Felénk

Demeter Istvánék ünneplése

2015. március 10.

A Tisza mozi 60. születésnapján rendezett vetítés mindannak az eszenciája volt, amit Demeter István negyedszázada építget. Ráadásul egy rá, rájuk oly jellemző ünnep sikeredett: az ünnepelt adott ajándékot. És nekünk nem marad más, minthogy megköszönjük mindazt, amit A Tisza jelent.

A zsúfolásig megtel A teremben két, mozihoz fűződő emlék felidézésével kezdődött a születésnapi "buli", ami eszembe juttatta a sajátjaimat a régi Tisza moziról. Igaz, ezek mondjuk csak az intézmény negyedik évtizedének az elejéről valók, és nem túl szépek. Mert, amikor a nyolcvanas évek második felében középiskolás voltam, a Tisza mozi volt az utolsó filmszínház, ahová eszünkbe jutott elmenni. A premierek vagy a közönségfilmek miatt a Vörös csillagba jártunk, ha meg valamiről lemaradtunk, vagy magyar művészfilmre vágytunk, a Tallinnt választottuk. Jobban belegondolva, talán még a moziüzem Május 1. utcai vetítőjében is többször jártam akkoriban, mint a Tiszában. Rosszkedvű, kopott mozira emlékszem.

Aztán a kilencvenes évek elején kezdett megváltozni. Egy idő után videofilmet kölcsönözni már csak oda jártunk. Sőt, vetítés miatt is egyre többször ültünk be valamelyik teremébe. És, ahogy most ezt írom, beugrik: életem egyik meghatározó helyszíne a Tisza, hiszen ott voltam először a párommal - akkor még csak akartam, hogy a párom legyen - moziban. Akivel az elmúlt bő fél évtizedben - szerénytelenség nélkül mondhatom - törzsvendégei lettünk a filmszínháznak. Ami nemcsak elsőszámú mozink lett, de legfontosabb kulturális, közösségi terünk is. Nemcsak a filmek, a koncertek, a kiállítások és a kávézó miatt. Inkább mert, ahogy Verebes György mondta a születésnapon, a Tisza mozi egy élőlény. Egy barátságos, kreatív, minden ízében szolnoki, de mégis a világra nyitott élőlény.

Aminek (akinek) a kettős születésnapi bulija - 60 éves a mozi, 25 éves a ma azt üzemeltető cég - végül eszenciája lett a hétköznapoknak.

Nem tudom megmondani, hogy az elmúlt harminc évben hányszor néztem meg Makk Károly Liliomfi című vígjátékát. Azzal azonban csak most szembesültem, hogy mennyi mindent nem láttam még belőle a mozivászonnal össze nem vethető tévéképernyők miatt. Azt hiszem, ez az egyik, ami miatt reménykedhetek abban, hogy mozi és Tisza mozi lesz a következő évtizedekben is. Meg közösség-közönség is, akik valami megmagyarázhatatlan tömbbé válnak a filmvászon előtt. Jó volt látni a születésnapi bulin az ismerős arcokat, azokat, akikkel a Tisza mozi hétköznapi vetítésein, koncertjein vagy csak a kávézójában és a teraszán össze lehet futni. Akik, azt hiszem, igényükkel életben tartják a többi kulturális intézményt a városban. Persze, ünneplő szolnokiként, nekem rosszul esett, hogy nem mindenki volt ott, akinek illett volna, de hát a nézőtér nem lelátó.

Demeter Istvánék nagy ajándéka volt saját születésnapjukon, hogy nemcsak azt a filmet vetítették újra, amivel a Tisza mozi története kezdődött, de meghívták a rendezőjét is. Amire persze mondhatom, hogy nem újdonság, hiszen az utóbbi években alig volt a Tiszában olyan magyar filmpremier, amin ne lettek volna itt az alkotók. Ez is hozzátartozik a Tisza mozi varázsához. Amit felül lehet múlni, ha a hazai filmgyártás élő legendája, az idén kilencven éves Makk Károly mesél a moziról, a megújult A terem színpadán.

Mások nevében nem szeretnék nyilatkozni. A magam nevében viszont nyugodt szívvel kijelentem, hogy a Tisza mozi nélkül agyilag sokkal szegényebb lennék, rengeteg dologról lemaradnék, és a hétvégéim is üresebbek lennének. Tudom én, hogy a Tisza mozi is egy vállalkozás. Viszont látom, hogy Demeter Istvánék olyan vállalkozók, akiknél nem a kassza csörgése az elsődleges. Akik pontosan tudják, hogy a kultúra egy hosszú távú befektetés. Éppen ezért kívánok még nekik sok-sok sikeres évtizedet!

(A második képen a Tisza mozi mai gárdája, akiket az születésnapi ünnepségen Demeter István - a 4. képen - a filmvászon elé szólított.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Békebeli főterünk
Szolnok házi ezredének, a 68-as gyalogezred hőseinek emléket állító obeliszken e fotó készítésekor még nem lehetett ott az első világháborúra emlékeztető tábla. Még legalább két év volt a hosszú 19. századból, a békeévekből, amikor Gettler József hírlapelőfizetői irodája kiadta ezt a képeslapot.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hirdesse az a tábla!
Az egykori MÁV Járműjavító Művelődési Ház falán hatvan éve hirdeti egy tábla, hogy a magyar vasút- és ipartörténet szempontjából is fontos üzem 1856 óta működik. Szövege szerint hirdet mást is, amivel minimum vitatkozni lehet, ám ez ne legyen ok a márványtábla leverésére vagy letakarására.

A Szoborpark további képei