[1xvolt]

Szolnoki házak (63.): Az első szocialista hotelünk

2024. szeptember 03.

Mindössze 15 hónap telt el az első kapavágás és a tiszaligeti Hotel Touring megnyitása között. A végül 9 millió forintos beruházást nem a Szolnokon rendezett ejtőernyős világbajnokság ösztönözte, azonban az átadását biztosan siettette. Ma a Debreceni Egyetem kollégiuma.

Szolnok hetvenes évek eleji idegenforgalmáról viszonylag kevés adat érhető el, de biztosak lehetünk abban, hogy a város turisztikai fejlesztése a hatvanas évektől napirenden volt. Egyértelműen ezt szolgálta a város harmadik, egyben legnagyobb területű strandjának a megnyitása 1964-ben a Tiszaligetben, amivel Szolnok egyszeriben a legtöbb épített fürdővel rendelkező vidéki város lett. A strand magával hozta a kemping - idővel faházakat is lehetett bérelni - megnyitását, de kis túlzással az idegenforgalmat szolgálta a Tiszaliget végében lévő úttörőtábor is, ami évente több ezer nem szolnoki gyereket és fiatalt fogadott. De a vállalati üdülőket is említhetjük itt, hiszen rendszeresen nyaraltak bennük a baráti szocialista országok (elsősorban Lengyelország, az NKD és Csehszlovákia) munkásai, akik általában csereüdülésre érkeztek - örömmel - a "legvidámabb barakkba".

Minőségi, vagy ahhoz közelítő szállodával azonban nagyon rosszul állt a város. Miközben 1972-ben 13.400 külföldi és 3.000 magyar vendég vette igénybe a Tiszaligeti camping szolgáltatásait, mindössze egy, 28 szobás szálloda működött a városban. A Nemzeti nagyszálló ekkor már irodaházként funkcionált, az1969-ben építeni kezdett Pelikán szálló beruházása pedig éppen csúszásban volt, így csak a Hungar Hotels által működtetett Hotel Tisza várta a Szolnokon aludni akaró vendégeket. Ráadásul a magán vendégszobák kiadása se nagyon működött, hiszen a nagy építkezések miatt jobban megérte vállalatoknak és rajtuk keresztül munkásoknak évekre kiadni egy-egy helyiséget, mint a bizonytalanul érkező, legfeljebb néhány éjszakát fizető turistákra várni.

Ennek ellenére 1972-ben döntés született egy harmadik szolnoki szálloda felépítéséről, aminek a beruházója az Idegenforgalmi Vállalt lett, és az első pillanattól tudható volt, hogy egy alacsonyabb komfortfokozatú hotelben gondolkodnak. A 102 személyes turistaszálló bekerülési költségét 1973 elején 8,5 millió forintra tippelték - ekkor Szolnok éves költségvetése 146 millió forint körül mozgott -, amihez a város nemcsak a fejlődő Tiszaliget egyik telkét biztosította, de 2 millió forintot is, ami nagyjából egy 100 személyes óvodára is elég lett volna. Mindenesetre a városi tanács döntése után alig két hónappal, 1973. április 18-án el is kezdődött a földszint plusz kétemeletes, valóban modern hotel építése.

És nemcsak mai, de akkori szemmel nézve is nagyon gyors munkát végzett a szolnoki ÉPSZER vállalat, hiszen már 1974 júniusában megtörtént az épület műszaki átadása. Úgy, hogy közben szinte minden szolnoki építkezés átadása csúszott, hol építőanyaghiány, hol a nem megfelelő tervek vagy a munka összehangolása, sőt néha munkaerőhiány miatt is. Csak emlékeztetőül: a Hotel Touringgal párhuzamosan épült a vasútállomás, a Tiszaligeti sportcsarnok, a piac, a Kultúrcikk áruház, a Centrum, a Domus, több óvoda, rengeteg lakás és a 4-es számú főút is. A kivitelezők úgy tettek csodát, hogy a beruházási költségeket is csak félmillió forinttal lépték túl, azaz végül 9 millióba került a város első, szocializmus idején átadott szállodája. Csak összehasonlításképpen: az egy évvel később átadott Tiszaligeti Sportcsarnok 32 millió forintjába került a Magyar Testnevelési és Sport Hivatalnak.

