Szobor Park Szolnok



Konstantin püspök a magasban

2017. november 24.

Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

Az 1840-ben pappá szentelt Schuster Konstantint (1817-1899) 1886-ban választották váci püspökké, azaz lett a Szolnokot is magában foglaló egyházmegye feje. Az elmúlt századokban többen is betöltötték ezt a nemes hivatalt, azonban alig akad közöttük olyan, aki Konstantin püspökhöz fogható adományozó lett volna. Már kalocsai kanonokként és kassai püspökként is hatalmas összegeket fordított nemes célokra - például leánynevelő intézet felállítására -, ám váci hivatali ideje alatt ezen is túltett. Egy számítás szerint abban a 13 évben, 1.386.600 korabeli forintot - mai értékén számolva több milliárdot - ajánlott saját jövedelmeiből egyházi és közcélokra.

Többek között az ő nagylelkűségének volt köszönhető, hogy 1893-ban megnyílt a szolnoki Baross utcában, a később róla elnevezett iskola. Élettörténetéből kiderül, hogy 1890-ben bérmaúton járt Szolnokon, és elkeserítette az itteni iskolák zsúfoltsága. Ami részben annak volt köszönhető, hogy az 1868-as, Eötvös-féle népiskolai törvény miatt már minden gyereknek iskolába kellett járnia, illetve a kiegyezést követően Szolnok lakossága gyors ütemben növekedett. E kettővel pedig valószínűleg nem tudott lépést tartani az iskolaépítés, így Konstantin püspök 13 ezer forintos felajánlása nagyon jól jöhetett a városnak. Ebből ugyanis a belvárostól távolabb, a szérűskertek között, de a vasútállomáshoz vezető út mentén felépülhetett egy új iskola, amiben először négy tanító tette a dolgát. Miután azonban gyorsan kinőtték, Konstantinnak köszönhetően kibővítették, így 1898-ra már egészen biztosan elnyerte a ma ismert formáját.

A nagylelkű püspöknek Szolnok városa egy szoborral kívánta kifejezni a háláját, amit még életében, 1898. december 10-én avattak fel az iskolaépület saroktornya alatt. A mellszobrot az a Kapás Sándor (1867), váci szobrászművész készítette, akinek munkásságára még diákkorában figyelt fel Konstantin püspök. Kapás munkái egyébként az Országházon és a Magyar Állami Operaházin is megcsodálhatóak.

Schuster Konstantin püspök szobra az avatást követően, legalább egy fél évszázadon keresztül, nagyjából 1948-ig a helyén lehetett.

A sorsával foglalkozó leírások azonban nem egyértelműek abban a tekintetben, hogy az iskolák államosításával egy időben, avagy csak az időközben Beloianniszra keresztelt intézmény valamelyik szocialista átépítéseivel - külső lecsupaszításával - tűnt el a helyről. Mint Tál Gizella 1989. május 20-ai, a megyei napilapban megjelent cikkében olvasható, Kaposvári Gyulának - a Damjanich János Múzeum legendás igazgatójának - köszönhetően azonban a szobor megmenekült a legrosszabbtól, a beolvasztástól, és valahol a szolnoki múzeum raktáraiban vészelte át a szocializmus évtizedeit.

A rendszerváltás évében pedig az akkor még önálló intézményként működő Beloiannisz Általános Iskola tantestülete úgy döntött, visszakérik az eredeti nevüket, illetve a szobrot is pótolni szeretnék. Csak ekkor derült ki, hogy az nem pusztult el, így az 1989-es iskola-felújítást követően visszakerült a korábban lefalazott, és akkor ismét kialakított fülkébe. Az alatt lévő eredeti márványtábla azonban nem volt ilyen szerencsés, így ma egy 1991-es - a püspök adományozását rögzítő - és egy 1993-as - az iskola alapításának 100. évfordulójára elhelyezett -, nem túl igényes tábla látható a szobor alatt.

Amiket az utcáról nem is könnyű elolvasni, hiszen a táblák és a fülke a szoborral az első emelet magasságában, azaz jóval a fejünk fölött található. Így arról se lehet szó, hogy a püspökre és nagylelkűségre emlékezve olykor koszorút vagy virágot lehessen ott elhelyezni. Holott például idén, Schuster Konstantin születésének 200. évfordulóján jó okunk lett volna erre. Hátha ragadós lenne a példa: a nagylelkű adományozás és a jövőbe, az oktatásba, a tudásba, a kultúrába fektetés.

(Archív képek: MaNDA, VFMK)

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Műromok és mosatás
A Szolnoki Művésztelepet meglehetősen új korában megörökítő képeslap birtokomban lévő példányának feladóját azt hiszem, nem nagyon érdekelte, mi van a fotón. Ráadásul ezt a képeslapot nem is Szolnokon adták fel 1908 kora tavaszán. Azaz inkább levelezőlap volt, mintsem üdvözlőlap.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lakásépítés záróköve
Szerte a világban találhatunk olyan záróköveket, amelyek egy-egy nagyobb építkezés befejezésének állítanak emléket. Szolnokon is van néhány ilyen, köztük például a Thököly úti négyemeletes szalagházon, 1972-ben elhelyezett.

A Szoborpark további képei