Szobor Park Szolnok



Két háború hős orvosa

2020. szeptember 11.

Minimum hat rendszerben, közel fél évszázadon át szolgálta Szolnokot Dr. Elek István, akinek egykori otthonára július elején került fel a Révi Norbert, szolnoki szobrászművész által készített domborműve. A város egykori tiszti főorvosának arcából két világégés tekint ránk.

A Szolnokon született és elhunyt Dr. Elek István (1883-1958), egykori városi tisztiorvos emlékét 1990 óta utca őrzi. A Baross és az Ady Endre utcákat összekötő közterület, amely 1950 és 1990 között Dimitrov, bolgár kommunista vezér nevét viselte, azt megelőzően pedig Elek Dávid - ez nem vicc -, a várost 1883-85 között vezető polgármester emlékét őrizte. Idén július 3-a óta viszont portrédombormű is emlékeztet egykori lakóházán (Szapáry út 12.) Dr. Elek Istvánra, a város néhai orvosára és kiemelkedő közéleti személyiségére.

Az 1928-ban megjelent Szolnoki fejek című könyv szerint Dr. Elek István - akkor már a város tiszti főorvosa - itt végezte általános és középiskolai tanulmányait, majd a budapesti tudományegyetem orvosi karán diplomázott. Kórházi gyakorlatát a fővárosi Szent István, Szent László és Szent Gellért kórházakban szerezte, majd a Teleia rendelőben és Taufer tanár klinikáján dolgozott. Huszonhat évesen költözött vissza szülővárosába, ahol nemcsak rendelőt nyitott, de 1909-ben Szolnok tiszti orvosának is megválasztották. A kötetben is jelzett szeretetre és megbecsülésre nemcsak hétköznapi működésével, de a kommün és a város román ostroma idején tanúsított emberségével és segíteni akarásával is rászolgálhatott.

A Szolnoki fejek összeállítói nem sejthették, hogy Dr. Elek Istvánnak negyedszázad múlva, 1944-ben ismét kijut az ostrom alatti orvosi munkából. Sokakkal ellentétben nem hagyta el a pusztuló várost, hanem a Városháza földszintjén lévő patikában próbált segíteni a rászorulókon. A háború után, az úgynevezett koalíciós időkben megyei tisztiorvosként működött, hozzájárult a kórház felújításához, ám a kommunista hatalomátvétel után házába idegeneket költöztettek, ő pedig távozni kényszerült a városból. Csak nem sokkal halála előtt tért vissza Szolnokra.

A kiváló orvos kapcsán minden visszaemlékezés megemlíti, hogy nemcsak gyógyítóként hagyott nyomot a város életében. Amellett, hogy cikkeket, tanulmányokat írt, verseket fordított, előadásokat tartott, a Szolnok mellé tervezett Duna-Tisza csatornának is lelkes híve volt. Mindezek mellett alelnökölte a Szolnoki Művészeti Egyesületet, és sokat tett a Művésztelep háborúk utáni kárainak a helyreállításáért is. Nemcsak szervezte és segítette a helyi művészeti életet, de maga is komoly gyűjtőnek számított. Gyűjteményét a helyi múzeumnak adományozta.

Ezek alapján igazán szép gesztus, hogy a humanista orvos szolnoki emlékét egy ugyancsak a városban született, a Művésztelepen élő művész, Révi Norbert (1976) alkothatta meg. A fiatal szobrászművésznek nem ez az első szolnoki domborműve, hiszen tavaly avatták fel a Városháza emeletén Scheftsik István, néhai polgármestert mintázó portréját, 2014-ben pedig az Áchim úti iskolában Fényes Adolfról készült domborművét. Tavaly a Damjanich Múzeumban volt emlékezetes önálló kiállítása, 2016-ban pedig az Agórában mutatkozott be két művésztársával együtt.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Késés és vaníliá
Úgy tűnik, 104 évvel ezelőtt is könnyen előfordult, hogy késett a vonat. Ám az ma már nem történhetne meg, hogy valaki a késés miatt beül a szolnoki állomás éttermébe, ott egy vaníliát rendel, és miközben a csatlakozásra vár, a helyről készült képeslapon üzen az otthonaiknak.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Szolnok első aranykora - 2025. február 10. (hétfő) 18:00

AKB

Kié? Övék? Miénk!
Nem tudom, tulajdonjogilag kié az Árkád épülettömb belső, nyilvános folyosója. Így azt sem tudhatom, kinek lenne a dolga tisztán tartani. Azt azonban tudom, hogy én sem először teszem szóvá az ottani, emberi és állati ürülékkel vegyes állapotokat. És azt is tudom, hogy legyen bárkié is az a hely, lenne bárkinek is a dolga a rendszeres tisztán tartása, az immár évek óta tapasztalható állapotok miatt a szégyen nem csak az övé. Hanem Szolnoké. Mi itt és így élünk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az utolsó láng
Nehogy valakinek egészbe jusson, hogy le kellene bontani csak azért, mert Szolnok utolsó munkásmozgalmi témájú köztéri alkotása! Elhelyezkedése miatt viszonylag kevés szolnoki találkozik vele, aki pedig idegenként látja a Turisztikai központ "főterén", az sok minden másra is asszociálhat.

A Szoborpark további képei