Felénk
Randevú és Costa Rica
2017. július 17.
Egy meghatározás szerint az eszpresszó, mint vendéglátóhely olyan kisebb, hangulatos kávézó, ahol a kávé mellett cukrászsüteményt és fagylaltot is árulnak. Szolnok 1985-ös térképe 16 eszpresszót jelölt. Némelyikre nem is emlékszem, némelyik ma is létezik, a meghatározástól eltérő funkcióval.
(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. március 22-én jelent meg először.)
Eszpresszó, presszó, kávéház és cukrászda. Nemcsak régen, de ma is elég nehezen szétválasztható és meghatározható vendéglátóipari fogalmak. Szolnok 1985-ben megjelent várostérképén például a Tündét, amit világ életemben cukrászdaként ismertem és emlegettem, eszpresszóként jelölik. Ugyanakkor az egykor Szandán, a Kilián laktanya bejáratánál álló Ne tovább elnevezésű helyre is eszpresszóként utalnak, holott emlékeim szerint az inkább egy útszéli kocsma volt. Azt hiszem, a presszó és az eszpresszó elnevezések és használatuk a szocialista álszentség termékei voltak. Kávéháznak szinte semmit sem neveztek a rendszerváltásig, mert az amolyan polgári csökevény volt. Kocsmának meg mégsem lehetett hívni a például a lakótelepek kötelező kellékeként, és lényegében ilyen funkciót betöltő kis búfelejtőket. Amik ettől a fura meghatározástól ugyan némi tartást kaptak, talán igyekeztek is felnőni a velük szemben támasztott elvárásokhoz.
Ha a fejemben élő, klasszikus eszpresszóra kellene példát hoznom, akkor legegyszerűbb azt mondani: nézzék meg a 24 emeletes tövében, a Mátyás király útról nyíló Randevú eszpresszót! Ami már ezen a bizonyos 1985-ös térképen is szerepel, de bármiben fogadnék, hogy feltüntetésekor már majdnem tíz éve működött. És a bevezetőben említett, 32 évvel ezelőtti, 16 szolnoki eszpresszók közül annak a kettőnek az egyike, ami jelenleg is fogadja vendégeit. Bejárati ajtaja, kialakítása szerintem eredeti. Belülről biztosan felújították, így ma már nem azokon a jellegzetes műbőr székeken lehet ücsörögni, mint anno az ország szinte valamennyi hasonló intézményében.
A másik, még üzemelő egykori eszpresszó - bár ennek önmeghatározása ma már talán más - a Tallinn városrészben, nem messze az egykori mozitól található, az ABC-vel egybeépített Costa Rica. Mindkettő remekül példázza az ilyen helyek születését. A gomba módra szaporodó lakótelepeken ugyanis nemcsak megfelelő lakásokra, iskolákra, óvodákra, bölcsődékre és boltokra volt szükség, hanem a lényegében a falusi kocsmákból levezethető, nem elsősorban étkeztetési funkciót betöltő, vendéglátóhelyekre is. Máshonnan nézve: találkozási pontokra, közösségi helyekre. Ahol a nagy lakótelepi elidegenedés közepette össze lehetett futni és meginni valamit az új szomszéddal, az új ismerősökkel vagy az új kollégákkal.
Hasonló funkciót töltött be a Tallinn városrész buszfordulójánál még egy éve is működő Maya, amiben ma már hasonló néven bolt üzemel. De ilyen szerepe volt a Bástya vendéglő és eszpresszónak - ma a Zagyva cukrászda épülete - a néhai Vosztok városrész másik végén, kiszolgálva a közeli kórházat ki. Az ugyancsak emeletre helyezett Éva a Várkonyi tér és a Móra lakótelep egy részének eszpresszója volt. Kis túlzással ebbe a kategóriába sorolnám a Ságvári körúton, a Sportbolt mellett egykor működő Rétest is, bár annak elég erős cukrászda és némi belvárosias kávéház jellege is volt. És ebben a körben említeném az 1985-ös térképről valamilyen okból hiányzó, kertvárosias részekben az ABC-kkel egybeépített presszókat, mint amilyen például Szandán a Bőség volt.
Kicsit más kategóriát képviselhettek a nagy munkaadók közelébe nyitott eszpresszók. Ezek ugye a munka utáni - olykor műszak előtti - társas együttlét színterei voltak, és talán nem tévedünk, ha azt mondjuk, a kávénál és cukrászsüteményeknél nagyobb bevételt termeltek a sörök és a röviditalok. Ilyenek voltak például a Járműjavítónál működő Csillag, a Papírgyárnál lévő Gyöngyvirág eszpresszók, amelyek funkciójukban nem nagyon térhettek el a Cukorgyári lakótelepen lévő Zöld-fehér falatozótól vagy a vegyinél lévő Tomi vendéglőtől, még ha más is volt a besorolásuk.
Belvárosias jellegű kávéház helyett eszpresszónak nevezett helyek voltak a mára bezárt a Sport - a mai Baross és Móricz Zsigmond utcák sarkán -, az átalakulva nevét őrző Árkád - a Magyar utca elején - vagy éppen a Fehérkereszt patikával átellenben egykor létező Délibáb. A ma már nem létező tiszaligeti kemping területén, illetve a Tiszaligeti strandon működő két, eszpresszónak nevezett helyet viszont szívesen kihagynám a felsorolásból, mert azokra inkább illett a büfé meghatározás.
Két dolgot érdemes még e néhai eszpresszók kapcsán megemlíteni. Az 1985-ös várostérkép készítésekor többségük már úgynevezett gebines formában működött. Azaz kvázi vállalkozók bérelték őket a tulajdonos szocialista vállalatoktól. Mert így nem veszteséget termeltek, és olykor már vendégnek is érezhette magát a betérőt. A másik, hogy a helyek többségének zseniális neve volt. Hogy a Vosztokra miként került Costa Rica vagy Maya az persze kérdés. Ha akarom, az Árkád, a Csillag és a Bástya megmagyarázható, a Gyöngyvirág, a Rétes, az Éva, a Délibáb pedig egyszerűen kedves. A legkifejezőbb eszpresszó név azonban egyértelműen a Randevú. Leginkább ugyanis ilyen célt szolgáltak ezek a helyek, már ha elfogadjuk a randevú eredeti jelentését: találka, találkozó, megbeszélt időpont.
Album

Mikor volt ilyen a Várkonyi tér?
A Fortepan.hu-n fellelhető, a Lechner Dokumentációs Központ tulajdonában lévő képet eredetileg azért akartam bemutatni, mert a Várkonyi tér még a 18 emeletes nélkül látható rajta. Aztán rájöttem, hogy a kép születési dátumának bizonytalansága miatt is érdemes róla szót ejteni.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Kiszabadított pákászcsónak
A közelmúltban növénygyérítés volt a Millér partján, így láthatóvá vált Nagy Kristóf és Kalmár Sándor éppen negyven éve egy négy méteres fatörzsre helyezett pákászcsónakja. Emlékműve egy olyan világnak, amely a Tisza szabályozásával, nagyjából másfél évszázada tűnt el Szolnok környékéről.