[Ajánlom]

Magánból közkincsek

2016. augusztus 29.

Miközben majd nézelődnek a 300 rádió, televízió, Vasziliádisz Anesztisz szerszámai és újságjai között a Damjanich Múzeumban, hajtsanak fejet a 2015-ben elhunyt gyűjtő, a gyűjteményét egyben tartani akaró család, és az azt befogadó intézmény előtt. Közkincs, amiből akár Szolnok csodája is lehet.

Szememben az egyik legfontosabb feladatát teljesítette a Damjanich János Múzeum - mint városi intézmény - azzal, hogy az egykor az Arany János utcában dolgozó Vasziliádisz Anesztisz 300 darabos rádió- és televízió-gyűjteményét átvette, és kincsei közé integrálta. Ezzel nemcsak egy ritka anyaggal lettünk - mi szolnokiak is - gazdagabbak, de megmenekült a legendás mester évtizedekig építgetett gyűjteménye. Elsősorban attól, ami az ilyen magángyűjtemények sorsa szokott lenni a megszállott gyűjtők halála után, amikor az örökösök nem tudnak mit kezdeni azokkal a tárgyakkal, amelyek az ő szemükben talán már nem is kincsek, hanem csak pakolandó kacatok. Mint a kiállítás megnyitóján kiderült, ehhez a ritka fordulathoz nemcsak a szolnoki múzeum nyitottsága, hanem az örökösök szándéka is kellett, akik felajánlásukkal teljesítették Vasziliádisz Anesztisz végakaratát, hogy az egykor a műhelyében és garázsában őrzött gyűjtemény egyben maradjon.

Persze könnyű azt mondani, hogy a múzeum egyik legfontosabb feladatát teljesítette a Vasziliádisz Anesztisz gyűjtemény átvételével és állandó bemutatásával. A régi rádiók, televíziók, szerszámok és újságok ugyanis a Kossuth téri épülethez hozzáillesztett, korábban raktárként funkcionáló, kicsit ?hátsó? helyiségbe kerültek. Amivel csupán annyit szeretnék mondani, hogy a fantasztikus tárgyak nézegetése közben már tényleg nem lehet szabadulni egy régi gondolattól: kinőttük a múzeumunkat. Ideje lenne a sok üresen álló önkormányzati és állami épület között egy olyat találni, ahol például ezt a gyűjteményt is sokkal tágasabban, látványosabban, és bizony magasabb belépőért lehetne bemutatni.

Az ilyen gyűjtemények ugyanis rendkívül népszerűek. Ha valaki járt az utóbbi években Keszthelyen, igazolhatja, hogy ott egész "kiállítás hálózat" épült az elmúlt évszázad olyan tárgyainak bemutatására, amelyek hivatalos múzeumokban még alig találhatók meg. Ráadásul nem olcsó belépőkkel. De kellő piaci igényt találva, hiszen a "maszek" kiállítás nem működne és fejlődne, ha nem lenne elég, fizetőképes látogató.

Márpedig Vasziliádisz Anesztisz gyűjteménye, ha nem is gazdagabb, de mindenképpen versenyképes a keszthelyivel, a Dunától Keletre meg egyedülálló. Szinte a legelső rádióktól a legutóbbi idők készülékei sorakoznak a polcokon. Olyan eszközök, amelyekkel nemcsak a világot akarták venni, de a lakás díszei is voltak. Gyönyörű dobozok, művészi előlapok, keresőgombok és hangszóró borítások. Csak ránézünk némelyikre, és tényleg azt várjuk, hogy Marczal János segédtiszt egy nótát énekel, vagy Horthy beolvassa a kiugrási proklamációt, netán elhangzik, hogy csapataink harcban állnak. Ezek a rádiók szobányi közelségbe hozták a történelmet, és mint a megnyitón elhangzott, talán formálták is azt.

Miként a megőrzött, a mából nézve ormótlan méretű tévékészülékek, amelyek előtt már a megnyitón sokan felkiáltottak, hogy nekünk is ilyen volt az első. Vagy éppen a szalagos magnók, bakelit lemezt pörgető lemezjátszók előtt találgatták, hogy mikor, milyen alkalomra és melyik gyereknek vették meg valamelyik márkát, ami harminc-negyven vagy ötven évvel ezelőtt bizony nagyon menőnek számított.

Félreértés ne essék, nem egy tökéletes, de mégis nagyon fontos kiállításról van szó. Az 1970-től maszekként dolgozó Vasziliádisz Anesztisz gyűjteménye és szerszámai megmenekültek, a múzeum nyitva tartási idejében, vezető kíséretében megtekinthetőek. Azaz megtörtén az első lépés, hogy az igazi lokálpatriótaként viselkedő múzeum egy olyan kincs birtokosa legyen, ami pár év alatt akár az intézmény, akár Szolnok egyik legfontosabb vonzereje, turisztikai attrakciója lehet.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Amikor még vízi út volt a Tisza
Ez a kép nemcsak azért különleges, mert ilyennek már soha többé nem láthatjuk a Tisza-partot, hanem mert felvillant egy olyan időszakot is, amikor még valódi vízi út lehetett a Tisza. A tehervagonok meg majdnem a belvárosi nagytemplomig jártak.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok első reklámozója
Az 1848-49-es szabadságharcban az osztrákok oldalán harcolt. Két évvel később már képein örökíti meg Szolnokot. Első szobrát 1913-ban avatták a városban, a ma is látható emléktábláját 2004-ben. Ennek érdekessége, hogy nem azon az épületen van, ahol egykor August von Pettenkofen is lakott.

A Szoborpark további képei