[Naplóm]

Idén is lesz mire emlékezni Szolnokon

2018. július 23.

Az első világháború végének centenáriumán kívül is lesz mire emlékeznünk 2018-ban, Szolnokon is. A kevés kerek évforduló mellett Kossuth szolnoki beszédére, a Megyeháza átadására, a TOMI mosópor születésére vagy netán a helyi, kereskedelmi rádiózás indulására lesz érdemes visszatekinteni.

(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez az írás 2018. január 2-án jelent meg először.)

Az új évben akad néhány olyan kerek évforduló, amikről érdemes lenne kicsit többet beszélnünk, hogy végre feldolgozzuk a XX. századi történelmünket. Mondhatnám, a legkönnyebb dolgunk a 100 évvel ezelőtt - 1918. november 11. - véget ért első világháborúval lesz, ha nem kellene azonnal hozzátennem: a mai napig nem tudjuk a szolnoki áldozatok pontos számát, a Szolnokon elhunyt nem magyar nemzetiségű katonák adatait, de a város háborús hátország szerepéről is alig vannak információnk. Pedig fontos vasúti, katonai csomópont volt a város, aminek az életét éppúgy felforgatta a fegyvernyugvást megelőző előző négy év, mint majd a következő esztendők.

Aminek egyik fontos eseménye volt a széteső Monarchia romjain megalakuló Nemzeti Tanács, ami 1918 őszén, az első köztársaság idején, Szolnokon is létrejött. Az Óvoda utcában, az egykori Munkásotthonban. Elhallgathatjuk, csak e nélkül nem fogjuk megérteni, a következő szűk esztendő véres szolnoki eseményeit, aminek feldolgozásához ugyancsak hozzá kellene látnunk. És, ha már kerek évfordulókról van szó, hiba lenne megfeledkezni a nyolcvan évvel ezelőtti, 1938-as első zsidótörvény kihirdetéséről és következményeiről, ami az addig, a Tisza-parton sorakozó templomaira oly büszke, toleráns várost és lakóit is máig kibeszéletlen dolgokra kényszerítette. Miként a hetven éve kialakult egypártrendszerről, vagy a hatvan éve tetőfokára hágó megtorlásról is beszélnünk kell, és az ezekkel némileg összefüggő, harminc évvel ezelőtti átalakulás csíráiról, például az MDF szolnoki szervezetének a megalakulásáról.

A magam részéről azonban egy másik kerek évfordulóhoz kapcsolódó történelmi esemény helyi vonatkozásaira lennénk a leginkább kíváncsi. Idén lesz az ötvenedik évfordulója Csehszlovákia lerohanásának, de eddig sehol, semmi nyomát nem találtam a Szolnokon állomásozó egységek intervenciós szerepének. Azt kizárnám, hogy éppen Szolnok, éppen az itteni repülőtér ne lett volna érintett a hadműveletekben, miként annak is nulla az esélye, hogy szolnoki katona - akár hivatásos, akár sorállományú - ne tette volna lábát a "testvéri Csehszlovákia" területére.

Persze lesz okunk néhány szolnoki épület előtt is megállni, hogy legalább gondolatban köszönthessük azokat kerek, vagy kevésbé kerek évfordulókon. A legfontosabb talán a Megyeháza, amit 140 évvel ezelőtt, 1878-ban adtak át, az akkor már második éve megyeszékhelyi rangú Szolnokon. Kis túlzással akár azt is mondhatjuk, hogy a Benkó Károly műépítész tervei alapján készült épület - ami akkor még jóval kisebb volt a mainál - nyitánya lett annak az építkezési hullámnak, ami majd fél évszázadon keresztül jellemezte a várost. És aminek részeként 130 éve birtokba vehették a Verseghy gimnázium mai épületét, az Ipartestület Szapáry utcai székházát, 125 éve a Konstantin iskolát. De 120 éve adták át az Arany János és a Kossuth utca sarkán a Mezőgazdasági Takarékbank szecessziós és az Osztrák-Magyar Bank Magyar utcai épületét, 110 éve pedig már nagyjából állt a Pfaff-féle, harmadik szolnoki állomás és 105 éve elkezdték építeni a cukorgyári lakótelepet is.

