[1xvolt]

Utcasoroló (22.): Lengyel légió u.

2013. november 28.

Kedves kis utca a megyeháza mellett. Csak az nem teljesen egyértelmű, hogy honnan indul, mikor kapta a mai nevét és melyik légiónak állít emléket. Illetve hová tűnt az utcából az az emléktábla, amely e kérdések többségére egyértelmű választ adott.

Van olyan térkép, amelyik szerint a Lengyel légió utca a Kellner Gyula utcából indul, majd a megyeháza park felé néző homlokzatánál derékszögben megtörik, és a bírósággal szemben torkollik a Kossuth útba. Ennek némileg ellentmond, hogy az utcácska egyetlen számozott háza, a 2-es számú - aminek a tűzfalán a Szolnok épül falfestmény látható - tulajdonképpen a közepén áll. Amennyiben valóban a Kellner sarkáról indulna, talán nem itt lenne a jobb oldal első számozott ingatlana. Mivel azonban nincs több házszám, nem túl lényeges, csak érdekes kérdés, hogy a térképek hová jelölik a Lengyel légió utca elejét.

Ma már annak sincs nagy jelentősége, hogy 1926, 1949 vagy 1950 óta viseli-e mai nevét. Abban biztosak lehetünk, hogy 1894 előtt Kovács köz volt. Vagy azért, mert kovácsműhely(ek) működött itt - amit a híd és a piacterek közelsége indokolna -, vagy, mert ilyen nevű családok(ok) lakták. Annyi bizonyos, hogy Kovács köz korában sokan megfordulhattak itt, hiszen a mai megyeháza telkén egykor híres kocsma állt.

Az nem teljesen világos, hogy 1894-ben az első, jelentősebb, szolnoki közterület-elnevezési hullám idején miért vették el az első feljegyzett nevét. Miért illett jobban a már álló megyeháza melletti, akkoriban is belvárosinak számító közterületre a Kert elnevezés? Gyümölcsös kert biztos, hogy nem volt ezen a helyen. Maximum valami vendéglőnek lehetett olyan népszerű kerthelyisége, ami indokolhatta ezt az elnevezést. Ha ez így is volt, ez sem lehetett sokáig igaz, hiszen a formailag a Kossuth utcán álló, ám ebbe az utcába is jelentősen benyúló szép bérház nem sokkal később felépült.

Egy helyen azt olvasni, hogy a Kert utca név 1926-ban szűnt meg. Máshol pedig azt, hogy a Lengyel légió nevet 1950-ben kapta az utca, igaz a szabadságharc szolnoki csatájának 100. évfordulója tiszteletére. Mivel 1926-ban és 1950-ben is rengeteg közterületet átneveztek a városban, elvileg mind a két dátum igaz lehet, ahogy a jubileum miatt az 1849 sem zárható ki. Mindenesetre a Szolnokot ábrázoló 1927-es kiadású térképen még Kert utca néven szerepel ez a hely.

Aminek a nevét kétségkívül arról a Lengyel légióról kapta, amelyik 1848 őszén alakult a magyar szabadságharcban való részvételre. Tagjai között olyan katonákat tudhatott, mint Dembinski Henrik, Bem József és Wysocki József, akik lengyelnek születtek, de tetteik miatt magyaros névvel is emlegetjük őket. Azonban a nevezetes légió nem sokkal Magyarországra érkezése után, Bem és Wysocki összekülönbözése miatt kettévált, és külön működött legalább fél éven keresztül. Így akár fel is tehetnénk a kérdést, hogy a szolnoki utca melyikről is kapta a nevét.

Ha azonban még mindig ott lenne a Lengyel légió utca házfalán az 1999-ben kihelyezett emléktábla akkor ez a kérdés fel sem merülhetne. A tábla, felirata szerint ugyanis az 1849. március 5-ei csatában részt vett Lengyel légiónak állít emléket, ami egyértelműen a Wysocki vezette, az aradi ostrom után Damjanich alá besorolt alakulat. Amit a másik, a Megyeháza falára a 2007-ben kihelyezett és ma is látható emléktábla egyértelműsít, hiszen éppen Jozef Wysockinak állít emléket.

Csak feltételezhetjük, hogy a tábla az itt álló ház felújítása közben tűnt el ideiglenesen, és előbb-utóbb, mondjuk a szolnoki csata 165. évfordulójára visszakerül a Lengyel légió utcába.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Üdvözlet Saroltának
Mit kereshetett Szolnokon 1900. június 28-án az az öt fiatalember - közülük legalább hárman valamilyen doktorok -, akik fontosnak tartották, hogy közös képeslapon küldjék üdvötletüket Térey Sarolta kisasszonynak. Mit szólhatott ehhez a mama?

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Bujdosó Ácslegény
A levelek lehullásával ismét előbukkan majd a néhai 605-ös számú szakmunkásképző iskola udvarán immár 45 éve ácsorgó Ácslegény című szobor, így a József Attila útról is látható lesz az alkotó halála után egy évtizeddel Szolnokra került szobor.

A Szoborpark további képei