Album



Nosztalgikus kép?

2013. január 26.

Nem vagyok benne biztos, de gyanítom, hogy ez a kép már akkor sem volt valósághű, amikor 1990 nyarán az unokatesómmal postára adtuk. Igazából nem is ezért, hanem amiatt vettem most elő, mert az Aba-Novákot se láthatjuk már többé ebből a szögből.

A nyolcvanas évek tipikus szolnoki képeslapja, amihez a képet valamikor 1979 és 1989 között fotózhatták. Az első évszám ugye a mai Aba-Novák Művelődési Központ - anno Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (MMIK) - átadásának a dátuma. Az utolsó évszám pedig a rendszerváltásé, amikor szerintem lekerült a Vízügyi székház tetejéről, a jó időben, a városban bárhonnan látható vörös csillag.

Persze előfordulhat, hogy csak 1990-ben emelték le a csillagot a helyéről. Abban azonban egészen biztos vagyok, a műveletet azt megelőzően végrehajtották, hogy a nálunk nyaraló unokatestvéremmel postára adtuk volna ezt a 2 forintért vásárolt és 1 forintos bélyeggel ellátott képeslapot. Annak az évnek a nyarán ugyanis már hónapokkal voltunk túl a köztársaság kikiáltásán, a Néplap székház jelképes lefoglalásán, az első szabad választásokon, és talán már az önkormányzati kampány is dübörgött. Tehát a postázás pillanatában ez a fotó már nem készülhetett volna el.

A képeslap feladása óta eltelt 22 és fél év, és ma már azt is kimondhatjuk, hogy többé ilyen beállítás sem készülhet a két, jellegzetes, szolnoki épületről. Egyszerűen azért, mert ahol az egykori fotós állhatott, ma éppen az Agóra épül, ami elkészülte után erről az oldalról takarni fogja az üvegpalotát. Ezzel együtt eltűnnek - legalábbis a volt pártház parkoló mellől - azok a futurisztikus virágtartók, amelyek oly jellemzőek voltak erre a térre. Viszont, ha jól emlékszem, a képen látható fák közül egyik sem az Agórának esett áldozatul, jóval korábban kipusztultak.

Engedtessék meg nekem, hogy azt mondjam: számomra ez a kép jelenti gyerekkorom Szolnokát. Nem tudom, miért, de a művelődési ház - amit a magam részéről a város legjobb háború után emelt középületének tartok -, a toronyházak, a vasút környéke, de még az épülő Széchenyi is sokkal jobban megmaradt az emlékezetemben, mint mondjuk a Szapáry út vagy az egykori Kossuth tér, netán a Zsinagóga környéke. Pedig nagyjából mindenütt ugyanannyiszor jártam.

Szóval, lehet, hogy nem szép ez a képeslap. Azt is elfogadom, hogy kevésbé szolnoki, és eszembe nem jutna elsőként ezt mutogatni a városról. Mégis van bennem valami kis elfogódottság ezzel a képpel szemben. Lehet, hogy a nosztalgia játszik közre?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Verik a Csányi Tónit
Ismét egy olyan képeslap, aminek nem a képes oldala a legérdekesebb. A szöveges oldala alapján pedig biztosak lehetünk abban, hogy feladója, élőben nem látta a Szolnoki Művésztelepet, amit Művészkert néven örökített meg a Barasits-féle lap.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nyoma sincs emlékkő
Annyira nyoma veszett, mintha soha nem is állt volna Szolnok határában, az Abonyi út végén, a Tanácsköztársasági emlékkő. A város eltűnt szobrai, Szolnok szocialista emlékművei közül is mindig kifelejtődik, pedig legalább húsz éven keresztül volt egyik helyszíne a Forradalmi Ifjúsági Napok eseményeinek.

A Szoborpark további képei