[1xvolt]

Évtizedes februárok

2022. február 23.

Az 1962-es szolnoki Újságíróbál tombolájának főnyereménye egy szovjetunióbeli társasutazás volt. A Ki mit tud? városi döntőjén a Pop együttes bizonyult a legjobbnak 1972-ben. A Hungária 1982 februárjában dupla teltházas koncertet adott az MMIK-ban. Kalandozás régi Szolnok hírekben.

Afebruár hatvan éve is a farsangok ideje volt. Nemcsak az újságírók báloztak 1962-ben Szolnokon, a Tisza szállóban, de például a technikusok is, akik a Járműjavító Művelődési Házában mulathattak. Természetesen nemcsak a könnyed szórakozás jellemezte az akkori szolnoki programokat, hiszen a Ságvári Művelődési Ház Élő irodalom című estjén olyan vendégek jártak Szolnokon, mint Tamási Áron (a mellékelt fotón), Tersánszky Józsi Jenő, Váci Mihály és Juhász Ferenc. A Szigligeti Színházban pedig Kállai István Az igazság házhoz jön című darabját mutatták be Somogyvári Rudolf, Tyll Attila, Halász László vagy éppen Sebestyén Éva közreműködésével. A premierhez kapcsolódóan pedig ismét kiállítás volt az akkor már rendkívül lepusztult színház épületében, Nagy István szobrászművész alkotásait láthatták az érdeklődők.

Természetesen voltak a korra sokkal jellemzőbb más programok is. Szintén a Ságváriban a Szakszervezetek Megyei Tanácsa és Megyei Nőtanács szervezésében például béke-aktivisták tanácskoztak, azaz a "béke időszerű kérdéseiről" hallgatták meg Vass Istvánnét, az országgyűlés alelnökét. (Ki emlékszik már rá?) Ugyancsak a Ságváriban, de az intézmény Malinovszkij - ma Madách - utcai termében az ifjú növénytermesztők és traktorosok tanácskoztak, ami talán érthetőbb, ha hozzáfűzzük: a hatvanas évek eleje a második téeszesítés időszaka Magyarországon. Nem véletlen, hogy a szolnoki Damjanich TSZ is a Ságváriban tartotta zárszámadó közgyűlését 1962 februárjában. De, ha lenne időgépem, akkor leginkább az Ellenséges bűncselekmények a közlekedés területén címmel a TIT (Tudományos Ismeretterjesztő Társulat) szolnoki nagytermében, a Közlekedési és Postaügyi Minisztérium által rendezett kiállításra kukkantanék be, hogy lássam, miként dolgoztak anno a nyugati kémek nálunk.

Az 1962-es év második hónapjára ismét felélénkültek a beruházások, vagy legalábbis a hírek alapján úgy tűnhetett, tovább fejlődik a város. A legnagyobb projekt a belvárosi Tisza-híd és a "százlábú" híd korszerűsítése volt, de legalább ennyire fontos, hogy a torkolatban épültek az olajbányászok modern, pontházai, a Vöröscsillag - ma Városmajor - úton pedig úgynevezett "középnagyságú blokkokból" (talán valaki elárulja majd, hogy ez mit jelentett) szövetkezeti lakásokat húztak fel. A városi tanács 1962. februári ülésén egyébként elhangzott, hogy az 1965-ig prognosztizált ötezer leendő szolnoki lakos miatt ezer tanácsi és ezer szövetkezeti lakás felépítésére lesz szükség. De nemcsak így igyekeztek segíteni a várost elsősorban az ipar fejlesztése miatt nyomasztó lakhatási problémákon, hanem például munkásszállók építésével is. Nem véletlen, hogy ekkor készült el a Kőrösi úton a kőolajosok háromemeletes, 224 ember fogadására alkalmas munkásszállása, ami 32 városi albérlet feladását - máshonnan nézve, felszabadulását - is jelentette. A ma már hotelként működő épület anno 9 millió forintba került, miközben a berendezésére további 1 milliót költöttek.

Bármilyen meglepő, a korai Kádár-kor megyei napilapja nemcsak a sikerekről adott hírt. Komoly riport foglalkozott 1962-ben a Rékasi úton elkészült 2-es számú irodaházzal, ami az egykori laktanya és a posta autótelepe között működött. A Füszért, a Gyógyszertári Központ, a Szolnok megyei Útépítő Vállalat és a Kéményseprő Vállalat irodái kaptak helyet a városközponttól 5 kilométerre lévő épületben. Gondot okozott azonban, hogy az akkor még arra járó 6-os busz nem tudta tartani a menetrendet a vasúti sorompó miatt - a Rékasi úti felüljáró bő évtizeddel később készült csak el -, ráadásul csak óránként járt. És, ha mindez nem lett volna elég, az ott dolgozók hideg ebédlőben hideg ételt fogyaszthattak, mert a Tempó szövetkezet szállítói a Nemzeti szálló konyhájáról vitték a város szélére a menüt.

