékezetben úgy maradt meg, hogy a 900 éves jubileum kapcsán nagyon sok minden épült a városban. Erre a fél évszázaddal ezelőtti május sem cáfol rá, hiszen végre hivatalosan is átadták a Szolnoki Nyomda új üzemét a Vörös csillag úton, ami közel két évig épült, és a megyei napilap mellett rengeteg más kiadványt is előállított a következő évtizedekben. Ugyancsak ekkor adták át a Móra Ferenc úti lakótelephez tartozó Ady Endre úti tízemeletesek egyikét, amelybe 128 család költözhetett be. Tulajdonképpen elkészült a Tiszaligeti Sportcsarnok is, aminek 1975 májusában már a műszaki átadását tartották, és épült a Táncsics Mihály utcai új Helyőrségi Művelődési Otthon (HEMO), illetve a ma már Károly Róbert utcai Kereskedelmi Szakközépiskola (Keró). És persze tervekből sem volt hiány, hiszen miközben hozzákezdtek a 20 millió forintos költségvetésű cukorgyári szociális tömbhöz, benne 300 személyes konyhával, étteremmel, klubhelyiségekkel, bejelentették a Tisza parti építőipari munkásszálló építését is.
Egy évtizeddel később, 1985-ben már sokkal kevesebb fejlesztés történt Szolnokon, amit talán jól érzékeltet, hogy abban az évben a városi tanácsnak összesen nem volt annyi bérlakása, mint amennyit 1975-ben csak az Ady Endre úton átadtak. De meg kellett becsülni a kisebb lépéseket is, így például az evezőspálya melletti Pelikán motel bővítését, amit a vendéglátó vállalat 8 millió forintból valósított meg, és az első vendégek Lengyelországból illetve a Szovjetunióból érkeztek. Hasonló léptékű volt a Hubay utcai butiksor - három üzlethelyiség - építése, ami ellen ugyan a szomszédos ház lakói és a TB-igazgatóság is berzenkedett, merthogy egy kisebb park felszámolásával járt. Közben egy éve zárva tartott a Tisza szálló gyógyfürdőjének a felújítás miatt, miközben a szálloda is erősen felújításra szorult, ugyanis egy korabeli riport szerint minden elavult volt benne, amit a falak rejtettek.
Négy évtized távlatából ugyanakkor sokkal fontosabb esemény volt, hogy május 13-án este 19 órakor megkezdte műsorának a kábelen való továbbítását a városi televízió, aminek kísérleti adásait addig a Centrum áruházban és a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központban kihelyezett készülékeken lehetett nézni. Az első adást a Széchenyi lakótelep akkori Ragó, Ecseki, Jászi és Rigó utcáinak kettőezer lakásában lehetett fogni. Ezzel pedig Szolnok bekerült azon 15 magyar nagyváros közé, ahol a pécsi Lvov lakótelep első helyi televíziójának nyomdokaiba lépve a helyi nyilvánosság egy új, később sokkal fontosabb felületet kapott. (Fotó: Fortepan.hu)
Album

Eredetiben a zsinagóga és még valami
Ernő valamikor a húszas évek elején tudatta a Jászberényben élő Mariskával, hogy Szolnokon "működik" - jelentsen ez bármit is -, ahonnan természetesen szívélyes üdvözletét is küldte egy pár évvel korábban kiadott képeslapon. Amin, így száz év távlatából, van pár érdekesség.
AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.
SzoborPark

A mi József Attilánk
Lehet azon vitatkozni, hogy a szolnoki József Attila szobor hasonlít-e a költőről ismert portrékra, bennünk élő képre vagy sem. Azt azonban ne vonjuk kétségbe, hogy az egyik legtöbbször megmintázott költőnknek Szolnokon is helye van. Azt meg fogadjuk el véleményként, hogy a mainál talán jobb helyen is állhatna a mi József Attilánk - de hozzá ne nyúljon valaki!