[1xvolt]

Utcasoroló (41.): Szentháromság tér

2015. július 15.

(VAKÁCIÓ) Nehéz eldönteni, hogy helyrajzilag létezik-e ez a tér, avagy csak a Templom utca kiszélesedése, esetleg csak a Templom, a Mária és a Mártírok útja kereszteződéséről van szó. Mivel azonban Szolnok egyik legrégebbi közterülete, szívesen jelölöm önálló névvel.

(Nyári ismétlés. Ez az írás 2015. február 5-én jelent meg először.)

Pár éve véletlenül bukkantam a Szentháromság tér elnevezésre, amivel a Belvárosi templom, avagy a szolnoki Nagytemplom, hivatalos nevén a Belvárosi Szentháromság nagytemplom előtti területet jelölik. A dolgot azért furcsállottam, mert ezt a közterület elnevezést nem ismeri a Cseh Géza által 1993-ban szerkesztett Szolnok város utcanevei kiadvány, illetve korábbi térképeken sem találtam a nyomát. Az biztos, hogy az elnevezés nem légből kapott, hiszen néhány internetes utcakereső tud róla - igaz, van, amelyik a Bajcsy és a József Attila utak kereszteződéséhez teszi -, illetve a templomra rákeresve is először a Szentháromság teret dobja fel a Google, mint az épület címét.

Ám, ha a téren körbesétálunk, akkor tapasztalhatjuk, hogy ilyen névtábla nincs. Sőt, maga a belvárosi plébánia a Templom utca 8. szám, az egykori gimnázium épülete - ma római katolikus oktatási központ - pedig a 10. számot viseli. Ami pontosan illeszkedik a Templom utca számozásába, hiszen a Galéria a 2-es, a Tisza mozi a 4-es, az iskola pedig a 6-os szám. Ezek a számozások egyébként akkor is így voltak, amikor a Templom utca a háború előtt még Szent Ferenc, utána pedig Koltói Anna nevét viselte.

Persze felkiálthatunk, hogy akkor milyen házszám alatt van maga a templom. Nem tudom, de szívesen mondom azt, hogy Szentháromság térinek kell lenni a számnak.

Már csak azért is jelölném így, mert ez a háromszög alakú tér minden bizonnyal Szolnok egyik legrégebben kialakult, és máig meglévő közterülete, ahol ráadásul a város második vagy harmadik legöregebb épülete, a Nagytemplom (épült 1724-1757) mellett a legrégebbi nem templomként funkcionáló, egyben az első emeletes épületünk is áll. Ez utóbbi ugye a klasszicista stílusban 1835-ben épített volt gimnázium. Mindezekből következik, hogy a Tószeg felől vezető kocsiút és a Tisza között már akkor jelentős közterület lehetett ez a tér, amikor Szolnok városfala még jóval messzebb - valahol a Táncsics utca elején - állt.

Mindezek mellett a téren lévő szobrok is fontos helytörténeti jelentőséggel bírnak. A plébánia kerítésének támaszkodik a barokk Kálvária, amelynek központi alakja a keresztre feszített Jézus, lábánál pedig a térdeplő Mária Magdolnát láthatjuk, míg a két mellékalak Szűz Mária és Szent János. A Kálvária érdekessége, hogy korábban nem a kerítésnél, hanem inkább a templom tengelyével egyvonalban, a tér közepén állt, és kovácsoltvas kerítés vette körbe. Nem kevésbé érdekes a templom főbejárata fölött látható szoborcsoport sem. Mindezek mellett a tér meghatározó eleme a tavalyi városnapon felállított Boldog Sándor István szobor, ami a szolnoki Pogány Gábor Benő remek alkotása.

Bár nem biztos, hogy a téren áll, de meghatározza azt, ezért érdemes a Mária utca torkolatánál lévő, 2011-ben felújított Mária szobrot is megemlíteni. Illetve, ha már Szentháromság térről beszélünk, tekintsük a tér részének a Nagytemplom oldalánál álló, a Kossuth térről valószínűleg a háború után ide száműzött Szentháromság szobor torzóját is. Nem kevésbé fontos a templom bejáratától jobbra lévő, végtelenül egyszerű tábla sem, amely az 1950-ben betiltott szerzetesrendekre és az internált szerzetesekre emlékeztet.

Mindezek alapján úgy érzem, hogy Szolnok egyik legfontosabb helytörténeti és emiatt turisztikai közterülete a Szentháromság tér. Amit túl snassz lenne a Templom utca végének nevezni, így a magam részéről mindenkit bíztatok, hogy bátran használja, ezt a nem is tudom, mennyire hivatalos elnevezést. Hisz egy közterületnek úgyis mindig az a neve, amit az arra járók és az arról beszélők használnak.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az iskolasor nyolc évtizede
Rövidebb ideig tartott, és talán nem is fénylett olyan szépen, mint az első, de a Baross utcai iskolasor épületeit elnézve mégsem tűnik túlzásnak Szolnok második aranykorának nevezni a húszas-harmincas éveket. Természetesen, ezen a képeslapon nem a polgári leányiskola látható.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei