[1xvolt]

Két emlékmű áthelyezése között

2025. március 05.

Szolnok második világháború utáni történetének első korszakát, amikor szocialista nagyvárost kezdtek faragni belőle, két régi emlékmű áthelyezése is határolhatja. Ebben a 15 évben átfogó változások csak az ipartelepen történtek, ám a belvárosban már születtek brutalista középületek.

Szolnokon a második világháború harci cselekményei nagyjából öt hónapig tartottak, de ez és az üldöztetések elegendőek voltak ahhoz, hogy az 1939-ben nagyjából negyvenezres városban 1944 végére körülbelül négyezren maradjanak. Szolnokon tehát nagyjából fél évvel előbb ért véget a fegyverropogás, mint Magyarország legtávolabbi pontjain és Európában, de ezt úgy is olvashatjuk, hogy itt hat hónappal tovább tartott a szovjet megszállás, ennyivel több idő volt a "szocializmus alapjainak a lerakására".

A magam részérül - elsősorban építészeti szempontból - a szocialista Szolnok születésének időszakát 1944 és 1959 közötti másfél évtizedre tenném. És jelképesen a korábbi Tisza István, ma Hősök terén álló Első világháborús emlékmű áthelyezésének ismeretlen időpontjától - valamikor 1944 végén vagy 1945 elején történhetett - a Kossuth téri 68-as gyalogezred obeliszkjének 1959. május 15-ei áthelyezése közé tenném. Az első időpont egyértelműen jelzi, hogy új rendszer kiépítése kezdődött a városban. A második pedig épp annyira zárása annak a 15 évnek, mint nyitánya az azt követő harmincnak, amikor a város átépített főterét már a Munkásmozgalmi emlékmű határozza meg.

A háború utáni első évek természetesen leginkább csak az újjáépítésről és a tervezésről szóltak. Kiderült például - miként erre Csönge Attila is rámutatott -, hogy a város még első világháború előtt körvonalazni kezdett fejlesztési tervét nem dobják ki, így a Zagyván túli területeket a déli iparterületekkel összekötő tengely, a későbbi Ságvári körút meg fog épülni. Sőt a Scheftsik-telepen túl kezdődhet meg az első lakótelep-szerű fejlesztés. Ugyancsak nem került le a napirendről a várostól délre eső területek iparosítása, aminek köszönhetően majd ezen a részen, akkor még jóval a város beépített területén túl kezdték el fejleszteni a Tiszamenti Vegyiműveket. (A mellékelt kép a "vegyi lakótelep" egy részletét mutatja.)

Az újjáépítéshez tartozott a korábban elkezdett beruházások befejezése is. Így 1948-ben - évtizedes vajúdás után - átadták az eredetileg Felsőkereskedelmi iskolának szánt, bauhaus stíluselemeket magán hordozó Közgazdasági Technikum épületét a Baross úton. Ugyancsak a háború utáni években fejezték be a Cukorgyári Nyugdíjpénztár bérházát, amit ma is a Hatvanas épületeként emlegetünk, miként a Lengyel légió utcában lévő art deco lakóházat is. Ha pedig nagy újjáépítést szeretnénk ebből a korból említeni, akkor a ma már nem létező Tüdőkórházat kell citálnunk, amit az 1941-ben átadott honvédkórház romjain 1948. július 31-ére "építettek" fel.

Az első lakásépítések a negyvenes évek végén ugyan elkezdődtek a Zagyván túli városrészben, ám ez "nagyobb" léptékűvé csak az ötvenes évek közepétől, a későbbi Ságvári körúton, a mai piac és a Várkonyi tér közötti részen épült sztálinbarokk szalagházakkal vált. Egy-két helyen ugyan épültek a városban társasházak azt ötvenes évek vége előtt - például az evangélikus templom és a Kossuth út között vagy a Batthyány utcában -, ám hiába emelkedett a város lakossága gyors ütemben, elegendő lakást sem az első, sem a második hároméves terv, és az első ötéves terv idején sem sikerült átadni, ami komoly feszültséget és elképesztő megoldásokat eredményezett.

Presztízsberuházásnak tekinthető jóléti - vagy nem ipari - beruházásból nem sok volt ebben a 15 évben. Valószínűleg azért, mert az újjáépítés utáni erőltetett iparosítás idején ez nem volt prioritás, majd amikor már az lett, a forradalom és az azt követő átrendeződés miatt kevés idő volt az ilyesmire. Ugyanakkor máig meghatározó épületek születtek ekkor: a Kossuth téri irodaház, az SZTK, a Magyar Rádió egykori stúdiója és a néhai Ságvári Művelődési Ház. De nyugodtan ide sorolhatjuk a végül meg nem valósult álmok közé bekerülő, sztálinbarokk stílusban megálmodott, új szolnoki állomás egyetlen megépült tömbjét, a Czigler-féle irodaházat is, vagy éppen a későbbi szovjet katonai kórházat, ami a Tüdőkórház parkja mellett eredetileg a Magyar Néphadsereg kórháznak épült, majd 1956-ban néhány hétig városi kórházként funkcionált.

A korszakot a nagy, végül meg nem valósult álmok is jellemzik, amelyek közül csak az egyik volt a Cziegler Endre tervezte, soha fel nem épített pályaudvar. A szolnoki villamos építésének ismételt napirendre vétele - Szikszai Mihály utal rá - vagy a Sebők Balázsnál olvasható, a vasútállomást és a déli iparterületeket összekötő trolibusz terve a mából nézve is jó ötlet lett volna. Utóbbit anno azzal indokolták, hogy Szolnok Miskolc után a második leggyorsabban iparosodó város volt az ötvenes évek elején. De nem lett semmi a tiszaligeti Campusból sem, amit talán nemcsak a pénzhiány, de a Közlekedési Műszaki Egyetem rövid szolnoki élete is indokolt. És, ha már meg nem valósult álmok: Cseh Géza tanulmányából tudjuk, hogy az ötvenes évek elején hol és miért nem lett Sztálin-szobor Szolnokon.

Ha kíváncsiak a részletekre, akkor szeretettel várok mindenkit az Élő blogSzolnok Anno március 10-ei előadására, ami már a Tisza mozi B teremében tartok 18 órától Szocialista város született címmel.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A NATO Szolnokon
Nagyon szeretném tudni, hogy a NATO 1961-ben mit keresett Szolnokon. Ennél jobban már csak az érdekelne, hogy ennek a jó poénnak a kiötlői, és szándékos vagy véletlen megörökítője, miként úszta meg a fenékbe billentést. Ha megúszta.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A szolnoki csata emlékműve
Vannak emlékművek, amelyek nemcsak a megörökített téma, de a felállítás körülményei miatt is rendkívül érdekesek. Amikor a belvárosi Tisza-hídról lejönnek, és esetleg egy pillantást vetnek a Szolnoki csata emlékművére, ez is jusson eszükbe!

A Szoborpark további képei