[1xvolt]
Egy verseny képei
2023. október 26.
Országos gokart bajnoki futamot rendeztek Szolnokon 1976. május 30-án, a Kassai és az akkor még zsákutca Szántó úton. A mintegy négyezer nézőt vonzó versenyről Bucsu Gyulának köszönhetően több fotó is fennmaradt, amelyek a városrész története szempontjából is érdekesek.
Bucsu Gyulától, a blogSzolnok olvasójától, a helytörténeti előadásaim lelkes látogatójától kaptam a mellékelt fotókat, amelyeket 1976. május 30-án készített lakása közelében, a mai Szántó körút és a Kassai út kereszteződésénél. Mint elmondta, akkoriban kezdett fényképezni, és rendkívül érdekesnek tűnt az apró járgányok versenye, így majdnem egy egész tekercset ellőtt azon a "gyereknapon". A fotók természetesen nemcsak a versenygokartok miatt érdekesek, hanem mert megőrizték a Kassai úti lakótelep építésének egy pillanatát, azt az időszakot, amikor a Szántó körút még csak utca volt, pontosabban a Várkonyi tér felől zsákutca, és nagyjából a Kassai úti kereszteződésnél ért véget. A helyszín beazonosíthatósága érdekében mellékelek a környékről egy 1980-as légifelvételt, aminek jobb felső sarkában a Várkonyi téri toronyház, jobb alsó sarkában pedig a Kassai úti iskola segíti az eligazodást. (Bucsu Gyulának pedig ezúton is köszönöm a képeket! Bízom benne, másoktól is érkeznek még hasonlók!)
A fotók készítésekor a magyarországi gokart versenyzés még igencsak gyerekcipőben járt, amit talán jól mutat, hogy az Országos Testnevelési és Sport Hivatal (OTSH) csak 1978-ban vette fel a sportok listájára az autósportot. Az első hazai gokartbajnokság kiírására is csak 13 évvel a fotózás előtt, 1963-ban került sor, akkor, amikor először írtak ki európai csapatbajnokságot. A játéknak induló első gokartot 1956-ban építették meg, és egy fűnyíró motor hajtotta. Magyarországon viszonylag gyorsan gyökeret vert a gokartozás, 1960-ban elkészült az első hazai gép, 1961-ban megalakult Budapesten az első szakosztály, 1963-tól pedig már Szolnok megyében, Jászberényben is zúgtak a motorok. Szolnoki gokart szakosztálynak vagy versenynek 1976 előttről azonban nem találtam nyomát. Talán ezért is rendezhette meg a Volán 7-es számú vállalata a mellékelt fotókon megörökített Kassai úti bajnoki futamot.
A cikkben szereplő első fotó a Kassai és a Szántó utcák kereszteződésénél, nagyjából a Kassai úti iskola kertjének sarkától készült a Vas és a Réz utcák felé fordulva. A távolban a Tallinn városrész 18 emeletese látható, jobb oldalon pedig a fotózáskor még csak tervezett Kodály iskola helyén álló régi házak tűnnek fel. Ugyanakkor érdemes egy pillantást vetni a kép jobb szélén lévő társasház tetején ácsorgó nézőkre is. Ez jól mutatja a verseny iránti érdeklődést, miként a második fotó is, amit a mai Kodály iskola előtti járdáról készített Bucsu Gyula. A távolban még épülnek a Kassai úti lakótelep utolsó négyemeletesei, a tömbök között pedig feltűnnek az utca végéről mostanában eltűnő régi házak. Ugyanakkor a bal oldalon látható, épülő négyemeletes előtt egy félig szanált ház koszúján nézőket látunk állni és ülni, akik a felnőtt férfiak által vezetett kis járgányokat figyelik.
A harmadik felvétel a Szántó utcáról (körút) készült, és annak az akkor még zsákutcába futó végét - pontosabban a Kassai út házait - mutatja. A földszintes házak mögött, távolabb látható négyemeletes a mai Pozsonyi (akkor Keskeny János) és Szántó út sarkán áll. A négyemeletesek melletti földszintes házak a nyolcvanas évek elején tűntek el, hogy helyet adjanak az újabb, de már más technológiát képviselő társasházaknak, illetve kinyíló körút sávjainak. A felvétel alapján azt mondhatjuk, hogy a minden bizonnyal ezer méteres gokartpálya egyik vége a mai zebra környékén lehetett.
A megyei napilap 1976. június 1-jei tudósítása szerint szép időben, bukás és technikai hiba nélkül, négy kategóriában zajlott le a bajnoki futam, amin fővárosi, kecskeméti, győri, székesfehérvári és tatabányai indulók diadalmaskodtak. Jászberényi vagy szolnoki indulóról nem adtak hírt.
Album

Két férfi a Zagyva-gáton
Két férfi sétál a Zagyva-gáton, a Tabán mögött, valamikor a hatvanas évek végén. Ha akarom, akkor ebből a fotóból egy falusi és egy városi képet is tudok vágni. Illetve mellé tehetek egy pár hónappal későbbi fotót is, amikor már gépek túrták az árteret.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.