Saci családja
2013. november 21.
Október 19-én jelent meg az Albumban az Üdvözlet Saroltának című írás, amelyben csak elképzeltem, ki is lehetett a címzett és a feladók. Kicsit közelebb kerültünk a megoldáshoz.
Az Albumban megjelent cikk apropóját az adta, hogy 1900. június 28-án öt fiatalember anzikszot küldött - ma már tudom - Téry Sarolta kisasszonynak a Budapest I. kerület Tárnok utca 7. szám alá. Én akkor azt kérdeztem, vajon mit szólhatott a kedves mama, amikor meglátta, hogy leányának öt fiatalember aláírásával érkezik nyílt levelezőlap. Illetve elgondolkodtam azon, vajon ki lehetett az öt fiatalember, és mit kereshettek a századfordulón Szolnokon.
A cikk megjelenése után Kósa Károly - Szolnok közelmúltjának legjobb ismerője - a képeslap aláírói kapcsán üzenetet küldött.
Kósa Károly
A fiatalemberek közül legalább ketten a kenyerüket keresték Szolnokon. Dr. Papp Gábor ekkor a vármegyei közkórház igazgatója volt, 1910-ben épült szanatóriumáról a BlogSzolnokon is olvashattunk. Dr. Hubay Miklós városi tisztiorvosként ismert.
Később ezt írta:
Meg kellene nézni alaposabban a másik három nevet. A felsőt Dr. Lenk ...-nek olvasom. Ha Gusztáv lenne, akkor Papp Gábor elődjét tisztelhetnénk benne, ugyanis Lenk Gusztáv volt a kórház első igazgatója. (A másik két név kisilabizálásához egy orvos asszisztens vagy egy patikus kellene.)
Őszintén megmondom, kicsit megdöbbentem, hogy bő száz esztendő távlatából "élővé" válnak azok a személyek, akiket a képeslapon lévő nevek mögé képzeltem. Érdekelni kezdett, ki is lehetett a titokzatos Sarolta, akinek a lapot címezték.
Úgy gondoltam, ebben segítségemre lehet Dr. Buzinkay Géza, aki nemcsak kiváló sajtótörténész, de a budai várnegyed legjobb ismerője. Az épületet az utca, házszám alapján azonnal beazonosította, később pedig az 1900-as lakókról is információkat küldött.
Kedves Zsolt!
Megvan. 1900-ban a Budapest I. kerület, Tárnok utca 7. szám alatt lakott dr. Téry Ödön közegészségügyi felügyelő. Nyilván a lányának szólt a levelezőlap. A ház nem az övék volt, csak lakást béreltek ott. A szomszéd, 3 helyrajzi számot átfogó épület volt a herceg Esterházy palota, a hitbizomány néhány évvel később vásárolta hozzá ezt az épületet, de akkor már nem laktak benne Téryék.
Üdv!
Géza
Pontosabban, Buzinkay Géza egy másik leveléből kiderül, hogy a Téry család 1910-ben már nem itt élt.
Mivel dr. Téry Ödön és a képeslap feladói közül legalább ketten az egészségügyben dolgoztak, talán nem tévedünk, ha azt feltételezzük, innen lehetett az ismeretség. Márpedig, ha így volt, akkor talán a mama sem haragudhatott nagyon amiatt, hogy Téry Sarolta kisasszonynak ilyen köztiszteletben álló fiatalemberek küldtek üdvözletet.
A mellékelt fotón a Tárnok utca 7. szám alatti ház látható napjainkban.
Bajnai Zsolt
szerkesztő
blogSzolnok