Album



Plusz emelet

2011. július 31.

Hónapokkal ezelőtt írtam ugyanebben a rovatban a bíróság épületéről. Pontosabban az impozáns épület mellett - szerintem - egykor tervezett, de aztán beépített térről. Azt a régi képeslapot nézegetve, az íróasztal mellett ülve, fel sem tűnt, hogy akkor még csak egy emelete volt a mai Dózsa György és Kossuth utca sarkán álló épületnek. Csak amikor ismét arra jártam, akkor döbbentem rá, hogy bizony a jelenleg éppen pusztulóban lévő épületre valamikor ráhúztak egy újabb szintet. De mikor?

A város egyik legnagyobb régi palotája a XIX. század végén épült. A XX. század elején készült, Szolnokot ábrázoló képeslapok egyik kedvelt témája volt a Gorove - ma Kossuth - utca, illetve a megyeházával szemben álló, úgynevezett palotasor ábrázolása. Ez utóbbi megjelölés a Varga mai épületétől az Arany János utca két sarkán álló, ma is gyönyörű épületekig húzódó házakra vonatkozott.

Addig jutottam, hogy a tanácsköztársaság idején készült szolnoki fotókon a bíróság épülete még egyszintes, tehát a ráépítés csak 1919 utána történhetett. De bizonyosan a második világháború előtt, hiszen van olyan képeslapom, amelyik Királyi törvényszékként jelöli a házat. Szuromi Pál jóvoltából ma már tudom, hogy a ráépítést nem a Tisza-híd körüli harcok, hanem a bíróság megnövekedett terhei tették szükségessé, és 1924-ben hajtották végre.

Ha ránézek a bővítés előtti és utáni képeslapokra, elcsodálkozom azon, hogy a tetőszerkezetet olyan pontosan emelték meg, mintha csak becsúsztatták volna alá a második emeletet. Pedig 1924-ben egészen biztos, hogy ez nem így történt. Valószínűleg az lehetett a háttérben, hogy az egyébként kifejezetten szép épület karakteréhez tartozónak gondolták a tetőt, és fontosnak tartották, hogy azt ugyanúgy építsék vissza, ahogy a tervező évtizedekkel korábban megálmodta. Sőt, a Dózsa György utca felöli szárny középső részén lévő kupolaszerű tetővel is ugyanez ez történt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kossuth téri kis úttörők
Hogy azon a szép tavaszi délutánon, a hatvanas évek közepén kirendelték az úttörőket a Kossuth térre, vagy véletlenül kerültek egy bizonyos Horváth fotográfus gépe elé, nem tudhatjuk. A képeslappá lett fotó egy példánya azonban egy szép gesztus miatt kelt útra Szolnokról.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.

A Szoborpark további képei