[1xvolt]

Utcasoroló (100.): Madách utca

2019. december 04.

Szolnok nagyjából két évszázada lakott közterülete, amelyik éppen 125 éve viseli - megszakítás nélkül - Az ember tragédiája szerzőjének nevét. Hogy Madách Imre járt-e valaha Szolnokon, csak tippelni tudom. Szerintem igen. A nevét viselő utca azonban inkább épületei miatt érdekes.

Talán nem tévedek, ha azt mondom, Magyarország szinte valamennyi településén találhatunk Madách Imréről elnevezett közterületet. Szolnokon ez 125 éve lehetséges, aminél talán érdekesebb, hogy ennyi idő alatt egyszer sem változtatták meg ezt az elnevezést. Ami ugye nem mondható el az elejénél lévő keresztező utcáról - Baross/Beloiannisz -, miként az utolsó házszáma utáni közterületről - Szent Ferenc/Koltói Anna/Templom - sem. És, ha kicsit jobban megnézzük a "párhuzamos" utcák múltját, akkor azok esetében is minimum egy XX. századi átkeresztelést tudunk említeni. Mindezek alapján nem túlzás azt mondani, hogy Madách Imre azon kevés, neves magyarok közé tartozik, aki államformáktól és rendszerektől függetlenül mindenkinek elfogadható.

A Madách utcának azonban nem ez volt az első neve. Az első két, úgynevezett katonai felmérés alkalmával született Szolnok térképeken ugyanis már kivehető a helye. Így talán kijelenthetjük, hogy a környéke legalább kettőszáz éve a város részeként lakott. Sőt, a Belvárosi, avagy Ferences templomhoz vezető, akár lovas kocsival is járható út két oldalán házak is álltak már itt a XIX. század első éveitől. És mint Cseh Géza sokat citált Szolnok város utcanevei című könyvből tudjuk, 1863-ban és 1874-ben Kisrózsa, majd 1891-ben Rózsa néven hivatkoznak rá. Mielőtt pedig Madách nevét kapta volna a város elöljáróitól, Szomorú Jézus néven volt ismert.

Minden bizonnyal azért, mert az Madách utca utolsó páratlan és a Mészáros Lőrinc utca szintén utolsó páros számú telkei által közrezárt kis "terecskén" található Szolnok egyik legérdekesebb, és minden bizonnyal legrégebbi köztéri alkotása. Aminek pontos életkorát nem tudjuk megmondani, de egyes források szerint 1800-ban már megvolt. Mai helyére viszont csak később, valamikor a XIX. század közepén vagy második felében került, amikor a fölötte lévő baldachin is elkészült. És bár sok néven emlegették és emlegetik, az utcanévadás miatt a Szomorú Krisztust tekinthetjük a leginkább autentikusnak.

A Baross utcától, a Hősök terével szemben induló, és a Belvárosi nagytemplomig, azaz a Templom utcáig tartó Madách utcának van két közterületi érdekessége. Az egyik a már emlegetett kis "terecske" a végén, aminek következtében az az érdekes helyzet állt elő, hogy a Madách utca páratlan oldala jóval hosszabb, mint a páros. Merthogy ez utóbbi ott ér véget, ahol a Mészáros Lőrinc út "kiágazik belőle". A másik a Mária utcát és a Sütő utcát összekötő, a Madách utca közepe táján mindkét irányba nyíló "sikátor", azaz megmaradt gyalogút. Ami miatt sokszor gyalog és kerékpárral is gyorsabb eljutni a belvárosba, mint autóval, hiszen itt át lehet vágni a házak között. A bizonyos helyeken Madách közként is emlegetett sikátor a régi szolnoki utcaszerkezet emléke, ami szerintem legalább annyira védendő, mint egy-egy szép régi ház. Merthogy itt tényleg a régi szolnokiak lábnyomában járhatunk.

