Album



Könyvnyomda

2011. január 11.

A Kossuth téren állt egykor a kép előterében látható épület, amit valamikor a hatvanas években bontottak el. Ahogy a képen kivehető, a századfordulón könyvnyomda is működött a városban.

Ha a XX. század első felében nem sérült meg, és nem építettek a helyére újat - ezt nem hinném -, akkor a képen látható ház ugyanaz az épület, amiben később a Steiner és Fia kereskedés működött. Ez nagyjából a Kossuth tér mai rendezvényterén, a kőszínpad helyén állhatott, körülbelül a mai színházi jegyiroda előtt. Nem tudom, hogy elhelyezkedése, szépsége, netán a tulajdonosok okán, de körülbelül annyi képeslapon bukkan fel, mint a megyeháza vagy a városháza. Általában szemből, a Kossuth tér másik vége felől mutatják a fotók. Ezen a képeslapon azonban oldalról, az egykori Gorove, ma Kossuth utca felőli homlokzat látható. Az épülettől jobbra, a nagy emeletes épület, az egykori szálloda, a mai múzeum.

A képnek két érdekessége van számomra. Egyrészt az épület előtt várakozó fiáker, azaz korabeli taxi. Formája ugyanolyan, mint amiket a korabeli pesti képeslapokon lehet látni. Valószínűsíthető, hogy nem ez az egy darab volt belőle a városban.

A másik a könyv- és papírkereskedés cégtábláján virító felirat: könyvnyomda. Úgy tűnik, hogy a város piactere mellett működő - ha jól olvasom a feliratot - Róth Dezső könyv- és papírkereskedő könyvek nyomtatásával is fogalakozott. Ehhez azonban nemcsak papír, hanem megfelelő szedő- és nyomdagép, továbbá az ezek működtetéséhez értő személyzet is kellett. Sőt, feltételezhető, hogy illusztrátor és könyvkötő is volt a közelben, hiszen a korabeli szállítási viszonyok között nehezen hihető, hogy ezeket a részmunkákat máshol végezték volna. És ami még kellett: megfelelő szerző és szerkesztő, no és olvasni vágyó közönség.

A képeslap láttán nem tévedhetünk nagyot, ha azt mondjuk, a XX. század első évtizedeiben mindezek rendelkezésre álltak Szolnokon. Nagyon kíváncsi lennék, vajon milyen könyvek - és milyen mennyiségben - hagyhatták el Róth Dezső üzletét.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Eredetiben a zsinagóga és még valami
Ernő valamikor a húszas évek elején tudatta a Jászberényben élő Mariskával, hogy Szolnokon "működik" - jelentsen ez bármit is -, ahonnan természetesen szívélyes üdvözletét is küldte egy pár évvel korábban kiadott képeslapon. Amin, így száz év távlatából, van pár érdekesség.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mária-szobor
A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.

A Szoborpark további képei