[1xvolt]

Nyár'12: Szolnoki házak (7.): A lerombolt Madas-ház

2012. július 11.

A hatvanas évek második fele után születtek nem emlékezhetnek a Baross úton épült, de már a Beloiannisz úton lerombolt Madas-házra. A 33-as boltról készült fotók és a Hófehérke gyerekruházati üzlet miatt azonban a kollektív emlékezet része az épület, amelynek a helyén ma négysávos út halad.

NYÁRI ISMÉTLÉS

Internetes fórumokon és a város múltját idéző beszélgetésekben is gyakran előkerül a Madas-ház. Két kérdésben szokott vita lenni: az egyik, hogy pontosan hol is állt ez a ház, így hol volt hatvanas években a 33-as számú ruházati bolt, a másik pedig, hogy mikor és miért bontották el ezt az impozáns bérházat.

Őszintén bevallom, az első fotók alapján, amelyek túl közelről, azaz a környezete nélkül ábrázolták a házat, nem tudtam belőni az épület helyét. Aztán, ahogy egyre több kép került elő róla, már sejtettem, hogy valahol a Baross utca elején, az úgynevezett 1-es ABC-vel szemben állhatott. Ebből azonban azt a téves következtetést vontam le, hogy az épület a pártbizottság - fehérház - építésének lett az áldozata 1965 körül. Ám egy későbbi kép, amelyen a háttérben már a Vízügyi székház is látható cáfolta ezt a feltevést, hiszen azt közel egy évtizeddel később (1973-75) emelték.

A megoldásban Szolnok harmincas években készült térképe, illetve Bojtos Gábortól - a megyei levéltár munkatársától - kapott fotók segítettek. Ezek alapján ugyanis egyértelmű, hogy a Madas-ház, azaz a Baross utca 7. szám a Sütő utca torkolatával szemben, kicsit a vasútállomás felé volt. A fotók és a térképek a fenti tévedésre is magyarázatot adnak: a pártház nem Baross utcai telekre, hanem az azzal párhuzamos utcában épült fel. Ebből és a levéltári fotókból pedig az is egyértelműen kiderül, hogy a Madas-házat később tüntették el.

Bojtos Gábor a mikor kiderítésében is nagy segítségemre volt. Előkereste ugyanis a Néplapnak azokat a számait, amelyek a ház elbontásáról számolnak be. Ezek alapján pedig egyértelmű, hogy a Madas-ház a 4-es út bővítésének esett áldozatul, és 1973 decemberében robbantották fel. Akkor, amikor a mögötte lévő területen már gőzerővel folyt a Pelikán Szálló és a Vízügyi Székház építése, továbbá döntés született a Centrum Áruház és a pártház előtti aluljáró megépítéséről. A korabeli újságokból az is kiderül, hogy 1973 nyarán a 33-as ruházati boltban még sikeres szezonvégi kiárusítást tartottak, sőt az üzletet működtető Ideál Kiskereskedelmi Vállalat azt tervezte, hogy december 24-én este ötig várja a vásárlókat itt, a Madas-házban. Ez utóbbiból azonban nem lett semmi.

A Madas-ház pusztulástörténete nagyban összekapcsolódik a szolnoki áruházak történetével is. A kiskereskedelmi vállalat ugyanis összesen 12 millió forintot kapott a Madas-házban lévő üzletek elvesztéséért cserébe a 4-es számú utat építtető Közlekedési és Postaügyi Minisztériumtól, illetve a várostól. Már csak azért is, hogy a főút új nyomvonalának útjában álló ház lebontásáig új áruházakat építsen. Ez azonban csak nehézségek árán történt meg, így 1973. november 7-én megnyitotta kapuit a Ságvári körúti foghíjtelken épített sportbolt, majd némi csúszással a Kossuth téri Sztár áruház. (Ennek a történetére egy másik cikkben még visszatérnék!)

A Madas-ház története természetesen nem lenne teljes, ha nem adnánk választ arra, honnan kapta az épület a nevét. Ebben is Bojtos Gábor volt segítségemre, aki több dokumentumot is előkeresett a ház múltjával kapcsolatban a levéltár gyűjteményéből.

A ház az építtetőjéről, Madas Mihályról kapta a nevét. Róla jelenleg annyit tudunk, hogy 1880-ban született Nagyszalontán, 1898-ban szabadult fel, mint kőműves tanuló, 1906-tól önálló iparos, a múlt század harmincas éviben pedig Szolnok egyik legismertebb építési vállalkozója, és legkeresettebb mestere. Az első világháborúban a 29-es gyalogezredben szolgált, a harmincas években pedig előbb a megyei önkormányzatnak majd a városi testületnek volt a tagja. A korabeli dokumentumok szerint számos impozáns középületet és magánépületet köszönhet neki a város, amelyek közül az egyik lehetett a Baross utca 7. szám alatt felépült, alápincézett, háromemeletes bérház. Ezen kívül nagy valószínűséggel köze lehetett a régi mentőállomással szembeni, a belső udvaron hosszan elnyúló, szerény kivitelű bérházhoz és a valamikori vágóhíd építéséhez is.

Sajnos ma még feldolgozatlan Madas Mihály további életútja, így nem tudni, mikor és hol halt meg. Ugyanígy ismeretlen a Madas-ház szerepe a szolnoki gettóban, illetve az épület államosításának története.

Egy dologra azonban nagyjából biztos választ adhatunk. A Madas-házat csak akkor lehetett volna megmenteni, ha a 4-es utat a hetvenes években nem kiszélesítik, hanem a belvárost elkerülve, valahol a Zagyva partján vezetik el, ahogy volt is szó erről a tervezési időszakában.

(A cikk először 2012. február 10-én jelent meg.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Volt egy tér?
A valamikor a XX. század elején, a bíróság épületéről készült fotót nézegetve nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy a mai Dózsa György út páros oldalára egykor teret képzelt valaki.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.

A Szoborpark további képei