Annak ellenére, hogy az utca legalább kétszáz éves nem nagyon őrizhetett meg régi házakat. A legrégebbi talán a 22-es szám alatt található alápincézett, L alaprajzú polgárház, ami már felismerhető azon az előző századforduló környékén készült képeslappá lett fotón, amit a Nagytemplom tornyából készítettek. Egy régebbi, de inkább csak a húszas-harmincas évekből megmaradt ház található még a páros oldalon, illetve három hasonló korú az utca páratlan végén. Ahol egyébként a város egyik legszebb régi házmentése, illetve a régi épületek közé illő beépítése is megtalálható.

A Madáchra ma jellemző - és még be sem fejeződött - "társasházasítás" 1960-ban kezdődött, amikor az utca elején, papíron egy Baross utcai telken felépült a város legérdekesebb lépcsőházával büszkélkedő társasháza. Érdemes az épület hátsó részére a Madách utca felől egy pillantást vetni, és felfedezni a bauhaus kései hatását. Az a lépcsőház esküszöm, úgy néz ki, hogy bármelyik harmincas évekbeli modern városrésznek, irodaháznak vagy ipartelepének dicsőségére válna. Egyébként nem kevésbé érdekes - sőt a maga nemében szép és különleges - a Madách utca 1-es számú telkén álló társasház is, amihez hasonlókat meg leginkább a budai hegyvidék környékén lehet találni.

Nehéz ilyen lelkesedéssel írni az utca többi, újabb társasházairól, amelyeket kis túlzással "szolnoki arculatúnak" is nevezhetnénk, és egy kivételével mindegyik tervezőjét szégyenpadra ültetném. Miként a terveket jóváhagyó hatóságok és városi "főépítészeket" is, mert sajnos miattuk lett a Madách utca az 1960 utáni társasházépítés állatorvosi lova. Ahol nagyjából minden borzalmat elkövettek, amit csak lehetett. Amin igazán nem sokat ront nyolcvanas évek végén, az egyébként szintén gyönyörű nagyposta mögé épült telefonközpont barna tömbje. Ami meg a technológiai változás mementója lehetne, hiszen mindaz, amit annak idején ebben el kellett helyezni, ma talán egy szekrényben is elfér. Nem is csoda, hogy nehezen találja új funkcióját az a hatalmas épület.

Mindezek mellett érdemes még két - de lehet, hogy három - apróságot a Madách utcával kapcsolatban megemlíteni. Az egyik a Baross utcai torkolatnál, a páratlan oldalon, a TIT székház tövében lévő, az utóbbi fél évszázadban soha sem működött szökőkút. Amelyeket ennyi idő után valahogy megmentenék. A másik pedig a Csicsman Györgynek köszönhető emléktábla, ami nem oly régen került Dr. Küry Albert (1867-1926), egykori vármegyei alispán házának a falára. Ami jelenleg egyedülálló a maga nemében, hiszen Szolnok vagy a Szolnok központú megye vezetőinek ez az egyetlen ilyen emléktáblája. Pedig...

De hát nem juthat mindig, minden időben az eszünkben. Én például a mai napig "a fejemet verem a falba", hogy a Madách közben lévő kőolajos óvoda kerítését nem mentettem meg. Amit annak idején a cég szocialista brigádjai barkácsolhattak össze társadalmi munkában, és a cég életéből örökítettek meg egy-egy "jelenetet". A fúrótoronyra a mai napig emlékszem, és síratom, mert milyen jól mutatna valahol egy ilyen különös, de kézzelfogható emlék a Madách utca elmúlt évtizedeiből.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A Szapáry fejlődése
Szolnok korzóján, a Szapáry úton valamikor 1912 és 1917 között kivágták az összes fát, amiket aztán több tucat csemetével pótoltak. Szerintem a közművek építése lehetett ennek az oka, hiszen e képeslappá lett fotón úgy tűnik, gyönyörű úttest épült a korzó két járdája és leendő fasora közé.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Petőfi Szolnokon
Negyvennégy éve, hogy a szolnoki március 15-ei ünnepségek a mai ÉPFA iskola bejáratánál, Simon Ferenc Petőfi-portréjánál kezdődnek. Ezen kívül három másik arcképe/szobra is van a költőnek a városban. Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Petőfi Sándor minden szolnoki látogatására jut egy.

A Szoborpark további képei