A műszaki átadást július első napjaiban tartották, aminek kapcsán a megyei napilap megemlítette, hogy minden szobához saját, kékcsempés fürdőszoba tartozik, bútorai pedig - az akkor még nem átadott - Pelikán szálló egyedileg gyártott berendezéseihez hasonlítanak. A tényleg turistaszállónak tekintet intézményhez egyetlen vendéglátóipari egység, egy presszó tartozott, így nem véletlen, hogy szinte az utolsó pillanatig 2 csillagos besorolású maradt.

A Hotel Touringról még ma is sokszor az hangzik el, hogy az 1974-ben Szolnokon rendezett ejtőernyős világbajnokság miatt épült, aminek semmi nyoma nincs. Az azonban több tudósításból is kiolvasható, hogy a valóban nagyszabású sportesemény nagyban hozzájárult az eredeti átadási határidő előtti nyitáshoz. És az is tény, hogy a szálloda első vendégei a világverseny résztvevői voltak, akik július végén foglalták el először a Tiszaliget bejáratánál lévő, egyébként 21 embernek munkát adó hotel szobáit.

Hogy 1974-ben égető szükség volt a Hotel Touring megnyitására azt jól mutatja: július végén, tehát a megnyitás után arról számolhatott be az Idegenforgalmi Vállalat, hogy október 20-ig minden szobát előre lefoglaltak. Sajnos nem tudom, hogy 150 forint egy kétágyas szobáért, illetve 30 forint egy pótágyért éjszakánként mennyire volt húzós 1974-ben, az azonban biztos, hogy az alig 70 vendég fogadására alkalmas Tisza szálló komoly konkurenciát kapott. Az más kérdés, hogy alig egy évvel később, amikor megnyílt a Pelikán szálló 156 szobája, illetve a MÁV strand közelében egy 23 szobás sportszállót is átadtak, sőt a Holt-Tiszán túl már az autós motel is működött, mennyire volt még keresett és versenyképes a Touring, amin természetesen Szolnokon gyártott, sárga neonfelirat világított.

Az biztos, hogy a rendszerváltást is túlélte a hotel, és talán még a 2010-es években is fogadott vendégeket. Annak sajnos nem találtam nyomát, hogy miként került a Szolnoki Főiskola tulajdonába, ami aztán Liget Hotelként tanszállóként működtette illetve uniós forrásból fel is újíttatta az épületet. Az azonban biztos, hogy ez a tulajdonosváltás is kellett ahhoz, hogy fél évszázaddal a megnyitása után már ne szállodaként, hanem a Debreceni Tudományegyetem szolnoki kollégiumaként működjön a tiszaligeti Hotel Touring.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Egy ház sem áll már
Ezt a képeslapot nézegetve két dologban lehetek biztos. Az egyik, hogy a felhasznált fotó nem készülhetett 1909 előtt. A másik pedig, hogy a szerintem 100 éves képeslapon látható szolnoki házak közül negyven éve tüntették el az utolsót, azaz az itt látható tucatnyi épületből ma már egy sem áll.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Így múlik?
Szolnok belvárosában, igaz, egy mellékutcában, de ott, ahol valamikor fontos kis üzletek (itt vettem az első pintyemet) és legendás presszó működött, majd szépreményű, igényes vendéglő is nyílt, ma üres a ház, eladók/kiadók a helyiségek. Ez a Sütő utcai épület a szolnoki kereskedelem és vendéglátás lakmuszpapírja, ami szerintem éppen azt mutatja, baj van. Nem a hellyel, nem az egykori üzemeltetőkkel, hanem Szolnok vásárlóerejével és igényeivel.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki ötvenhatos emlékhely
A hivatalosan nem létező közterületen tulajdonképpen négy "alkotás" áll, amelyek immár együtt jelentik a szolnoki ötvenhatos emlékhelyet. Első darabja nemcsak Szolnokon volt első, de az országban is, és máig a város legolcsóbban és leggyorsabban elkészült emlékműve.

A Szoborpark további képei