Felénk
Régi szolnoki május elsejék
2018. július 02.
"Itt van május elseje, énekszó és tánc köszöntse..." Akinek ezen a napon felrémlenek ezek a sorok és még a dallamot is tudja, annak vannak emlékei a rendszerváltás előtti május elsejékről. Néhány fotóval a blogSzolnok azokat az időket idézi, hátha a korabeli szereplők magukra ismernek.
(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez az írás 2018. május 1-jén jelent meg először.)
A címlapon is látható fotó Nagy Zsolt, a megyei napilap egykori fotórovat-vezetőjének valamelyik május elsején készült munkája. Sajnos a pontos évszám nem került fel a nagyított kép hátuljára, így csak tippelni lehet, hogy 1963 és 1989 között mikor készülhetett a felvétel. Ugyanis ez volt az az időszak, amikor a május elsejei felvonulásokat úgy rendezték Szolnokon, hogy a gyárak és iskolák képviselői a mai Baross utcán gyülekeztek, majd rendezett sorokban a Kossuth téren át vonultak a Tisza-híd felé, aztán a Tiszaligetbe.
Az biztos, hogy ez a felvétel már a Kossuth téren készült, hiszen a vonulók és a fák mögött látszik az úgynevezett "fradi ház", aminek a földszintjén ma is a színház jegypénztára üzemel. Kicsit előbbre pedig még áll az a buszmegállóval kombinált nyilvános illemhely, ami a Steiner Jakab féle ház elbontása után "díszítette" a teret. Ha tippelnem kellene, akkor azt mondanám, hogy ez a kép 1975-ben készült, hiszen a fotóshoz közelebb vonuló gyerekek kezében a város 900 éves jubileumára utaló zászlók láthatók.
A mából nézve ennek a legalább negyvenéves felvételnek a további érdekessége, hogy pontosan rögzíti a korabeli úttörő egyenruhát. A legelöl álló lányokon tökéletes a szoknya, a kulacstartó karabinerrel ellátott és a mozgalom jelképével díszített csatos öv, a válltól a zsebig futó síp - rajta a legfontosabb, fütyülhető morzejelekkel -, és persze a piros nyakkendő, ami távol a gesztenyeszezontól, itt mindenkinek kötve van.
Ha jól tippelek, akkor a képen látható gyerekek 11-12 évesek lehettek a felvétel készítésekor, tehát 1963-64-es születésűek. Nagyszerű lenne, ha valaki felismerné magát és jelentkezne, mert akkor azt is megtudnánk, melyik két iskolát örökítette meg Nagy Zsolt egy régi-régi május elsején.
Amennyiben jó a nyilvántartásom, akkor a második május elsejei fotót is a megyei napilap egykori fotósa, Kőhídi Imre készítette. Szerintem ugyancsak a Kossuth téren, és ezúttal a Szolnoki Ingatlankezelő Vállalat kollektíváját láthatjuk - talán pár évvel később, mint az előző kép szereplőit. Ehhez csak annyit fűznék, hogy ma már erősen magyarázatra szorul, miért is volt két IKV Szolnokon. Merthogy létezett az Ideál Kiskereskedelmi Vállalat - ez üzemeltette például a Sztár áruházat vagy a Sportboltot - és ugye az Ingatlankezelő, ami a negyvenes évek államosításai, majd a későbbi építkezések révén létrejött állami és tanácsi lakások fenntartásáról gondoskodott. Legendás, számtalan kabarétréfában megjelenő cég volt.
Az utolsó két kép - amelyek már szerepeltek a blogSzolnokon - 1965. május elsején készültek. Az első érdekessége, hogy a Munkásmozgalmi szoborhoz épített tribün mögött még áll az a régi banképület, amelynek a helyére pár évvel később az a társasház került, ami a Kossuth tér átépítését lényegében lezárta.
A negyedik felvétel nagyjából a mai műdombokkal egyvonalban állva készült, szemben már látható a Magyar utcát lezáró társasház, mellette a Népbank épülete - 1965-ben Helyőrségi Klub - utána pedig azok a házak, amelyeket a hetvenes évek végén, a Nerfeld-palotával együtt tüntettek el, hogy legyen helye a mai Árkádnak. Távolabb pedig a Beloiannisz 2. tűzfalát, amögött pedig a Madas-házat látjuk, amelyeket a fotózás után nyolc évvel szanálnak, hogy helyet adjanak az új 4-es útnak.
A képet azonban a karikatúra figurák teszik ma is viccessé. A megidézett alakok nem mások, mint a korabeli NATO legjelentősebb tagországainak vezetői. Akiket akkoriban gyűlölni illett. Vagy legalábbis kinevetni. Mert hát ilyen is volt a május elseje, a munka ünnepe.
Album

Vége a piacnak
Valamikor 1906-ban vagy 1907-ben lehetett az a piaci nap, aminek a végén, a Steiner-házból valaki megörökítette Szolnok főterét. A városháza előtt zsákokkal megrakott szekerek, a mai könyvtár oldalában szétrakott kosarak. De már macskaköves az út, van közvilágítás és hirdetőoszlop is.
AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?
SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.