[1xvolt]

Lengyelpiac

2011. január 05.

A lengyelpiac a nyolcvanas években maga volt a csoda, a nehezen beszerezhető nyugati javak lelőhelye. Legalábbis így emlékszem arra a kavalkádra, ami eleinte a Csáklya utcában működött. Hogy miért lengyel? Mit lehetett ott kapni? És mi volt ebben a poén? 25 év alatt érthetetlen.

lengyelpiac3A nyolcvanas évek elején hónapokig nyaggattam a szüleimet, hogy vigyenek ki a papírgyár melletti lengyelpiacra, amiről az osztálytársaim ódákat zengtek. Többek között azért, mert ott nemcsak hazai gyártású magnókazettákat, hanem TDK, Panasonic, Sony és hasonló nevű csodákat is lehetett kapni. Meg márkásnak tűnő farmereket, pólókat, sőt állítólag Adidas cipők is felbukkantak a kínálatban, a fehér sportzokniról nem is beszélve. És ehhez jöttek még az első videójátékok és kvarcórák, amelyekre nagyjából úgy vágytunk, mint a mai srácok az MP4-re, az érintőképernyős mobilra meg az egyéb modern kütyükre. A különbség csak az volt, hogy az áhított termékeket a boltokban nem árulták, lengyelpiacra kellett értük menni.

Hogy miért lengyelpiacra? Mert a nyolcvanas években elsősorban a lengyelek árulták ezeket az elérhetetlen termékeket a szocializmust építő magyar városokban.

Lengyelország 1981 elején lényegében összeomlott, nem nagyon lehetett semmit sem kapni, ráadásul munka se jutott mindenkinek. Valamilyen, számomra akkor megfejthetetlen okból az akkori lengyel vezetés - éppen szocializmust építő tábornokok - úgy látták jónak, ha a lengyelek egy része külföldön portyázva keresi meg a kenyerét. Sokan közülük vendégmunkásnak álltak a testvéri szocialista országokban, többen pedig csencselni kezdtek. Azaz valahol olcsón vettek illegálisan, máshol meg nem legálisan eladták ugyanazt.

Sokáig azt hittem, hogy a 126-os Polski Fiatot, azaz a kispolákot azért nevezik egérkamionnak, mert egy valódi kamiont megszégyenítő mennyiségű cuccot voltak képesek belepréselni a lengyelek. Esküszöm, láttam kispolákot tetőcsomagtartóval és utánfutóval, amivel feltételezhetően nemcsak a testvéri országokat, de Jugoszláviát és Ausztriát is bekalandozták a lengyelek.

lengyelpiac1_400Emlékeim szerint a szolnoki lengyelpiac csak szombatonként működött. Akkor azonban a dohányfermentálóig és a kórházig álltak a vásárlók autói. Iszonyatos tömeg, alkudozás, és mindenki jó vásárt csinált. Elméletileg. Mert így a mából visszagondolva, nem is volt mindig olyan jó az a Lacoste póló, az első mosásnál általában levált a krokodil róla. A lengyel karamella viszont soha nem okozott csalódást.

Az igazi lengyelpiacosok nem a szolnoki tangóra vágytak, hanem leutaztak Szegedre, a Marx térre. A lengyelek mellett ott a jugók is árultak. Például Napóleon konyakot, amiért mindenki meg volt őrülve. Főleg azok, akik csak otthon szembesültek a keserű valósággal, vagyis azzal, hogy konyak helyett teát vettek a szép üvegben.

A lengyelpiacoknak szerintem az 1988-ban bevezetett új magyar világútlevél vetett véget. Akkortól mindenki annyiszor ment nyugatra, ahányszor fizetni bírta, sőt a valutakeretét is felhasználhatta apránként. A lengyel árusok komoly konkurenciát kaptak a nyugaton fosztogató magyarok képében.

A szolnoki lengyelpiac a nyolcvanas évek végén el is költözött a Pletykafaluba, a mai használtcikk piac helyére. Ahol azonban lassan - a tábor összeomlásával - már nemcsak lengyelek árultak, de megjelentek a Romániából és a széteső Szovjetunióból érkező árusok is.

Életemben itt láttam először működőképes Pobedát. Egy kárpátaljai magyar család érkezett vele árulni. A járgány motorháztetejéből két kispolák is kijött volna, és mint kiderült, a negyvenes évek vége óta szolgálta aktuális gazdáit. A maga bilikék színében is tekintélyt parancsoló monstrum volt.

Még ma is sokszor hallom, ha valaki használtcikk piacra indul, hogy kimegy a lengyelpiacra. Azt hiszem, igazi szleng lett ebből a szóösszetételből. Azzal együtt, hogy szerintem lengyelek vagy tizenöt éve nem árulnak ilyen helyeken.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Képnyomozás
A szolnoki képeslapgyűjtemények egyik gyakran felbukkanó darabja ez a valamikor a XX. század első évtizedében készült fotó, amely tipikus példája annak is, hogy ha bő száz éve nem írták volna rá a várost, nehezen lehetne azonosítani a képet. Elsőre így sem egyszerű.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Bujdosó Ácslegény
A levelek lehullásával ismét előbukkan majd a néhai 605-ös számú szakmunkásképző iskola udvarán immár 45 éve ácsorgó Ácslegény című szobor, így a József Attila útról is látható lesz az alkotó halála után egy évtizeddel Szolnokra került szobor.

A Szoborpark további képei