Levéltár

Két lóhúsbolt volt?

2018. március 23.


A Zombori Sándor képeiből válogató összeállításban szerepelt egy felvétel a szolnoki Lóhúsboltról, aminek helye kérdéses volt. Két helyszínre tippelnek az olvasók. De ez még nem megoldás.

F. György: Emlékszem egy szolnoki lóhúsboltra.

 

Sz. István: Kápolna úton volt a lóhúsbolt.

 

Sz. János: A 60-as évek elején is működött még.

 

Zsné B. Jutka Magdi: A 33-as áruház mögött volt egy kis piactér, köznyelven ócska piac, ott is volt egy lóhúsbolt a csarnokok között. (Ez nagyjából a mai Agóra környéke - A szerk.)

 

V. Huba: Ez volt a "csarnokok", a lókolbász 1.10-be került, meg lehetett enni. (Mármint 1 forint 10 fillérbe - A szerk.)

 

S. Imre: Ott vettem a kutyámnak húst.

 

K. György: Volt bizony Lóhús bolt, a Fehér Kereszt Gyógyszertár mellett, a Kápolna úton.

 

V. Jenő: A Szolnok Megyei Néplap 1955. június 3-i számában megjelent egyik apróhirdetés szerint az 57. sz. Lóhúsbolt a "Csarnok 48. sz." alatt volt megtalálható. Ez az akkori piac melletti épületsorban lehetett. Egyébként a Kápolna utcában, abban az időben Sallai utcában is volt egy hatósági hússzék, lókolbászt, de talán lóhúst abban is lehetett kapni. (Ez a megfejtés tűnik a legvalószínűbbnek! - A szerk.)

 

P. Alajos: Szerintem ez a lóhúsbolt a mostani Kápolna utcában volt (Sallai utca), valamikor Tóth Gyuri bácsi boltja volt. Nagyon finom és olcsó friss lószalámit és szafaládét árult.

 

F. Rozi: Úgy bizony! Kápolna utca közepén, a Fehér Kereszt patika oldalában.

 

T. Attila: Valószínűsítem, hogy a Csarnokoknál volt, itt árultak lóhúst.

 

M. László István: Szerintem is a Kápolna úton volt, és a csarnokokban meg az átépítés előtti piactéren is volt hentesbolt.

 

I. Sarolta: A Fehér Kereszt patika utcájában volt, oda jártam a kutyusomnak húsért.

 

Á. Istvánné: A régi csarnoknál volt, a lebontott takarékbank mellett balra ezerkilencszázhatvankettő után. (Ha nem tévedek, akkor a takarékbank a szecessziós Kereskedelmi Bank épületére vonatkozhat. - A szerk.)

 

M. László: A mai Kápolna úton volt egy lóhúsbolt, a gyógyszertár oldalában, de már nem tudom melyik ház volt az. Az antenna bolt közelében volt.

 

K. Gyula: Kápolna utca

 

K. Julianna: Én is a Kápolna utcára emlékszem.

Akkor megpróbálom összefoglalni mindazt, ami a kollektív emlékezet elém rakott.

Nekem most úgy tűnik, hogy Szolnokon legalább két helyen lehetett lóhúsból készült termékeket vásárolni az 1950-es évek végén, a hatvanas évek elején. Valószínű, hogy a Zombori Sándor családi archívumából előkerült fotón a Csarnok utcai üzlet látható, ami valahol a jelenlegi Agóra helyén állhatott. A ?pártházhoz? közelebbi részen. Egyébként a négy mosolygós férfiról készült kép is ezt valószínűsíti, mert a szűken vett ?belvárosban? bolyongtak, miközben valaki fotózta őket.

Ezzel együtt biztosra vehetjük, hogy a jelenlegi Kápolna - akkoriban Sallai Imre - utcában is működött egy olyan hentesbolt, ahol árultak lóhúskészítményeket. Ha minden igaz, ez Tóth György üzlete volt, és az eredeti cikkre érkezett hozzászólások alapján úgy tűnik, komoly forgalmat bonyolított.

Miért fontos, hogy hol volt vagy volt-e egyáltalán Szolnokon lóhúsbolt? Miért kell ennek ekkora feneket keríteni?

Alig hatvan évvel ezelőtt készült a szolnoki lóhúsboltot ábrázoló kép. Egy olyan korosztály emlékezhet a létére, amelynek legfiatalabbjai is lassan elérik a nyugdíjas kort. Ők azok, akik a hatvanas-hetvenes években átépített Szolnok régi arcáról még őriznek emlékeket. És mivel akkoriban nem volt mindennapos a fotózás, sok mindenről csak ők mesélhetnek. Apróságokról, amelyekből összeállhat az egész, azaz Szolnok történelme. Szerintem az ilyen apróságok kötnek bennünket leginkább ehhez a városhoz.

Szóval engem érdekel. Köszönöm a megfejtéseket!

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Újabb Szapáry és Szigeti
Ha anno nem kap engedélyt a Kereskedelmi Bank, hogy a Szapáry és a Gorove utcák torkolatához szecessziós bérházat építsen, valószínűleg nem marad fenn ennyi fotó Szolnok korzójáról sem. Mert Szigeti Henrik nem bérelhetett volna műtermet annak a háznak a második emeleten.

Az Album további képei
 

AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A szolnokivá lett Hild emlékére
Hild Viktor 47 évesen lett szolnoki az előző századfordulón, ám a rákövetkező bő negyedszázadban máig meghatározó személyisége lett a városnak. Emléktáblája egykori szolnoki otthonának falán található, az Arany János utca 19. szám alatt.

A Szoborpark további képei