[1xvolt]
Nyár'12: Szolnoki házak (7.): A lerombolt Madas-ház
2012. július 11.
A hatvanas évek második fele után születtek nem emlékezhetnek a Baross úton épült, de már a Beloiannisz úton lerombolt Madas-házra. A 33-as boltról készült fotók és a Hófehérke gyerekruházati üzlet miatt azonban a kollektív emlékezet része az épület, amelynek a helyén ma négysávos út halad.
NYÁRI ISMÉTLÉS
Internetes fórumokon és a város múltját idéző beszélgetésekben is gyakran előkerül a Madas-ház. Két kérdésben szokott vita lenni: az egyik, hogy pontosan hol is állt ez a ház, így hol volt hatvanas években a 33-as számú ruházati bolt, a másik pedig, hogy mikor és miért bontották el ezt az impozáns bérházat.
Őszintén bevallom, az első fotók alapján, amelyek túl közelről, azaz a környezete nélkül ábrázolták a házat, nem tudtam belőni az épület helyét. Aztán, ahogy egyre több kép került elő róla, már sejtettem, hogy valahol a Baross utca elején, az úgynevezett 1-es ABC-vel szemben állhatott. Ebből azonban azt a téves következtetést vontam le, hogy az épület a pártbizottság - fehérház - építésének lett az áldozata 1965 körül. Ám egy későbbi kép, amelyen a háttérben már a Vízügyi székház is látható cáfolta ezt a feltevést, hiszen azt közel egy évtizeddel később (1973-75) emelték.
A megoldásban Szolnok harmincas években készült térképe, illetve Bojtos Gábortól - a megyei levéltár munkatársától - kapott fotók segítettek. Ezek alapján ugyanis egyértelmű, hogy a Madas-ház, azaz a Baross utca 7. szám a Sütő utca torkolatával szemben, kicsit a vasútállomás felé volt. A fotók és a térképek a fenti tévedésre is magyarázatot adnak: a pártház nem Baross utcai telekre, hanem az azzal párhuzamos utcában épült fel. Ebből és a levéltári fotókból pedig az is egyértelműen kiderül, hogy a Madas-házat később tüntették el.
Bojtos Gábor a mikor kiderítésében is nagy segítségemre volt. Előkereste ugyanis a Néplapnak azokat a számait, amelyek a ház elbontásáról számolnak be. Ezek alapján pedig egyértelmű, hogy a Madas-ház a 4-es út bővítésének esett áldozatul, és 1973 decemberében robbantották fel. Akkor, amikor a mögötte lévő területen már gőzerővel folyt a Pelikán Szálló és a Vízügyi Székház építése, továbbá döntés született a Centrum Áruház és a pártház előtti aluljáró megépítéséről. A korabeli újságokból az is kiderül, hogy 1973 nyarán a 33-as ruházati boltban még sikeres szezonvégi kiárusítást tartottak, sőt az üzletet működtető Ideál Kiskereskedelmi Vállalat azt tervezte, hogy december 24-én este ötig várja a vásárlókat itt, a Madas-házban. Ez utóbbiból azonban nem lett semmi.
A Madas-ház pusztulástörténete nagyban összekapcsolódik a szolnoki áruházak történetével is. A kiskereskedelmi vállalat ugyanis összesen 12 millió forintot kapott a Madas-házban lévő üzletek elvesztéséért cserébe a 4-es számú utat építtető Közlekedési és Postaügyi Minisztériumtól, illetve a várostól. Már csak azért is, hogy a főút új nyomvonalának útjában álló ház lebontásáig új áruházakat építsen. Ez azonban csak nehézségek árán történt meg, így 1973. november 7-én megnyitotta kapuit a Ságvári körúti foghíjtelken épített sportbolt, majd némi csúszással a Kossuth téri Sztár áruház. (Ennek a történetére egy másik cikkben még visszatérnék!)
A Madas-ház története természetesen nem lenne teljes, ha nem adnánk választ arra, honnan kapta az épület a nevét. Ebben is Bojtos Gábor volt segítségemre, aki több dokumentumot is előkeresett a ház múltjával kapcsolatban a levéltár gyűjteményéből.
A ház az építtetőjéről, Madas Mihályról kapta a nevét. Róla jelenleg annyit tudunk, hogy 1880-ban született Nagyszalontán, 1898-ban szabadult fel, mint kőműves tanuló, 1906-tól önálló iparos, a múlt század harmincas éviben pedig Szolnok egyik legismertebb építési vállalkozója, és legkeresettebb mestere. Az első világháborúban a 29-es gyalogezredben szolgált, a harmincas években pedig előbb a megyei önkormányzatnak majd a városi testületnek volt a tagja. A korabeli dokumentumok szerint számos impozáns középületet és magánépületet köszönhet neki a város, amelyek közül az egyik lehetett a Baross utca 7. szám alatt felépült, alápincézett, háromemeletes bérház. Ezen kívül nagy valószínűséggel köze lehetett a régi mentőállomással szembeni, a belső udvaron hosszan elnyúló, szerény kivitelű bérházhoz és a valamikori vágóhíd építéséhez is.
Sajnos ma még feldolgozatlan Madas Mihály további életútja, így nem tudni, mikor és hol halt meg. Ugyanígy ismeretlen a Madas-ház szerepe a szolnoki gettóban, illetve az épület államosításának története.
Egy dologra azonban nagyjából biztos választ adhatunk. A Madas-házat csak akkor lehetett volna megmenteni, ha a 4-es utat a hetvenes években nem kiszélesítik, hanem a belvárost elkerülve, valahol a Zagyva partján vezetik el, ahogy volt is szó erről a tervezési időszakában.
(A cikk először 2012. február 10-én jelent meg.)
Album

Honnan hová?
Ha lenne az 1900-as évek elejéről származó szolnoki utcajegyzékem, talán könnyebben tudnám beazonosítani, hogy hol készült ez a képeslap. Mert így csak a felirat árulja el, hogy Szolnokon, a Vasúti fasorban, valamikor a XX. század első éveiben kattant a gép.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Titokzatos Galaxis
Valószínűleg Szolnok egyik legismertebb köztéri alkotása a vasútállomás főbejárata előtt lévő, szökőkútba állított fémszerkezet. Ami bár a rendszerváltás előtt is több szolnoki könyvbe belekerült, sem a címében, sem az alkotójában, sem felállítása dátumában nem lehetünk biztosak.