Persze a helyi AKÖV - Autóközlekedési Vállalat - sem volt könnyű helyzetben a hatvanas évek elején, amikor arról számolhattak be, hogy az előző évben 7 millió utast szállítottak a helyi buszokon. Egy elöregedett, cserére váró buszparkkal, ami főleg a reggeli munkakezdéskor volt képtelen elégséges szolgáltatást nyújtani. Nem véltetlen, hogy a korabeli híradások szerint nagyon várták a városnak ígért 15 új autóbusz érkezését, a tenni akarást pedig 20 ezer kérdőív kiosztásával próbálták demonstrálni. Meg olyan újításokkal, mint a becsületkasszák elhelyezése a buszon, ami állítólag az Állami Gyümölcsöshöz (Alcsi-sziget) vivő járaton remekül bevált, bár később már nincs róla hír.

Fél évszázaddal ezelőtt is zajlott még a farsangi szezon februárban, amire csak egyetlen példa: a Szolnoki MTE (Munkás Testedző Egylet) 1972. február 18-án a Tisza szállóban sportbált rendezett. Miközben az új főhomlokzattal bíró Szigligeti Színházban G. B. Show A bolondok háza című darabját mutatták be. A helyi fiatalokat azonban sokkal jobban lázba hozhatta a Ki mit tud? városi döntője, aminek a végkimenetele ugye a televíziós műsorban való szereplés volt. A korabeli újságíró meglehetősen lehúzta a Ságvári Endre Művelődési Ház színpadán fellépőket, viszont a győztes, a Pop együttes produkcióját elismerte. Miként a kőolajosok Kőtövis irodalmi színpadának műsorát is, akik egyébként ekkor élték fénykorukat, és majd éppen tíz évvel későbbi lapokban lehetett olvasni a megszűnésükről. Természetesen ez a február sem múlhatott el országosan ismert művészek nélkül Szolnokon, az Árkád irodalmi presszóban - igen a Magyar utca elején - a Tolcsvay együttes lépett fel. Aki pedig esetleg nem ilyen táplálékra vágyott, az több napon át benézhetett a Tünde eszpresszóba az Édességek parádéjára, azaz a Jász-Nagykun Vendéglátó Vállalat és a kiskereskedelmi vállalat közös bemutatójára.

Öt évtizeddel ezelőtt már javában zajlott a Zagyva-parti, azaz a Kun Béla körúti - ma Móra Ferenc útinak nevezett - lakótelep építése, sőt az első négy tízemeletes tömbbe már be is költözhettek a lakók. Ám, mint a korabeli megyei napilap írja, nem volt felhőtlen a 280 ezer forintba kerülő lakások mindegyik tulajdonosának az öröme, hiszen a legfelső emeleteken sokszor nem volt megfelelő a vízszolgáltatás. Ami majd csak egy évtizeddel később oldódott meg, amikor már öt éve készen volt valamennyi ház. A lakótelepek építésével függött össze a zöldfelületek iránti növekvő igény, amire a szolnoki Damjanich TSZ 1972-ben úgy reagált, hogy az esedékes zárszámadó közgyűlésén bejelentették, a város jobb ellátása érdekében duplájára növelik a kertészetük területét. De nemcsak ők kellettek a "lakótelepesedő" város közérzetének javításához, hanem a helyi nagyvállalatok is, amelyek közül a hét legnagyobb 3,7 millió forinttal járult hozzá a szolnoki bölcsődék építéséhez.

Persze a helyi ipar oldaláról is megközelíthetjük a város lakóinak közérzetét. Mert minden bizonnyal a szolnoki lakásokba is jutott abból az 1 millió darab porszívó porzsákból, amit 1972-ben az itteni papírgyár állított elő. Miként a Tiszamenti Vegyi Művek (TVM) Tomi mosóporából is, amiből egy új olasz gépsornak köszönhetően már percenként 250 darabot gyártottak. De közérzet javító intézkedésnek tekinthetjük azt is, hogy zajlott a szolnoki kenyérgyár építése (ma már a Béres telephelye), ami nemcsak a jobb ellátást, de hét városi sütöde bezárását is előrevetítette. És ugyancsak a szolgáltatások színvonalát volt hivatott emelni az éppen tíz év késéssel megnyíló motorkerékpár javító üzem, amelyet az 1962-es tanácsi határozat ellenére csak 1972 februárjában adott át a Szolnok megyei Tanács Vasipari Vállalata a Bercsényi utca elején.

