[1xvolt]

Utcasoroló (30): Az eltűnt Csarnok utca

2014. augusztus 07.

A Csarnok utca néven negyven éve eltűnt közterület a régi belváros fontos utcája lehetett egykor, hiszen iskola, zsinagóga, vásárcsarnok, kocsma is állt ott. Sőt, déli végén volt a legendás 33-as bolt és a Tiszavirág presszó is. A Barosst és az Adyt kötötte össze 1973-ig.

(Nyári ismétlés. Ez a cikk 2014. május 21-én jelent meg először.)

Az 1926-tól Csarnok utcának nevezett közterület a Baross utcából nyílt, nagyjából a mai Sütő utcával szemben, valahol a parkoló és a négysávos út találkozásánál. Az utca torkolatában épült fel az 1930-as évek elején az úgynevezett Madas-ház, míg a másik sarkán a Tiszavirág presszó állt. Az utca első számozott épülete a legendás 33-as és Hófehérke üzleteknek helyet adó épület utáni ház volt, míg vele szemben volt az a bizonyos csarnok, amiről az utca a nevét is kapta.

Ez lényegében korszerű piaccsarnok volt anno, amit valamikor az 1910-es években építettek a korabeli városközponttól távol, de azért a terjeszkedő Szolnok belvárosában. Azt gondolom, megnyitása komoly előrelépést jelenthetett a Kossuth téri, szabad ég alatti piacozáshoz képest. Bár, ha jól tudom, a város főterén sem szűnt meg a piac. Egyébként mind a Csarnok utca név, mind a csarnok kifejezés sok más településünkön is felbukkan, sok helyen éppen a fedett piac szinonimájaként használják.

A Csarnok utca a múltszázad elején még használt szolnoki kerületbeosztásban egy olyan közterület volt, aminek páratlan oldala a második, páros része pedig a harmadik kerülethez tartozott. Bár a bevezetőben azt írtam, hogy a Barosst és az Adyt kötötte össze, ez csak a mából nézve igaz. Száz évvel ezelőtt ugyanis a Baross és a Horánszky utcák között biztosított összeköttetést, utolsó napjaiban viszont a Beloiannisz és az Ady között. Ám mostani helymeghatározása csak a mai utcanevekkel lehetséges. Mint említettem az eleje a Sütő utcával szemben volt, a vége pedig a Kolozsvárinál, azaz valahol a jelenlegi Pelikán Bevásárlóközpontnál. Amiből az is következik, hogy a Csarnok utcában, nagyjából az Aba-Novák Kulturális Központ alatt vagy udvarán volt egy kis kiszélesedés, illetve kanyar is

Az egykori Csarnok utca természetesen már az 1926-os közterület átnevezési hullám előtt is létezett, 1863-tól a Zsinagóga utca néven tartották nyilván. Amire a magyarázatot az 1850-es évek elején itt felépített izraelita templom ad, ami a mai Galéria 1899-es átadásáig a legfontosabb zsinagóga volt a városban. Mellette, ha jól gondolom, a Csarnok utca 6. számú telken állhatott az egykori hitközségi iskola, ami néhány környékbeli házzal együtt a vészkorszakban jutott dicstelen szerephez.

A második világháború után még közel három évtizedig léteztek a Csarnok utcában, illetve a környéken álló házak. Ezek többsége a Baross utcától beljebb földszintes épület volt, amelyeket a Batthyány utcától indulva a mai Boldog Sándor István (Ságvári) körútig az ötvenes évektől kezdtek szisztematikusan elbontani. A környék egyetlen megmaradt épülete a Jászkürt utca 2. szám alatti bérház, aminek megmenekülése a mai napig rejtélyes számomra.

Szerintem fontos tisztázni, hogy a Csarnok és a többi szomszédos utca sorsát nem a 4-es út szélesítése pecsételte meg. Amiatt maximum a Baross út páratlan oldalán kellett volna néhány épületet elbontani. A Csarnok és a hasonló kis utcáknak, illetve az itt álló házaknak az új, szocialista belváros felépítése miatt kellett eltűnniük, mert egyszerűen kellett a hely a pártháznak, a Nemzeti Szállót kiváltó Pelikánnak, a Nerfeld-palota helyett épülő Centrumnak, aztán sorban a többi, ma is ott lévő, modern háznak.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki fahíd ritka szögből
A szolnoki fahidat ábrázoló mellékelt fotó biztosan 1908-ban vagy előtte készült. Arra is mérget vehetünk, hogy Róth Dezső csak 1905 után adhatta ki ezt a képeslapját, aminek a legnagyobb értéke, hogy a vár felől mutatja a fahidat, így jól láthatóak a jégtörők, illetve a hídnyílások méretei is.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A szolnokivá lett Hild emlékére
Hild Viktor 47 évesen lett szolnoki az előző századfordulón, ám a rákövetkező bő negyedszázadban máig meghatározó személyisége lett a városnak. Emléktáblája egykori szolnoki otthonának falán található, az Arany János utca 19. szám alatt.

A Szoborpark további képei