[1xvolt]
Egykori februárok: Két twist között
2025. február 26.
Az SZTK-t 1955 februárjára sem sikerült átadni, és csúszott az Áchim úti iskola építése is. Tíz évvel később felújították az SZTK előtti teret, és bontották a Kereskedelmi Bankot. Újabb tíz év múlva 100 kukát kapott a város. A Tiszaligeti strandon pedig 1985-ben új hévízkutat fúrtak. Régi lapok hírei.
Hetven évvel ezelőtt, 1955 februárjában Szolnokkal kapcsolatban két fontos témája volt a megyei napilapnak: a nehezen haladó felújítások és a lakáshiány. Az előbbit olyan problémák jelezték, mint a város háború utáni első új iskolájának tovább csúszó átadása az Áchim úton, amit ekkor leginkább a tetőszerkezet körüli variálások és az örökös értekezletek okozhattak. Így a környék diákjai a "volt Komáromi vendéglőben" voltak kénytelenek tanulni. (Ha valaki tudja, ez hol volt, kérem, írja meg!) Ennél talán nagyobb gondot okozott, hogy az SZTK-t már 1953. november 1-jén át kellett volna adni, de ez sem a következő év február elsején, május elsején és november elsején nem sikerült, sőt az utóbbi kútba esett határidő után is még 1,5 millió forintnyi el nem végzett munkát állapítottak meg. A 62-es Építőipari tröszt pedig napi ezer forintos kötbért volt kénytelen fizeti, ám 1955. február 1-re sem készültek el a rendelő, így újabb avatási időpontot tűztek ki, május elsejét.
Hetven évvel ezelőtt ugyancsak lassan haladt az egykori Nerfeld-palotában működő Állami Áruház bővítése, de a hónap végén csak megjelenhettek a hirdetések, miszerint március 1-jén nyitás lesz. A korabeli hírek arról számoltak be, hogy Szolnok akkor legfontosabb vegyesiparcikk "nagyáruházának" alapterületét megháromszorozták, így a nyitás után vas és edény, illetve műszaki osztály is működhetett az Államiban. Valószínű, hogy ennél jóval kisebb volumenű munka volt a Ságvári úton a "közkedvelt" Három rózsa cukrászda felújítása, amit a Szolnoki Vendéglátó Vállalat két hét alatt lebonyolított. Bizonytalanságom abból ered, hogy nem tudom, hol lehetett ez a kedvelt hely. (Fotó: Fortepan)
Tíz évvel a háború befejezése után Szolnokot még mindig az akkut lakáshiány jellemezte. Egy beszámoló szerint az akkor körülbelül 35-38 ezres városban másfél ezer jogos lakásigénylést tartottak nyilván, amin a beköltözések miatt nem sokat javított, hogy 1955 elején 101 lakáskiutalás történt. Ráadásul ezek többsége nem új lakás volt, hanem részben a helyi vállalatok által átengedett raktárokból és irodákból kialakított otthon. Hetven évvel ezelőtt ugyanis szabályos hajtóvadászat zajlott a lakásnak alkalmas helyiségek után, olyan szinten, hogy "önkéntes levelezők" még a megyei tanács épületét is végig járták és az egyes szobákban lévő asztalokat számolgatták. (Fotó: Fortepan)
Hatvan évvel ezelőtt, 1965 februárjában több jelentős bontás is zajlott a városban. A Kossuth téren hozzáfogtak a mai könyvtár és múzeum közötti, alig hetvenéves emeletesház eltakarításához, ahol két évvel később adták át a jelenleg is ott álló társasházat. Folytatódott az akkori Beloiannisz és Ságvári út találkozásánál az 1905-ben épített szecessziós Kereskedelmi Bank épületének a szanálása is - 1965-ben a Magyar Nemzeti Bank járási fiókjaként hivatkoztak rá -, amire a mai Boldog Sándor István körút két szakaszának egybenyitása miatt volt szükség. És ugyancsak régi épületek tűntek el az SZTK-val szemben lévő Hősök tere környékéről is, aminek egyik áldozata a Csicsmány-féle ház volt. (Ha valaki tudja, melyik volt, kérem, írja meg!) A Hősök terének átalakítását egyébként "hazánk felszabadulásának" 20. évfordulója sürgette, amire "rendbe hozták" a teret, sőt fóliasátor alatt, hőbefúvó mellett dolgoztak a szovjet emlékmű renoválásán is. Az 1956-ban megrongált obeliszket 120 centivel toldották meg és új márványburkolatot is kapott, miközben a Táncsics utca végén zajlottak a Lenin-szobor felállításának előkészületei. (Fotó: Fortepan)
