[1xvolt]
Kalandos Ász Szolnokon
2020. november 25.
Egy közlekedési baleset is hátráltatta a Magyar Televízió Ász című ifjúsági, szórakoztató műsorának szolnoki, élő közvetítését 1990-ben. Pedig a horoszkópkészítő "Ász-jelölt" a próbán hosszú életet jósolt a műsornak. Végül egy hónap csúszással választottak szolnoki Ász-t a szekszárdi diákok.
A kilencvenes évekig monopolhelyzetben működő Magyar Televíziótól (MTV), a technikai feltételek megteremtődése után, nem állt távol a kitelepülős, élő műsorok megvalósítása. Igaz volt ez nemcsak a sport és a színházi közvetítésekre, de a különböző ifjúsági, leginkább vetélkedőkben testet öltő programokra is. Ennek a műsortípusnak volt egy már modernizált - az úttörő és a KISZ-es vonalat maga mögött hagyó - változata a Gregorich András szerkesztésében, az MTV Ifjúsági Műsorok Főosztálya által 1988-ben elindított Ász című utazó "show műsor". Az első adásokat még Déri János vezette, akitől a Mézga Aladár és Ludas Matyi hangjaként, majd az Első Emelet együttes dalszerzőjeként a médiában már otthonosan mozgó Geszti Péter vette át a mikrofont.
"Vagyok, aki vagyok, ugye mellém állsz, lehetek még nálad ász" szignállal jelentkező műsor lényege az volt, hogy minden hónapban más-más város különleges vagy különc középiskolás tehetségeit mutatta be a televízión keresztül az országnak. Máig emlékszem például a kaposvári "Ász-okra", akik azzal hívták fel magukra a figyelmet három évtizede, hogy a városukban közlekedő valamennyi helyi busz rendszámát fejből tudták, ráadásul távolról is felismerték a járgányokat. (Erre mondták a gyerekeim, hogy azért az internet előtt is tudtak a fiatalok felesleges dolgokat kitalálni.) A műsor egyébként rendkívül demokratikus volt, hiszen az adott város jelöltjei közül az Ász-t a műsor következő helyszínének otthont adó település diákjaiból álló zsűri választotta ki.
Az Ász egy olyan műsor volt, amit a rendszerváltás pillanatai sem sodortak el, és bár még Grósz Károly idején indult, az Antall-kormány alatt is működött. Aminek az is lett a következménye, hogy nagyjából a tizennyolc-tizenkilencedik adás helyszínéül Szolnokot választották 1990 szeptemberében. A helyi Ász-jelöltek felkutatása már a tanév elején elkezdődött, akikkel Geszti Péter közreműködésével kisfilmeket is forgattak. Jelölt volt többek között a vízügyis Szilágyi Attila amatőr ornitológusként, Berényi Sándor, aki szamuráj kardokat kovácsolt, Hackl Szabolcs ásványgyűjtő és ékszerkészítő, Kecskés Ferenc, aki hosszú távú magányra készülésével hívta fel magára a figyelmet, illetve Nagy János horoszkópkészítő is.
Az eredeti tervek szerint a szolnoki Ász műsornak 1990. szeptember 22-én, szombaton délelőtt 10 órakor kellett volna adásba kerülnie. Helyette azonban annyi hangzott el az MTV 1-es csatornáján, hogy a műsorvezető balesetet szenvedett, ezért a korábbi adások legjobb pillanatait vetítik le. Akik aznap reggel már olvasták a megyei napilapot, összerakhatták magukban az eseményeket. A szombati lapszámban ugyanis megjelent Nagy Zsolt fotója a Szolnok és Abony között pénteken este történt balesetről, amiben már szerepelt, hogy a Magyar Televízió Volgája egy előzésben lévő Moszkviccsal karambolozott a 4-es főút 90-es kilométerénél. A lapban csak annyi jelent meg, hogy a Volga három és a Moszkvics négy utasa is súlyos sérülésekkel került a Hetényi kórházba. Hétfőn viszont már a megyei napilap is megírta, hogy a pénteki adáspróba után Pestre induló gyártásvezető és Geszti Péter műsorvezető utazott az MTV balesetet szenvedett gépkocsijában.
Akik látták az 1990. október 20-ai adást, talán emlékeznek, hogy a műsor elején Geszti Péter a lábát húzva jelent meg. Aztán persze kiderült, az már csak geg, hiszen gyorsan felépült a balesete után. Az akkori Ecseki úti iskola - ma Szentgyörgyi a Széchenyi lakótelep végén - aulájából közvetített műsorban fellépett a szolnoki Black Cadillac együttes, illetve, ha jól emlékszem a finálé vendége a KFT zenekar volt, akik a Mamut című dalukat adták elő. Azt sajnos sehonnan sem sikerült kiderítenem, hogy ki lett a szolnoki Ász, holott a korabeli megyei újság egy fotót is közölt róla. (Ha valaki tudja, vagy van emléke a műsorról, kérem, ossza meg velem!) Talán azért sem, mert miközben van olyan város, ahol az egykori Ász-jelöltek három évtized után is összetartanak, meg olyan is, ahol az adásuk nagyjából huszonöt évvel későbbi ismétléséről is megemlékeztek, Szolnokon a feledés homályába merült a helyi Ász.
(A fekete-fehér felvételek forrása a korabeli megyei napilap Arcanum-on elérhető példányai.)
Album

Még szép szolnoki bíróság
Legkorábban 1926 kora nyarán készülhetett ez a felvétel a szolnoki bíróság épületéről, ami akkor még a Gorove és a Werbőczy utca sarkán állt, és hivatalosan a Királyi törvényszék nevet viselte. A megyeháza erkélyéről készült kép különlegessége, hogy a Dózsa György útra is betekintést enged.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Régi tábla, eltűnt cégek
A Kolozsvári úti óvoda bejárati ajtaja mellett, véletlenül bukkantam erre az emléktáblára. Tökéletes fotót nem tudtam készíteni róla, de a tartalma miatt nem bírom megállni, hogy ne örökítsem meg. Elemezni és magyarázni való tábla.