[1xvolt]
Szolnoki házak (52): A Jólét
2021. augusztus 18.
Az első tervekben még emeletes épület szerepelt. Igaz, akkor még más névben is gondolkodtak. Végül így is ez lett Szolnok első modern ABC-je, ami a későbbi típusterveknek megfelelően presszóval is kiegészült. Mielőtt a nevét bárki elvitatná, a "Jólét" nem a szocializmus találmánya.
(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez a cikk 2021. április 22-én jelent meg először.)
Szolnok első, viszonylag nagy alapterületű - tehát egy polgári lakásnál méretesebb - élelmiszerüzlete a Baross utca elején lévő néhai 1-es, 1946-os megnyitásakor Konzum nevet viselő bolt volt. A következő, ennél nagyobb, élelmiszerre szakosodott üzlet az 1951-ben a fővárosi Csemege Kereskedelmi Vállalat által a Cukorgyári bérház földszintjén kialakított üzlet lett, ami a keresztségben, 1952-ben a "Hatvanas" nevet kapta. A hatvanas évek végéig hasonló - tehát meglévő épületek földszintjén, korábbi üzlethelyiségek összenyitásával kialakított - üzletekkel igyekeztek megoldani az egyre népesebb város élelmiszerellátását. Plusz a piac és a mindenféle kisboltok - hentesek, zöldségesek, vegyesek, kenyérboltok - jöhettek számításba. Ugyanakkor látszott, hogy hosszútávon nem ez lesz a megoldás. Modern, nagy alapterületű, széles választékú, egyszerre sok vásárlót kiszolgálni képes üzletekre volt szükség.
Az első, még kísérletinek tekintett ABC - azaz Alapvető Beszerzési Cikkek - áruházat Vác Deákvár városrészében adták át 1963-ban (a Fortepan mellékelt színes képén ennek a belseje látható), majd nem sokkal később az első budapesti ABC is megnyitotta a kapuit. Ezek újdonsága elsősorban az önkiszolgáló rendszerben állt, aminek következményeként teljesen elkülönült helyre, a bejárat közelébe kerültek a kasszák, illetve tömegesen jelentek meg a bevásárló kosarak. Ahhoz, hogy az ABC-k elterjedhessenek nemcsak építészeti tervekre volt szükség, hanem a kereskedelem hátterének az átalakítására is, hiszen önkiszolgáló boltot csak tömegesen rendelkezésre álló előrecsomagolt áruval lehet működtetni. Nem véletlen tehát, hogy az ABC-k a hatvanas évek végétől kezdetek megnyílni először a nagyvárosokban, majd a falvakban is.
Szolnok első modern ABC-jének a terveit 1966-ban kezdték kidolgozni az akkor még Szolnok és Vidéke Földművesszövetkezetnek nevezett cégnél. (E cég 25 éves kiadványából valók a fekete-fehér, belső felvételek.) Az eredeti elképzelések szerint egy emeletes épület került volna az akkori Beloiannisz - a megnyitáskor már Tanácsköztársaság - úti telekre, amelynek földszintjén élelmiszer és vegyesiparcikk bolt, emeletén pedig egy vendéglátóhely működött volna nagy terasszal. Érdekesség, hogy az első tervekben még "Szolnok"-ként emlegetett egység mennyire hasonlított a tíz évvel később, a Jubileum téren megvalósult épületre. A tervek végül egy földszintes, 400 négyzetméteres eladóterű és közel ekkora raktárú boltról, illetve a hozzá kapcsolódó presszóról készültek el. Ez utóbbi azért is volt fontos, mert az ilyen a vendéglátóhelyeknek köszönhetően lehetett sok italboltot és kocsmát felszámolni a településeken.
A Jólét ABC helyének kijelölése nem volt véletlen. A hatvanas évek elején ugyanis a mögötte lévő területen, a Bálvány utcában kezdődött el Szolnok első lakásszövetkezeti házépítése, amely több száz új lakót hozott a környékre. Néhány évvel később pedig felhúzták az úgynevezett MÁV-házat, miközben már formálódott a József Attila úti lakótelep és a Jubileum tér kialakításának a gondolata is. Nyilvánvaló volt tehát, hogy néhány éven belül sok ezer ember ellátását kell a környéken megoldani.
A harmincas években a környéken működött a vasutasok és postások közszükségleti cikkeiről gondoskodó "Jólét Áruház", ami után végül Szolnok első, 1969. június 12-én megnyílt modern ABC-je a nevét kapta. A beruházás akkor 5 millió forintba került, a nyitás napjára pedig mintegy 2,2 millió forintos árukészlettel töltötték fel a polcokat. Az élelmiszerek, zöldségek mellett televíziót, sőt hűtőszekrényt is lehetett kapni a Jólétben, ami ráadásul - ez is újdonságnak számított - reggel hat és este nyolc óra között, két műszakban dolgozó eladókkal várta a vásárlókat. Akik természetesen nemcsak a környéken lakók közül kerültek ki, hiszen a Jólét ABC újdonsága és kínálata a városba, munkába járókat, de az átutazókat is vonzotta. Ezt talán jól mutatja, hogy az eredetileg tervezett 2 millió forintos forgalmat 4,5 millióra teljesítette az első évben az ABC kollektívája.
A Jólét idővel persze csak egy lett a város ABC-i között, amelyek sorra nyíltak az új lakótelepeken és az ipari körzetekben. Az épület első jelentősebb felújítására a nyolcvanas évek végén került sor, majd ez lett a város első Coop arculatú üzlete, amit azóta is többször felújítottak és átalakítottak, így ma már nemcsak a Baross, de a Vitéz Szathmári József utca felől is van bejárata.
Album

Vége a piacnak
Valamikor 1906-ban vagy 1907-ben lehetett az a piaci nap, aminek a végén, a Steiner-házból valaki megörökítette Szolnok főterét. A városháza előtt zsákokkal megrakott szekerek, a mai könyvtár oldalában szétrakott kosarak. De már macskaköves az út, van közvilágítás és hirdetőoszlop is.
AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?
SzoborPark

I. Géza a Domus felett
A Köztéri veszteséglista című cikkben szerepelt 9 éve Bokros László 1975-ben készült sgrafittoja, aminek sorsa a néhai Domus bezárása miatt volt bizonytalan. Az épület tavaly év végén élelmiszer áruházként újra kinyitott, így a város 900 éves évfordulójára emlékező alkotás ismét látható.