A bontások mellett persze építkezések és felújítások is zajlottak azon a hatvan évvel ezelőtti februáron, amikor egyébként olyan hideg volt, hogy a Verseghy udvarán folyamatosan működött a természetes jégpálya. Épült a MÁV kórház, a KISZ lakótelep a Hunyadi és a Rákóczi út között, sőt az előző évben indult Zagyva-híd rekonstrukcióhoz kapcsolódóan korszerűsítették a Beloiannisz és a Verseghy utakat is. Elkészült a Tisza szálló fürdőjének régóta húzódó felújítása, igaz néhány nappal a nyitás után elég komoly kritikát kapott a megyei napilap hasábjain az elvégzett munka. Az Árkád presszó tatarozását viszont nem tette szóvá senki, holott alig ez évvel korábban készült el a vendéglátóhely, ahonnan így néhány hónapra ki kellett költöznie a népszerű Irodalmi kávéháznak. (Fotó: Fortepan)
És, ha már szórakozás, akkor talán érdemes két másik, 1965 februárjában megjelent cikkből is idézni. Az egyik a Kossuth téri Helyőrségi Művelődési Otthon - korábban Népbank, később Sztár - vasárnap délutánonként rendezett ifjúsági és tánc klubjáról számolt be, amit a szerző szerint "két twist között a boldogság" jellemzett. A másik népszerű táncos helyről szóló cikk viszont nem a boldogságról, hanem a zsúfoltság okozta problémáról számolt be. A Ságvári Endre Megyei Művelődési Központban - a mai Boldog Sándor István körúton -, ugyancsak vasárnap délutánonként rendezett zenés délutánokon olyan tömeg volt, hogy a szerző "szardíniásdobozhoz" hasonlította az állapotokat. Ebben minden bizonnyal közrejátszhatott, hogy a hely akkoriban az Integrál zenekar törzshelye volt. (Fotó: Dombi Gábor gyűjteménye)
Szolnok első írásos említésének 900. évfordulóján, 1975-ben természetesen több beruházás is folyamatban volt a városban, így a február kapcsán csak a kevésbé emlékezeteseket citálnám. A jubileum tiszteletére például tatarozták az akkor húszéves Ságvári körúti házakat, miként a Szabadság téri Híd bisztrót is felújították, a közelében lévő Strand büfét pedig bezárták, hogy ott később elkezdődhessen a Kassai söröző kialakítása. Az előző évben végzett 32 millió forint értékű társadalmi munka elismeréseként a Hazafias Népfront (HNF) központjától félmillió forintot kapott Szolnok, amiből a kertvárosi gázcseretelepet építették meg. (Erre is kíváncsi lennék, hogy hol lehetett.)
Talán az 1975. februári beruházások két véglete - már, ami az értéket illeti - az akkori Víz- és Csatornamű Vállalat nagyberuházása és a helyi köztisztaságért felelős tanácsi cég beszerzése lehetett. Előbbi ugyanis ekkor kezdte el a Tisza-part közelében a három víztározó közül az első zsaluzását, ami egy több éven át zajló nagyberuházás fontos része volt. Utóbbi pedig 100 darab kuka kihelyezéséről adott hírt, amit a József Attila út és a Tisza-híd között helyeztek el, és talán némelyik még ma is megtalálható a városban. Ezekhez képest inkább "kis színes hír", hogy 1975 februárjára elkészült a szolnoki útfenntartó 3 ezer négyzetméteres üvegháza Alcsiszigeten, aminek a város virágellátása lett a feladata.
Negyven évvel ezelőtt, azaz 1985 februárjában már jóval kevesebb beruházásra futotta, de például a Tiszaligeti strand teljes közműcseréjére és 20 évvel a nyitásután egy új hévízkút fúrására tellett. Ugyancsak futotta a Szolnoki Galéria második felújítására, igaz ez majdnem három évig húzódott, így 1985 elején Victor Vasarely képeit láthatta ott a közönség. Más egyébre oly annyira nem futotta, hogy a Széchenyi lakótelepen építendő középiskolához kötvénykibocsátással próbált pénzt szerezni a város, amit az Állami Fejlesztési Bank bonyolított le 6,38 millió forint értékben. A 8 éves futamidejű városi kötvényre 11%-os kamatot ígértek, és a városházi jegyzés megkezdésénél Járai Zsigmond, későbbi pénzügyminiszter és jegybankelnök képviselte az állami pénzintézetet. Ilyen körülmények között talán érthető, hogy 1985-ban az is hír lehetett a helyi napilapban, hogy a Kassai sörözőben sramli váltotta fel a gépzenét.
Album

Mintha két szökőkút látszana
A Tisza szálló átadása után néhány évvel már alig készült olyan képeslap, ami a hoteltől a híd felé fordulva örökítette volna meg a néhai Tóth Tamás, azaz a mai Verseghy-parkot. Ezt az 1935-ben postázott képeslapot is ezért vettem meg. Aztán jobban megnézve feltűnt néhány furcsaság. Jó lenne, ha egyszer megszületne a park története.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.