Kérdezem
Premier és kuriózum
2013. augusztus 29.
A Parti-túra Szolnoki Szimfonikus Nyár utolsó koncertje augusztus 30-án este egyben a XVIII. Regionális Katonazenekari Fesztivál eseménye is. A négy katonazenekar és a Szolnoki Szimfonikusok közös fellépéséről beszélgettünk Válóczi Gyula őrnaggyal, a Légierő Zenekar Szolnok karmesterével.
- Hogyan tud egy közös koncertre öt olyan zenekar felkészülni, amelyek egyébként négy városban dolgoznak?
- Valóban kevés a próbalehetőség, elsősorban azért, mert nagyon sok embert kell mozgatnunk, hiszen az öt zenekarban összesen 160 zenész játszik majd együtt. A kevés közös próba miatt sokkal koncentráltabb a munka, ami mindenkitől nagyobb odafigyelést igényel, és az apróságok kijavítására együtt sajnos nincs módunk. Természetesen minden zenekar próbál külön is, tehát felkészültek leszünk, de közösen a főpróba előtt csak egyszer gyakorolt az öt együttes. Mindezek mellett abból a szempontból is komoly kihívás ez a koncert, hogy a katonazenekarok B, míg a szimfonikusok C és A hangolásúak. Tehát a hangnemet sem könnyű összehozni, tehát az sem mindegy, hogy milyen darabot játszunk közösen
- Mennyire bonyolítja a közös munkát, hogy az Ön által irányított zenekar és a Szolnoki Szimfonikusok között személyi átfedések is vannak, azaz van olyan művész, akit akár mindkét helyen is láthatnánk?
- Amiatt, hogy négy katonazenekar fog együtt játszani, azt az öt-hat kollégát, akik most a szimfonikusoknál lesznek, a közös zenélés idejére tudjuk nélkülözni.
- A tavalyihoz hasonló műsorra számíthatunk Önöktől, vagy inkább olyasmire, amit még a Kossuth téren szokhattunk meg?
- A Tiszai hajósok terén annyiban lesz más a program, hogy a megnyitó után először közösen játszik a négy együttes tagjaiból álló katonazenekar. Szólamok szerint állunk majd össze és az ismert indulók mellett például az István, a királyból készült egyveleget is előadjuk. Ezt követően kivonulunk a térről, majd következnek az egyes zenekarok gyepshow-i, azaz, amikor játszunk és mozgunk, táncolunk is a saját zenénkre.
- Ez minden évben nagy siker. Mivel készülnek idén?
- Kívülről talán nem látszik, de egy-egy ilyen produkció mögött hatalmas munka van. Részben, mert nem vagyunk koreográfusok, és nekünk kell a show minden elemét kitalálni. Másrészt csak látszólag könnyű egyszerre zenélni és táncolni. Mindenesetre a közönség ezt nagyon szereti, mindenhol óriási siker volt például a Kán-kán számunk. A Parti-túrára azonban egy teljesen új programmal készülünk, amiben lesznek ismert könnyűzenei dalok feldolgozásai, sok geg és persze tánc is. Jól sikerült a hangszerelés és a próbákba is rengeteg munkát fektettünk, úgyhogy nagyon reméljük, a közönség tetszését is elnyeri.
- A nagy produkció azonban a Szolnoki Szimfonikus Zenekarral adott közös koncertjük lesz. Honnan ennek az ötlete?
- Valódi kuriózum, hogy egy szimfonikus zenekar és katonazenekarok együtt játszanak. Pár éve már volt egy hasonló műsorunk a Szolnoki Szimfonikusokkal, amiből aztán nemcsak egy fellépés lett. Tavaly vetődött fel az ötlet, hogy lehetne folytatása, így idén már másodszor lépünk fel ebben a formában a Tiszai hajósok terén. Azt hiszem, ez azért is fontos, mert így azok is eljönnek megnézni egy katonazenekart, akik egyébként a szimfonikusokra lennének kíváncsiak és fordítva. És lehet, hogy legközelebb már a külön adott koncertjeinket is megnézik.
- Mikor lép a Légierő Zenekar Szolnok ismét itthon nagyközönség elé? Lesz-e folytatása az Aba-Novák Kulturális Központban rendezett koncertjeiknek?
- A klasszikus feladataink mellett három nagyobb megmozdulásunk van minden évben. Ezek közül az egyik a katonazenekari fesztiválon való fellépés, a másik kettő pedig az Aba-Novákban rendezett téli és tavaszi koncertünk. Ezek egyébként ingyenes hangversenyek, mondhatjuk, hogy a légierő és a zenekar ajándéka a városnak. A téli, karácsonyhoz közeli koncertünk kicsit meghittebb, a tavaszi pedig vidámabb, könnyedebb szokott lenni. Reméljük, ezekre is ugyanolyan sokan eljönnek majd, mint a Szolnoki Szimfonikusokkal rendezett közös koncertünkre.
Album

Késő Kádár-kori napsütések
Szolnok Kádár-kori címere került ennek az 1990 előtti mozaikképeslapnak a jobb felső sarkába. A képeket Csobaji Előd lőtte, és nagyjából ma is elkészíthetőek lennének. Igaz, egyiken a szökőkút nem lenne ott, a másikon egy új épület is belógna a képbe, a harmadiknál meg hullana a vakolat.
AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?
SzoborPark

Kanizsa Tivadar-szobor
A szolnoki kötődésű, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázóról tanuszodát és tantermet is elneveztek már a városban. Közös emléktáblán látható portréja a megyei múzeum épületében, önálló szobra pedig a Vas utcában áll.