Szobor Park Szolnok



Titokzatos Galaxis

2021. november 17.

Valószínűleg Szolnok egyik legismertebb köztéri alkotása a vasútállomás főbejárata előtt lévő, szökőkútba állított fémszerkezet. Ami bár a rendszerváltás előtt is több szolnoki könyvbe belekerült, sem a címében, sem az alkotójában, sem felállítása dátumában nem lehetünk biztosak.

A szolnoki vasútállomás főbejáratával szemben, a zebra túloldalán, a kerékpártárolók takarásában egy szökőkútban áll a valamiért sokak által Galaxisnak nevezett köztéri alkotás. A szoborral kapcsolatban a helyén - ami a felállítása óta változatlan - kívül egyetlen dologban lehetünk biztosak: már a hetvenes évek végén is ott állt. Erre a személyes emlékezeten kívül leginkább azok a Szolnokról szóló könyvek a bizonyítékok, amelyekben sorra felbukkan a szökőkútba helyezett fémszerkezet képe. Ezek a könyvek azonban mind 1975-76 után készültek, azaz abban is biztosak lehetünk, hogy ez a szobor sem a vasútállomás avatására, sem a Jubileum tér átadására, sem a város első írásos említésének 900 éves évfordulójára nem készülhetett. A kihelyezés dátumának jelenleg egyetlen ismert forrása a 2006-ban Hering Krisztina szerkesztésében megjelent Szép köztéri szobrok Jász-Nagykun-Szolnok megyében című kötet, amely 1977 januárjára teszi az alkotás átadását. Hogy mire alapozva, nem tudom, hiszen szinte sehol, semmi korabeli nyoma nincs a szobor avatásának.

Ugyancsak rejtélyes számomra, hogy mikor és miért került be a szolnoki közbeszédbe a műtárgy Galaxis elnevezése. Ha nagyon akarom, persze beleláthatom a csillagok, csillagközi gázok, porok és láthatatlan sötét anyag nagy kiterjedésű, gravitációsan kötött rendszereit, miként vas építőanyagok maradékából összeállított geometrikus tárgynak is gondolhatom. Vagy a Föld, a Naprendszer, a mozgás és még sok egyéb megtestesítőjének. Amiben az a legidegesítőbb, hogy érthetetlen, miként fordulhat elő, hogy egy közel négy méter magas, több mázsás köztéri szobor ennyire nyomtalanul szülessen és létezzen. Mert vagy én keresek évek óta rosszul a világhálón, vagy valóban csak a körülötte lévő szökőkút olykor hányattatott sorsa került be a forrásokba.

Mindezek alapján talán az sem meglepő, hogy a cím és a felállítás dátuma mellett az alkotóban vagy alkotókban sem lehetünk biztosak. A sokat citált Köztérkép szoborgyűjtő oldal szerint Schneller Vilmos építész és Móritz László szobrász alkotásával van dolgunk. Schneller ugye a vasútállomásunk Ybl-díjas tervezője, így akár lehetett is a térplasztika egyik alkotója, tervezője. Bár nem teljesen világos, hogy mi motiválta a "szobrászkodásra", és miért csak évekkel a legfontosabb épülete után került utcára a szobra. Móritz László szobrászról viszont a világháló nem tud, ilyen néven maximum építészre bukkanhatunk, aki persze ugyanúgy lehetett a szobor alkotója, mint Schneller. De esetében is kérdés lenne, hogy miért? És miért kellett az amúgy nagyon komoly köztéri alkotással (Tanúhegy) már megjelölt Jubileum térre egy második szobor? Avagy a Galaxis még az állomás építkezésének a "része"? Amire az igent egyetlen dolog miatt tudnám kimondani: a vasútállomásnál jóval kisebb beruházásokhoz is dukált akkoriban egy képzőművészeti alkotás, márpedig ezt itt - ha a Galaxist nem tekintjük annak - hiányzik.

Nem ez Szolnok egyetlen titokzatos, a hetvenes években született, non figuratív alkotása. De hogy a szolnoki vasútállomás forgalma miatt a legismertebb, abban egészen biztos vagyok. Részben ezért is szenteltem neki ezt a posztot. Mert hátha valaki bizonyítékokkal tudja alátámasztani, hogy ez a kékes-szürkés, egyes leírások szerint 3 méter 70 centis fémszerkezet mikor és miért került a Jubileum tér sarkába, és ki, kik az alkotói, és ő vagy ők milyen címet adtak neki.

Még hogy Szolnoknak nincsenek a közelmúltból is megfejthetetlen titkai!

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az Album 317. képe
Az ünnepek körüli munka- és szabadnapok átrendezése miatt a blogSzolnok szempontjából ez hétfő szombat. Ha pedig szombat, akkor illik új képet feltölteni az Album rovatba. Éppen 317. alkalommal. Egy olyan képeslapot választottam - szerintem 1908-ból -, ami jól mutatja, mit lehet szeretni ezeken a régi felvételeken.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Intelmekre mutató államalapító
A szolnoki Vártemplom előtt 2001 óta álló Szent István-szobor lefelé mutató jobbja arra emlékeztet, hogy a hatalmon lévőknek lassan ezer éve rendszeresen olvasgatniuk kellene az Imre herceghez írt intelmeket. Néha azon is elgondolkodom, kire hasonlít a szolnoki Szent István arca.

A Szoborpark további képei