Ha már a hatvan évvel ezelőtti idők megidézését a farsangi időszakkal kezdtem, akkor 1982 is induljon ezzel: a Jász-Nagykun Vendéglátó Vállalat dolgozói az Aranylakatban pótszilvesztereztek. Ami rájuk is férhetett, hiszen a negyven évvel ezelőtti februárban már 13. alkalommal zajlott a Jász-Nagykun Farsang, aminek a keretében szerb, szlovák és göcseji vacsorákat is rendeztek a Pelikán szálló éttermében. Persze sejthető, hogy a fiatalabbakat ennél sokkal jobban lázba hozta, hogy Szűcs Judit dedikálta a lemezeit Szolnokon, na meg, hogy az éppen csúcsra járó Hungária dupla teltházas koncertet adott a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (MMIK) színháztermében. Ahol nem sokkal korábban még a helyi Lenin MGTSZ tartotta zárszámadó közgyűlését. Hogy aztán február utolsó hétvégéjén az MMIK és a Magyar Rádió Szolnoki Stúdiójának közös szervezésében elképesztő dzsessz program legyen ugyanott, többek között Binder Károly, Pege Aladár és Tomsits Rudolf és zenekaraik közreműködésével. Ha pedig valakinek ez a műfaj nem jött volna be, de valami amerikait akart Szolnokon, akkor simán elsétálhatott a Jubileum térre, a MÁV Csomóponti Művelődési Házába, ahol meg Country találkozót rendeztek a Spirit, a Westergom és a szolnoki Rodeo együttesek közreműködésével.

Persze 1982-ben is voltak még a rendszerre jellemzőbb kulturális programok. A Táncsics utcai Helyőrségi Művelődési Otthonban például a Szovjet Vörös Hadsereg és Haditengerészet Napja alkalmából a Hős város Leningrád címmel nyílt kiállítás. A megyei rendőrkapitányság, akkor éppen Tanácsköztársaság - ma újra Baross - utcai épületében pedig 25 év a dolgozó nép szolgálatában címmel a Munkásőrség negyedszázadát mutatták be képeken, gyerekrajzokon és egyéb relikviákon keresztül. Szerintem a szervezett csoportokon, az ott dolgozókon és a munkásőrség tagjain kívül erre nem sokan lehettek kíváncsiak, pláne, hogy akkoriban nemcsak az ártéren, de a Tiszaligeti csónakázó tavon is lehetett korcsolyázni, ahová ráadásul Móka a jégen címmel tömegsport napot is szerveztek.

És, akkor a végén jöjjön ismét csak egy kis "gazdaság". Negyven évvel ezelőtt 405,7 millió forintos főösszeggel fogadták el Szolnok költségvetését, ami 50,8 millióval volt több az előző évinél. Ebből a pénzből kellett megoldani 24 új általános iskolai első osztály és 12 új napközis csoport, három új szakközépiskolai osztály és 200 új szakmunkástanuló elhelyezését, a Széchenyi lakótelepen, a Török utcában két 16-16 tantermes általános iskola befejezését, valamint a szandai iskola 8 tantermes bővítését. Talán nem meglepő, hogy az újságban is bevallottan kevesebbet tervezhettek a parkok, közterületek, játszóterek fenntartására, de mint a korabeli tudósításban megjelent: "a társadalmi munkában vannak még tartalékok". Mindenesetre futotta a szandai gyermekorvosi rendelő megnyitására és a Szántó körút újabb szakaszának az átadására is.

A cégek pedig saját és állami forrásból fejlődtek. A Szolnoki Papírgyárban például elképesztő méretű, akkori áron is 6 milliárd forintos - ez ma 600-800 milliárd forintnak felelne meg - beruházás zajlott, aminek a részeit folyamatosan adták át, és amiből mára szinte semmi sincs meg. Az Állami Biztosítónak elkészült az új szolnoki irodája, így a Centrum és az MMIK közé költözhettek, miként átadták a Ságvári körúton az új Szigligeti könyvesboltit is, amit 1,8 millióból alakított ki az Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat. A Kelet-Magyarországi Tüzép Vállalat pedig megnyitotta az első Fészek áruházát Szolnokon, amelyet az akkori belkereskedelmi miniszter is felkeresett a Piroskai úton, hiszen az 1500 négyzetméteres, 75 millió forintos árukészlettel bíró, 83 dolgozónak munkát adó bolt a későbbi debreceni és nyíregyházi egységekhez is mintául szolgált. A város egészét leginkább meghatározó, leglátványosabb változás azonban a Ságvári körút és a Kossuth utca sarkán zajlott, ahol a Földgép Vállalat megkezdte a 160 millióból épülő Árkád alapozását az elbontott Centrum-sarok, azaz a Nerfeld-palota helyén.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Apró titok kicsi képen
Szigeti Henrik, Szolnok képes krónikása rendszeresen készített a városról felvételeket a belvárosi templom tornyából. Képeslapok bizonyítják, hogy már 1895 előtt is járt fent, és 1907 után is. Ugyanazokat a beállításokat lőtte. Az erre a képeslapra került fotót például 1896 és 1898 között készítette.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú (?) Krisztus
Szomorú, búsuló, merengő, bánkódó, ülő? Valószínűleg ez az a szobrunk, aminek több neve van, mint amennyi tényszerű adatot ismerünk a születéséről. Az biztos, hogy nem a legöregebb köztéri alkotásunk, ugyanakkor a legrégebb óta ugyanazon a helyen álló.

A Szoborpark további képei