Szobor Park Szolnok



A Gyermekévre emlékeztet

2014. szeptember 05.

Az ENSZ által Nemzetközi Gyermekévvé nyilvánított 1979-re tényleg úgy emlékszem, mintha lépten-nyomon a gyerekeket ünnepelték volna, mert valahogy mindig kiderült, az az év az övék. És ennek máig vannak nyomai Szolnokon is.

Valószínűleg, már olyanok is hordják a gyerekeiket a Jósika úti bölcsibe, akiknek a szülei még gyerekként őrizhetnek személyes emlékeket az 1979-es évről. Talán nekik is feltűnt már a bejárat mellett immár 35 éve függő tábla, ami arra emlékeztet, hogy az intézményt a Nemzetközi Gyermekévben építették (adták át).

Emlékeimben tényleg úgy él 1979, hogy nem lehetett olyan ünnepség vagy rendezvény, ahol ne hangzott volna el: az az év a gyerekeké. Ráadásul töménytelen mennyiségű "reklámtárgy" is népszerűsítette az évet: matricák, jelvények, szatyrok, sőt füzetek is. Ahogy most a neten próbáltam rákeresni az eseményre, szinte ömleni kezdtek a Nemzetközi Gyermekév tiszteletére kiadott bélyegek, érmék és egyéb tárgyak. El nem tudom képzelni, mennyi ideig készült a kor propaganda gépezete erre, és vajon melyik szervezetnél, mennyi pénz állt rendelkezésre. Azt azonban tudom, hogy kevés dolgot sikerült ilyen jól átvinni a köztudatba.

Amiben minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy a hetvenes évek végén még lendületben voltak a nagy szociális beruházások, és sorra készültek el az olyan közintézmények, amelyeket valahogy kapcsolatba lehetett hozni a gyerekekkel. Talán kevesen tudják, de ennek legjellegzetesebb szolnoki példája a mai Aba-Novák Kulturális Központ, amit 1979-ben, mint Megyei Művelődési és Ifjúsági Központot (MMIK) a Nemzetközi Gyermekév eseményei közé sorolva adtak át.

Nem ilyen léptékű a Jósika utcai bölcsőde, amit természetesen akkor is meg kellett volna építeni, ha éppen nincs a Nemzetközi Gyermekév. A környék fejlődése, a lakásállomány bővülése ugyanis újabb óvodai és bölcsődei férőhelyeket követelt. Persze biztos, hogy a tervezőknek és a beruházóknak is eszébe jutott - vagy felhívták rá a figyelmüket -, hogy milyen jó lenne az átadást és a Gyermekévet összekapcsolni. Gondolom, így kerülhetett a máig a helyén lévő, egyszerű emléktábla a bejárat mellé.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A megyei tervező helye
Néhány héttel ezelőtt, egy régi fotó okán háborogtam a Kossuth és a Kellner utcák sarkán álló tervezővállalati irodaháza miatt. Az itt látható, egyik olvasómtól kapott kép azonban azt is megmutatja, mi volt a mai emeletes épület helyén fél évszázada. Vitathatatlan, hogy valamit kellett kezdeni ezzel a résszel.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A legszolnokibb költő emlékezete
A Szabadság tér 2. szám alatti ház falán egy olyan nagyszerű szolnokira emlékeztet a lassan tízéves tábla, aki nemcsak költőként, közéleti személyiségként, de a legnehezebb időkben emberként is példát mutatott. És a kommunizmus egyfajta áldozataként fejezte be életét.

A Szoborpark további képei