Természetesen a két világháború között is adtak át fontos épületeket Szolnokon, így például a Tisza szálló és gyógyfürdő idén ünnepelheti 90. születésnapját. És 2018-ban lenne nyolcvanéves a legendás Madas-ház is, ami egy ideig nemcsak a megyei napilap szerkesztőségének, de utolsó éveiben a 33-as és a Hófehérke elnevezésű üzleteknek is helyet adott, hogy aztán 44 évvel ezelőtt lebontsák.

A szocializmus éveiből kevesebb kerek évfordulót lehet 2018-ra tenni, de az új Tisza-híd beruházásának 1958-ban született döntéséről, vagy éppen a Tiszaligeti strand 1963-ban indult építéséről mindenképp érdemes megemlékezni. Miként arról is, hogy Szolnok határában 65 éve (1953-ban) fúrták az első olajkutat, ami miatt aztán a város majdnem egy fél évszázadra a hazai szénhidrogén-kutatás központja is lett. Arra pedig a mai napig sok szolnoki gondol büszkeséggel, hogy 1968-ban megszületett a város legismertebb márkája, az a bizonyos TOMI mosópor, amit a Vegyiművekben akkor kezdtek gyártani.

A vasutas Szolnok történetében is lesznek idén jeles évfordulók. Például a Szolnok-Békéscsaba-Arad vasútvonal megnyitásának 160. évfordulója, ami egybeesik a vasúti járműjavító műhely születésnapjával is. Tizenöt évvel később - azaz 145 éve - pedig megnyílt a Szolnok-Hatvan vasútvonal, ami visszavonhatatlanul vasúti csomóponttá avatta Szolnokot.

Nem maradhatnak ki ebből a felsorolásból a köztéri alkotások sem. Amelyek közül az első egy alig észrevehető tábla a Városháza főtér felőli falán, ami arra emlékeztet, hogy 170 éve, az 1848-49-es forradalom idején Kossuth Lajos Szolnokon is mondott toborzóbeszédet. A másik kettő pedig olyan szobrok, amelyek felállításának majdnem kerek évfordulóját ünnepelhetnénk idén, ám egyik sincs már meg, ráadásul mindkettő háborús pusztítás áldozata lett. Az egyik a Művésztelepet 1903-tól 1919-ig díszítő Anonymus-szobor nagymintája, a másik pedig a Kossuth téren rövid ideig (1943-44) álló Horthy István emlékmű, amiből ma már csak a juhász alakja áll a temetőben. De ide sorolhatnánk a Kossuth téri artézi kutat is, aminek puttókkal díszített kifolyóját éppen 125 éve helyezték el a város főterén, nagyjából ott, ahol a Horthy emlékmű állt.

Ezt a szubjektív évforduló citálást három sajtótörténeti eseménnyel zárnám, nem is olyan régi dátumokkal. Huszonöt éve indult ugyanis a Jászkun Krónika című napilap, ami rövid ideig igazi hírversenyt teremtett a városban és a megyében. És ugyancsak negyedszázada szólalt meg először, igaz még ideiglenes engedéllyel a Rádió 2000, ami így a szolnoki kereskedelmi rádiózás úttörője lett. Nem biztos, hogy jól jártunk e két médium megszűnésével, és egyszer majd büszkék leszünk a helyi sajtóviszonyok alakulására. Amire csak némi vigaszt jelent majd, hogy éppen húsz éve, a Parnasszus mellékleteként indult el a ma is megjelenő Eső című irodalmi folyóiratunk.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok főtere '68-75
Két apróság árulja el ezen a lapon, hogy a felhasznált fotó 1968 és 1975 között készült. Egy másik, a szolnoki Kossuth teret ábrázoló képeslappal összehasonlítva pedig az is kiderül, hogy az egykor a 4-es főút mellé ültetett fákat kivágták. Persze a városháza és a "lordok háza" se így néz már ki.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.

A Szoborpark további képei