Album



Még szép szolnoki bíróság

2024. december 14.

Legkorábban 1926 kora nyarán készülhetett ez a felvétel a szolnoki bíróság épületéről, ami akkor még a Gorove és a Werbőczy utca sarkán állt, és hivatalosan a Királyi törvényszék nevet viselte. A megyeháza erkélyéről készült kép különlegessége, hogy a Dózsa György útra is betekintést enged.

A jelenlegi Kossuth út elején, ott, ahol ma már autók járnak és parkolnak, az előző század húszas éveinek második felében még fémkerítéssel körbevett, díszes alaprajzú kertek voltak. Azt gondolom, hogy az akkori Gorove út 1. szám előtt a Királyi törvényszék bővítésének befejezése után, azaz 1926 elején alakíthatták ki ezeket a kerteket, illetve akkor ültethették a bíróság épülete előtti fasort, ami még ezen a felvételen is csak megtámasztott csemetékből állt. Persze lehet, hogy tévedek, de nem hinném, hogy miközben Sipos István szolnoki építési vállalkozó épp egy újabb emelet ráépítésével bővítette a bíróság épületét, közben már léteztek volna ezek a kertek, sőt még vigyázni is tudtak volna rájuk. Az mindenesetre biztos, hogy a Wagner Gyula tervei alapján 1892-ben építeni kezdett és két évvel később átadott, illetve három évtizeddel későbbi bővítés eredményeként mai formáját elnyert épület azóta sem volt olyan szép és jó állapotban lévő, mint ezen a Monostory György által kiadott anzikszon.

Az egy dolog, hogy lassan már másfél évtizede nem láthattuk sértetlen vakolással a Kossuth út 1. szám alatti épületet, így legfeljebb ilyen régi képeslapokat tanulmányozva figyelhetjük meg az élek díszítéseit, a földszint álkövezetét, a hamis oszlopokat vagy éppen a három szint eltérő ablakkereteit. Számomra ennél sokkal érdekesebbek az első emelet ablakain lévő spaletták, amelyekhez hasonlók a szemben lévő megyeházát is díszítették az első világháború előtt. Talán ezekről a fényvédő díszítő elemekről is érdemes lenne mintát venni az elodázhatatlan felújítás megkezdése előtt, hiszen nemcsak esztétikai, de a praktikus oka is lenne az újbóli használatuknak.

Ugyanakkor azt is el kell ismerni, hogy a 20. század első harmadában Szolnok jelentős építési vállalkozójának számító Sipos István elsőrangú munkát végzett az épület felfelé bővítésével, megőrizve a korábbi tetőzet formáját és díszítését is.

Azt sajnos nem tudjuk, hogy a két világháború között a budapesti Lónyay utca 17. szám alatt működő Monostory György kiadója kinek a fotóját használta ehhez a képeslaphoz. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy az ismeretlen fotóst felengedték az akkori Gorove út 2. szám alatt lévő megyeháza utcai erkélyeire, ahonnan megörökítette a Királyi törvényszék épületét. Szerencsénke úgy, hogy igyekezett az épület egész Werbőczy (Dózsa György) úti homlokzatát is lefotózni, így Szolnok egyik régi belvárosi utcájának részletéről is maradt felvétel. Ennek köszönhetően pedig azt is láthatjuk, hogy szűk száz évvel ezelőtt milyen lehetett ennek az utcának a bíróság utáni, ma már emeletesházakkal beépített része. Egy dolog azonban biztos az ismeretlen fotós kapcsán: profi volt.

A mai Kossuth ás Dózsa György, akkor a Werbőczy és a Gorove István utcák sarkán álló épületet ugyanis egy kora nyári napon, dél körül örökítette meg, így alig esik árnyék rá. Azaz tudta, mikor kell fotóznia.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A még épülő Jubileum téren
A kép közepén 1975. augusztus 20-án átadott Tanúhegy láttán elsőre azt hihetnénk, hogy ez a fotó a szolnoki vasútállomás előtti tér elkészültét követően lett exponálva. A kép bal szélén lévő MÁV Csomóponti Művelődési Ház félkész állapota azonban elárulja, hogy a Jubileum téren még évekig dolgoztak.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú (?) Krisztus
Szomorú, búsuló, merengő, bánkódó, ülő? Valószínűleg ez az a szobrunk, aminek több neve van, mint amennyi tényszerű adatot ismerünk a születéséről. Az biztos, hogy nem a legöregebb köztéri alkotásunk, ugyanakkor a legrégebb óta ugyanazon a helyen álló.

A Szoborpark további képei