[1xvolt]

Utcasoroló (12.): Jubileum tér

2013. augusztus 05.

(NYÁR) Úgy tűnik, sok rendszeresen erre járó a nevét sem ismeri. Aki mégis, az meg nem pontosan tudja megmondani, miért és mikor is kapta a Jubileum nevet. Pedig több tekintetben is számtalan városi leg köthető ehhez a közterületünkhöz. Ráadásul a város egyik kapuja.

(Ez az írás 2013. április 10-én jelent meg először.)

A lassan negyven éves Jubileum tér szerintem Szolnok második legújabb tere. Úgy tippelem, hogy csak az új városközpontban, a Pelikán Szálló és az Aba-Novák Kulturális Központ között, a hetvenes évek második felében kialakított tér lehet nála fiatalabb. Hozzátéve, hogy ebbe a versenybe nem neveztem be azokat a köztereket, amelyek utcák találkozásánál vagy kiszélesedésénél korábban is léteztek, csak mostanában kaptak nevet. A Jubileum tér ezekkel szemben ugyanis egy olyan közterület, amely születése előtt - a hetvenes évek első fele - ebben a formában, méretben és névvel nem létezett.

A Jubileum tér ugyanis a város alapításának 900 éves évfordulójához kapcsolódó - pontosabban akkorra éppen befejeződő vagy kifulladó - nagy Szolnok-átépítési láz szülötte, ahogy erre a neve is utal. A vasútállomás előtt már bő száz évvel korábban is volt egy jóval kisebb méretű tér, ahol a második világháború után az első helyközi buszpályaudvart is kialakították. Ám az nagyjából a jelenleginek a fele-harmada lehetett. Az új állomásépület hatalmas főhomlokzata, az akkor elégségesnek ítélt parkolók, a buszpályaudvar, a teret szegélyező magasházak, illetve a Mátyás király és a József Attila utakat összekötő szakasz kialakítása mind a tér növekedése felé mozdították a tervezőket és a kivitelezőket.

Őszintén megmondom, meg sem tudom tippelni az egész tér méretét, de ettől függetlenül szerintem kijelenhetjük: nemcsak az egyik legújabb, de a város legnagyobb teréről is beszélünk. Amihez tegyünk hozzá gyorsan két másik leget is. Nagy valószínűséggel ez Szolnok legforgalmasabb közterülete, illetve kevés házszáma ellenére a legnagyobb lakosságszámú is.

A Jubileum tér 5. szám alatt található ugyanis Magyarország legmagasabb lakóháza, a 24 emeletesünk, amiben néhány kisebb somogyi falu valamennyi lakója elférne. És ez még nem minden, hiszen a tér másikoldalán álló tízemeletesek közül három - a 2. 3. és 4. szám - is ezen a téren található. Nincsenek pontos információim, de úgy tippelem, hogy az említett négy társasházban 200-250 lakás lehet, ami akár ezer állandó lakost is jelenthet. Azaz Szolnok állandó lakosságának legalább 1%-a a Jubileum téren lakik.

Az átmenő forgalom pedig ennek többszöröse lehet, köszönhetően a vasútállomásnak illetve a buszpályaudvarnak. Mindazok ugyanis, akik a környező településekről közösségi közlekedési eszközökkel érkeznek Szolnokra, vagy távoznak a városból, nagy valószínűséggel megfordulnak itt. És hol van ez a forgalom a rendszerváltás előtti időkhöz képest.

A teret a 24 emeletesünk mellett az 1975-ös vasutasnapra átadott állomás, illetve az ugyancsak a 900 éves évfordulón felavatott emlékmű határozza meg leginkább. A Tanúhegy című alkotás Gyurcsek Ferenc szobrászművész és Kampis Miklós építész munkája, és a lábánál található, egyre megkopottabb vörös emléktábla szerint, a helyiek adakozásából emelték. Érdemes alaposan szemügyre venni a műalkotást, ugyanis lentről felfelé haladva Szolnok múltja elevenedik meg kőből faragott képeken. Alulról felfelé szélesedő szerkezete - ami nem a hegyek jellemzője - optimista megközelítése a jövőnek, azaz holnap is lesz még sok minden a város történetében, amit érdemes lesz megörökíteni.

A téren található továbbá az egykori Szolnok ABC és étterem épülete - ha jól gondolom, ez egyidős a 24 emeletessel és a térrel - illetve a másik oldalon a Csomóponti Művelődési Ház, ami azonban csak 1977-re készült el. Ahogy gyanúm szerint a tízemeletesek lábához illesztett üzletek is, amelyekben ma a Volán és az orvosi rendelő mellett a katonai ruhabolt is található.

A Jubileum tér a mából nézve nemcsak a város alapításának 900. évfordulójára emlékeztet, hanem arra a tíz-tizenöt éves időszakra is, amikor mai áron 3-400 milliárd forintot költöttek Szolnokon úgynevezett jóléti, tehát nem termelő beruházásokra.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Így közlekedtek
Szolnok közlekedik, anno: 1960. Akár ezt a címet is adhatnánk ennek a Fortepan.hu-n talált régi fotónak. Buszok érkeznek a Kossuth térre, ahol azért még a lócitrom is ott díszeleg az úton, a fekete fiáker mögött.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.

A Szoborpark további képei